felc.gen.tr https://www.felc.gen.tr Felç, Felç Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, felc.gen.tr Wed, 01 Apr 2015 00:00:00 +0000 Tue, 12 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Yüz Felci Başlangıcı https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-baslangici.html Thu, 01 Nov 2018 16:40:08 +0000 Yüz felci başlangıcı, Yüz felcinin tıp dilindeki adı fasiyal palsidir. Yüz felci yüzdeki sinir liflerinin zedelenmesi sonucu mimik kaslarında ki hareket kaybına neden olan bir rahatsızlıktır. Belli bir ya sınırlama Yüz felci başlangıcı, Yüz felcinin tıp dilindeki adı fasiyal palsidir. Yüz felci yüzdeki sinir liflerinin zedelenmesi sonucu mimik kaslarında ki hareket kaybına neden olan bir rahatsızlıktır. Belli bir ya sınırlaması olmayıp her yaşta görülebilmektedir. Yüz felcinin bilinen en önemli nedeni, enfeksiyonlar olmasına rağmen bunun dışında viral enfeksyonlar, cerrahi sebepler, orta kulak iltihabı, nörolojik hastalıklar, travmalar, anne karnındaki dönemde fasiyal sinirlerde meydana gelen gelişim anormalileri, genetik sendromlar ve inme gibi  pek çok sebebi bulunmaktadır.  Kış aylarında çok daha fazla ortaya çıkar.

Yüz felcinin başlangıcı nasıldır ve ne gibi belirtilerle ortaya çıkar

Yüzün her iki tarafındaki sinirler tamamen ayrıdır. Yüzün bir tarafındaki sinirlerde bir problem oluştuğunda yüzün aynı tarafında sıkıntı yaratır. Yüz sinirleri beyinden başlayıp göz altına ilerler ve buradan da dallara ayrılır. Yüz kaslarımız fasiyal sinir sayesinde çalışır. Fasiyal sinirlerin hasarlanması sonucunda yüz felci oluşur. Yüzün hangi tarafındaki fasiyal sinir hasarlanmışsa o taraftaki kaslar düşer ve zayıflar, göz kapağı ve ağız hareket ettirilemez.

Yüz felci başlangıcında fasiyal sinirin hasarlanması ile birlikte gülümseme, yemek yeme, çiğneme, kaş kaldırma, kaş çatma, gözleri açıp kapama gibi hareketler yapılamaz. Yüzde hareket kayıpları meydana gelir. Yüzün bir tarafında hareket kayıpları oluşarak yüz aşağı doğru sarkar. 

Yüz felci başlangıcının belirtileri nelerdir

 • Yüzde oluşan ağrı
 • baş ağrısı ile birlikte baş dönmesi
 • kulakta ağrı, çınlama, ve en ufak seslere karşı hassasiyet
 • konuşmada güçlük
 • duygularını ifade etmede zorluk
 • salyanın akması engel olamama
 • yüz kaslarında seğirmeler
 • gözyaşının kontrolsüz olarak akması
 • göz ve ağız kuruluğu gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Yüz felci belirtilerine göre değerlendirildiğinde;

 •  1. derece de fasiyal sinir sadece sersemlediği için yaklaşık 8 haftalık süreçte normale döner.
 •  2. derece de fasiyal sinir zedelenmesine rağmen dış kısmı hala sağlam olduğundan 4 ay gibi bir sürede iyileşme belirtileri     başlar.
 •  3. derece de ise, fasiyal sinir çok ciddi şekilde zedelenmiş olup iyileşme çok yavaş gerçekleşir, ve çoğu zamanda tam bir iyileşme sağlanmaz. Cerrahi müdahale yapılabilir. 
]]>
Yaşlılarda Beyin Felci https://www.felc.gen.tr/yaslilarda-beyin-felci.html Fri, 02 Nov 2018 01:45:45 +0000 Yaşlılarda beyin felci, halk arasında inme olarak bilinen beyin felci rahatsızlığı son dönemlerde sık sık görülmektedir. Boyun bölgesinde de yada beyin damarlarında meydana gelebilecek yerli ve yersiz şişmeler bu hastal Yaşlılarda beyin felci, halk arasında inme olarak bilinen beyin felci rahatsızlığı son dönemlerde sık sık görülmektedir. Boyun bölgesinde de yada beyin damarlarında meydana gelebilecek yerli ve yersiz şişmeler bu hastalığın sebeblerinden bazılarıdır. Yaşlıların sakatlanmasına da neden olabilecek en büyük rahatsızlıktan birisi olarak bilinen beyin felci tedavi konusunda da farklı olan yöntemleri barındırabilmektedir. Uzmanlar tarafından rahatsızlık verici sinir sistemi bozukluğu olarak da tanımlanabilen bu hastalık erken olan teşhis konusun da çok hassasdır. Beyne yeterli bir miktarda oksijen gitmemesi beyin felcinin nedenleri arasında yer almaktadır. Yetişkinler göre bebeklerde de görülebilen bu hastalık özellik ile 2.5 veya 3 kilo'dan daha hafif olan bebeklerde sık sık görülmektedir. Dört farklı inme çeşitleri mevcuttur. Fakat bunlar arasında en önemli olan yada hassas olanı beyin felcidir. Spastik olan beyin felci en fazla gözlemlenen yada daha çok meydana gelen bir beyin felci türüdür. Yeni dünyaya gelmiş olan bebeklerde gözlemlenen beyin felci çocuğun ileriki dönemlerini diğer bebeklere göre çok farklı etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda beyin felci olan çocuğun daha inatçı yada sinirli olduğu gözlemlenebilmektedir. İnatçılığın nedenleri arasında beyin fonksiyonlarının yeterli olan düzeyde veya gerekli sürede çalışmaması gösterilmektedir. Bu hastalık tüm vücudu etkisi altına  alabilmektedir. Kol yada bacak bölgesinde hareket zorluğu çeken hastalar özellik ile kolunu kıpırdatma yada istediği şekilde hareket ettirme konusunda rahat rahat davranamazlar. 

Yaşlılarda beyin felci hastalığın belirtileri nelerdir, 

İlk aşamada sağ yada sol kolun az önce belirttiğimiz gibi hareket etme konusunda da güçlük çekmesidir. Konuşma güçlüğü, anlama güçlüğü yada bilinç kaybı hemen akabinde devam eden belirtiler arasında da yer almaktadır. Özellik ile hasta konuşurken kuracağı cümleyi unutabilir veya zaman zaman da istemsiz saçmalayabilir. Kurduğu cümleler birbiri ile tutarsızdır. Görme bozuklukları yada baş ağrısı hastalığın farklı belirtileri arasında da yer almaktadır. 

Yaşlılarda beyin felci hastalık nasıl tedavi edilir, 

Beyin felci tedavisinde ilk hedef olarak hastalığın daha fazla ilerlemesini önlemek ve buna da bağlı olarak önlemler almaktadır. Beyin felcinin tedavisi kesin sonuçlar doğurmaz ve bu anlamda tedavisi var diyemeyiz az öncede dediğimiz gibi  tedavi yalnızca hastanın daha rahat yaşamasını yada acı çekmesini sağlamaktadır. Fiziksel olan terapi ve tedavi yöntemleri arasındaki en yaygın olanı yada en uygun olanıdır. Egzersizler sayesinde hastanın oynatamadığı eklemleri yumuşatır yada bir süre sonrada daha kolay hareket etmesi sağlanmaktadır. Fiziksel olan terapi düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Hastayı zamanla zorlayabilir fakat düzenli yapıldığı zaman sonuç muhakkak alınmalıdır. 
]]>
Spastik Felç https://www.felc.gen.tr/spastik-felc.html Fri, 02 Nov 2018 20:36:28 +0000 Spastik Felç, beyin dokusunun herhangi bir nedenden dolayı hasara uğraması sonucunda hareket ve zihinsel işlevlerin kısıtlandığı veya yerine getirilemediği bir hastalıktır. Pramidal sistemin motor korteksindeki hücrelerin zedelen Spastik Felç, beyin dokusunun herhangi bir nedenden dolayı hasara uğraması sonucunda hareket ve zihinsel işlevlerin kısıtlandığı veya yerine getirilemediği bir hastalıktır. Pramidal sistemin motor korteksindeki hücrelerin zedelenmesi durumunda spastik felç oluşur. Hücrelerin zedelenmesi halinde felçli kaslar gerginleşir. Yaşlılarda bu durum genellikle inme şeklinde ortaya çıkar. Oluşan kriz şiddetine bağlı olarak hastanın vücudunun yarısı veya tümü felç olabilir. Spastik felç beyin dokusunun hasar görmesi sebebiyle oluştuğu için tamamen düzelmez.

Spastik Felç Nedenleri,
 • Doğum öncesi nedenler
 • Doğum esnasındaki nedenler
 • Doğum sonrası nedenler
Spastik Felç Doğum Öncesi Nedenler
 • Beyin dokusunda genlerden gelen genetik bozukluk.
 • Hamilelerin özellikle hamileliğinin ilk üç ayında geçirmiş olduğu kızamık, kızamıkçık, su çiçeği gibi enfeksiyonlar.
 • Hamile kadınların, özellikle hamileliğinin ilk üç ayında aldığı radyasyon.
 • Annenin aldığı, plasentaya geçen bazı ilaçları alması.
 • Annenin kullandığı bazı toksit ve zararlı (sigara, alkol, uyuşturucu vb,) maddeleri kullanması.
Spastik Felç Doğum Esnasındaki Nedenler
 • Doğum sırasında çocuğun boynuna kordon dolanması ve buna bağlı olarak oksijen yetersizliği
 • Kan ve diğer maddelerin solunumu tıkanması
 • Beyin dokusunun tam olarak gelişmemesi sonucunda beyin dokusunda kanamalar olması
 • Doğum sırasında çocuğun başında travma oluşturabilecek manipülasyon
 • Doğumun uzaması ve çocuğun doğum yolunda uzun süre kalması,beyin dokusunun uzun süre yeteri kadar alamaması
Spastik Felç Doğum Sonrası Nedenler
 • Kafa travmaları  
 • Ateşli hastalıklar
 • Damarsal bozukluklar
 • Kafatası içerisinde kitle yapan tümör, apse gibi nedenler
Spastik Felç Tedavi Yöntemleri

Konservatif Yöntem
 • Adele Egzersizleri: Adelelere hareket kazandırır, eklem hareketleri korunur. Böylece kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek hareketler yapılabilir.
 • Konuşma Tedavisi: Yüz ve çene kaslarının tutulduğu durumda ciddi şekilde konuşma güçlüğü ve salya akması olur. Bu durumda konuşma tedavisine başvurulur.
 • Deformitelerin Önlenmesi: Eklemleri işlevsel pozisyonda tutucu cihazlar kullanılır. Zaman zaman aktif ve pasif hareketler yaptırılır.
Spastik Felç Cerrahi Yöntem
 • Yumuşak doku girişimleri 
 • Kemiğe yönelik girişimler
 • Kombine girişimler
]]>
Felç Sonrası Konuşma Bozukluğu https://www.felc.gen.tr/felc-sonrasi-konusma-bozuklugu.html Sat, 03 Nov 2018 02:52:50 +0000 Felç Sonrası Konuşma Bozukluğu; Beyni besleyen atardamarların ve o bölgedeki beyin hücrelerinin zarar görmesine bağlı olarak gelişen sıklıkla geçici bir felç sonrası bozukluktur. Beynin sol tarafının etkilendiği felç duruml Felç Sonrası Konuşma Bozukluğu; Beyni besleyen atardamarların ve o bölgedeki beyin hücrelerinin zarar görmesine bağlı olarak gelişen sıklıkla geçici bir felç sonrası bozukluktur. Beynin sol tarafının etkilendiği felç durumlarında daha sıklıkla görülür. Konuşma bozukluğuna söyleneni anlamada güçlük, bazı sembolik kelimeleri algılayamama, zamanı algılayamama gibi bozukluklar da eşlik edebilir. Tedavinin ilerleyen aşamalarında düzelmeler görülebilir. Yine de bazen ömür boyu süren bazı kelimeleri söylerken zorlanma, karıştırma gibi sıkıntılar devam edebilir.  

Felç Sonrası Konuşma Bozukluğu Tedavisi;

Burada tedaviyi etkileyen en önemli unsur beynin felçten etkilenen bölgesinin büyüklüğüdür. Konuşma bozukluğu hiçbir şey söyleyememe halinden hafif bozuk konuşmaya kadar değişen derecelerde ortaya çıkabilir. Tedavinin süresi ve şekli de konuşma bozukluğunun derecesine göre doktor tarafından şekillendirilir. Hafif vakalarda konuşma bozukluğu kısa sürede tedavi edilirken orta ve ağır vakalarda tedavi süresi daha uzundur. Ağır vakalarda konuşma bozukluğu tam olarak tedavi edilemeyebilir. Tedavi, konuyla ilgili eğitim almış tıbbi personel tarafından gerçekleştirilir. Hasta için tedavi süreci başlarda çok uzun ve zor gelebilir. Geleneksel tedavinin uzun ve zor olması dolayısıyla son yıllarda yeni yeni uygulanmaya başlayan TMS (Transkriniyel Manyetik Stimulasyon) türü tedaviler geliştirilmeye çalışılmaktadır. TMS, beyne dışardan müdahaleyi içeren bir tedavi türüdür ve hakkında tartışmalar devam etmektedir. TMS uygulanan beyin bölgesinde beyin hücrelerinin aktivitesinin arttırılması hedeflenmektedir ve bazı uygulamalarda başarı sağlanmıştır. TMS uygulaması sırasında beynin sol lobunda yer alan konuşma merkezine yüksek frekans ya da duruma göre düşük frekans gönderilerek beyin hücreleri baskılanır. Baskılama hastanın felç ile kaybettiği konuşma yeteneğinin geri kazanılması sürecini hızlandırmaktadır. 

Felç sonrası konuşma bozukluğu tedavisi bireysel tedavi yöntemlerini kapsadığı gibi grupla tedavi seanslarını da içerebilir. Burada kişinin istekli olması ve terapilerde yer almak istemesi önemlidir. 

Felç Sonrası Konuşma Bozukluğu Türleri
 • Eksepresif (ifade edici) bozukluk; Kişi ne demek istediğini bilir fakat fikirlerini ifade etmede ve iletişim kurmada zorluk yaşar. 
 • Represif (algılayıcı) bozukluk; Sesleri duyar, yazıları okur ama ne söylenmek istediğini anlayamaz, anlamlandırmada zorluk yaşar. Algıda herhangi bir sorunları olmamasına rağmen cisimlerin adlarını ve söylemek istediği kelimeleri hatırlayamaz. 
 • Anomik (akıcı) bozukluk; Hasta akıcı bir şekilde konuşabilir ama cisimlerin isimlerini hatırlayamaz. 
 • Global bozukluk; Kişi felç geçirdikten hemen sonra görülen konuşma bozukluğudur. Konuşma ve anlama becerileri en alt seviyededir. 
 • Primer Progresif bozukluk; Felç sonrası nadir görülen konuşma bozukluklarından biridir. Kişi felç sonrası konuşma bozukluğu görülmemiş olsa bile felçten sonraki zaman diliminde yavaş yavaş konuşma yeteneğini kaybeder. Bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. 
]]>
Zeytinyağı Tuz Felç https://www.felc.gen.tr/zeytinyagi-tuz-felc.html Sun, 04 Nov 2018 00:37:05 +0000 Zeytinyağı Tuz Felç, Almanya da yapılan tıbbi bir araştırmaya göre turşu tuzu yani kaya tuzu ve zeytin yağının yüz, el ve ayak felcinde inanılmaz etkileri olduğu ve kan dolaşımını hızlandırarak iyileşme sürecini hızland Zeytinyağı Tuz Felç, Almanya da yapılan tıbbi bir araştırmaya göre turşu tuzu yani kaya tuzu ve zeytin yağının yüz, el ve ayak felcinde inanılmaz etkileri olduğu ve kan dolaşımını hızlandırarak iyileşme sürecini hızlandırdığı açıklanmıştır. Yapılan araştırmaya göre felç geçiren kişilerin uzuvları tedavi ettiği en doğal ve en sağlıklı yöntem tuz ve zeytin yağıdır. Ayrıca sadece felç durumlarında değil, romatizma sıkıntısı olan, kırık, çıkık durumlarından sonra hareketsiz ve cansız olan organların iyileşme sürecinde bu özel tuz ve zeytin yağı karışımını düzenli sürüp uygulamak son derece faydalıdır. Zeytin yağı ve tuz ile hazırlanan kürler, bitkisel yöntem ile felç tedavisinde kesin sonuç vermektir. 

Zeytinyağı Tuz Felç, Bu inanılmaz kür ile yapılan bir deney sonrasında ayaklarından felç geçiren bir hastanın bu kür masaj yaparak uygulandıktan sonra parmaklarının açıldığı ve hareket etmeye başlayarak felç olan ayağın tamamen iyileştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca bu kürü elde ve yüzde masaj yaparak düzenli olarak uygulamak damarların genişleyerek ve kan dolaşımını hızlandırarak felç sıkıntısını tamamen ortadan kaldırmaktır. Ancak kürü uygulamak için zeytin yağının kesinlikle saf ve doğal olması gerekir. Katkılı olan zeytin yağı ile hazırlayacağınız kürün kesinlikle hiç bir faydası olmayacaktır. Ayrıca tuzunda kaya tuzu olması ve doğal olması tedavi süreci için son derece önemlidir. 

Zeytinyağı Tuz Felç Kürü Nasıl Hazırlanır

Malzemeler :
 • 1 litre doğal sızma saf zeytin yağı
 • Yarım kilo turşu tuzu yani kaya tuzu
Hazırlanışı : 1 litre saf sızma zeytin yağı geniş bir kabın içine alınarak içine kaya tuzu ilave edilip karıştırılır. Ancak en iyi karıştırma ve saklama şekli, iki litrelik bir şişenin içine saf doğal zeytin yağını dökerek içine kaya tuzunu doldurup iyice çırpmanız ve güneş alan sıcak bir ortamda saklamanız daha pratik ve iyi bir yöntemdir. Güneş alan bir ortamda tuz eriyerek zeytin yağı ile bütünleşir. Böylelikle karışım daha etkili olur. Yaklaşık olarak 30 derecelik oda sıcaklığında on gün boyunca güneş ışığına doğru bekletilmesi kürün kıvama gelmesine yardımcı olacaktır. 

Zeytinyağı Tuz Felç Kürü Nasıl Uygulanır

Zeytinyağı Tuz Felç, karışımı bekletilip hazır hale geldiği zaman bol güneş gören sıcak bir ortamda felçli olan bölgeye masaj yaparak uygulanır. Aynı güneş yağını sürer gibi güneşlenerek felçli bölgeye sürülür. Zeytinyağı tuz felç kürünü uyguladıktan sonra yarım saat güneşlenip ılık su ile yıkamak kan dolaşımını hızlandırdığından felçli olan bölgedeki küçük küçük hareketlenmeleri daha ilk günden sizde hissedeceksiniz. Hazırlamış olduğunuz bu kürü haftada üç kere özellikle güneşin en yoğun olduğu ve güneşlenmek için fırsat oluştuğu ortamlarda sürülmesi yeterli olacaktır. Hazırlaması son derece basit ve malzemeleri hemen hemen her evde olabilecek olan bu kürün, etkisi de bir o kadar fazladır. Bu küre ihtiyacı olanlar mutlaka denemelidir
]]>
Omurilik Felci https://www.felc.gen.tr/omurilik-felci.html Sun, 04 Nov 2018 11:36:34 +0000 Omurilik felci; insan vücudunda bulunan omuriliğin işlevini yitirmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlığın meydana gelmesi için travma kökenli bir baskı veya hastalık sebebiyle işlevini kaybetmesi gerekmektedir. Bu faktörle Omurilik felci; insan vücudunda bulunan omuriliğin işlevini yitirmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlığın meydana gelmesi için travma kökenli bir baskı veya hastalık sebebiyle işlevini kaybetmesi gerekmektedir. Bu faktörlere bağlı olarak hasar gören omurilik görevini yapamaz duruma gelir. Kısaca beyin ile organlar arasındaki bağı, hasar görmüş olan kısımlar ve aşağısında bulunan kısımlar kaybedilmiş olur.

Omurilik felcinin nedenleri

Hastalıktan kaynaklı ise; omuriliğin içerisinde, çevresinde veya omurgada oluşan rahatsızlık sebebiyle, omurilikte gelişen sıkışma, bu kısımların zedelenmesi veya baskıya uğraması sonucunda omurilik felci oluşabilir. Omur ilik felcine neden olan hastalıklar ise;
 • Enfeksiyon hastalıklar: Omurga veremi, menejit tarzındaki hastalıklar enfeksiyon sebepli olduğu iççin omuriliği deforme edebilmektedir. 
 • Tümörler: Omurgada ve omurilikte gelişen tümörlerin oluşturduğu baskı nedeniyle omurilik felci meydana gelebilir.
 • Yumuşak doku hastalıkları: Omurga fıtıkları, omurga etrafında oluşan dokularda deformasyon gibi rahatsızlıklarda omurilik felcine sebep olmaktadır.
Travmalar sebebiyle;  trafik kazaları, iş kazaları, yüksekten düşme, doğal afetler, sportif aktiviteler sebebiyle omuriliğe yapılan baskı sonucunda omur ilik felci oluşabilir.

Omurilik felci seviyeleri

Tetraplegia: Boyunda oluşan zedelenmeden kaynaklı olarak omurilikle kollarda hareket kabiliyetini, bacakların hareket kabiliyetini ve gövdenin hissini tamamen yok olur. Ayrıca hasta kişide nefes alma ve öksürme gittikçe zorlaşır. Bu aşamadaki hasta yüzünü, boynunu, ellerini, kollarını hisseder ama bacak ve gövdesini hissedemez.

Parapleji: Bu seviyede olan bir hasta boyundan alt tarafında oluşan zedelenmelerle gerçekleşen bir felç türüdür. Bu tarz felçlerde genellikle bacaklar oynatılamaz bir durumdadır. Fakat hastanın omuriliğin hasarına göre felç iki aşamada değerlendirilmektedir. Bunlar ise;
 • High parapleji: Bu aşamada hastanın omuriliğin sırt kısmını üst tarafında oluşan zedelenmesiyle, bacaklardaki bütün hareketleri ve gövdedeki bir kısım hareketleri kısıtlanmaktadır. Hasta belden yukarı kısmını hissetse bile, bacaklar ve karın tarafını hissedemez.
 • Low parapleji: Bu felç çeşidinde omuriliğin sırt kısmından alt tarafının zedelenmesiyle birlikte bacakları tamamen veya bazı kısımlarda hareket kaybı oluşur.
Omurilik felcinde oluşan zedelenmenin aşaması veya seviyesi ne olursa olsun, kişide idrar ve bağırsak sorunlar oluşur. Omurilik zedelenmesi  farklı derecelerde olabilmektedir. Bu derecelendirilme de ise ilk 5 grupta Tetraplegia olarak geçmektedir.

Omurilik felci derecelendirilmesi

Birinci derecede: Omurilik felci geçiren kişi başkasının yardımına ihtiyaç duymaktadır. Özellikle hastanın her hareketinde yardıma ihtiyacı olur.

İkinci derecede: Felçli kişi dirseklerini dik tutarak, elleri ve kolları yardımıyla oturabilir. Fakat hasta kollarını kaldıramaz. Bu sebepten dolayı yanında her zaman birinin yardımına ihtiyaç duymaktadır.

Üçüncü derecede: Felçli kişi yalnızca bir kolunu omuz hizasına kadar kaldırabilmektedir. Diğer kolunu ise destek olarak kullanabilir ama kolu kaldıramaz. Kol desteğine ihtiyaç duymadan da oturabilir.

Dördüncü derecede: Hasta kolunun birini omuzundan yukarı kaldırabilir. Ayrıca kolunu bükebilir. Diğer kolundan da destek alabilir ve kolunun desteği olmadan da oturabilir.

Beşinci derecede: Omurilik felci olan hasta bu derecede herhangi bir yerden destek almadan oturabilir. Kollarını her yöne rahatlıkla hareket ettirebilir. Fakat bazende olsa birisinin yardımına ihtiyaç duyabilmektedir.
]]>
Yüz Felci Kortizon Tedavisi https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-kortizon-tedavisi.html Sun, 04 Nov 2018 13:32:47 +0000 Yüz felci kortizon tedavisi, yüzde ortaya çıkan felç durumu genellikle kişinin yüzünün bir bölümünde yüz kaslarının felç olması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişinin yüz sinirlerinin hasara uğraması Yüz felci kortizon tedavisi, yüzde ortaya çıkan felç durumu genellikle kişinin yüzünün bir bölümünde yüz kaslarının felç olması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişinin yüz sinirlerinin hasara uğraması ya da sinir hücrelerinin gövdesinde ortaya çıkan bir hasar olmasından sonra yüz felcine neden olabilmektedir. Ayrıca dış etkenler de yüz felci rahatsızlığında bir sebep olabilirken aynı zamanda vücudun direncinin düşmesi ile yüz felci için etkili olan durumlardan bir tanesidir. Yüz felci tedavisinde genellikle kişiye ağızdan alınan tablet şeklindeki ilaçlar tavsiye edilir bu ilaçla 2 ile 3 hafta süreyle ağız yolundan alınan kortizon ilaçlarıdır. Kortizon ilaçları içerdiği maddeler ile yüz bölgesindeki sinirlerin çevresinde ortaya çıkan ödemi azaltarak yüz sinirlerinde daha fazla hasarın oluşmasının büyük ölçüde önlemektedir.

Kişide meydana gelen yüz felci rahatsızlığı çoğu zaman hızlı ilerleyen bir durumdur. Yüz felci tedavisinde hastaların yaklaşık olarak % 85 iyileşme söz konusu iken, % 10'unda ise hastada kısmı iyileşme olabilir. Yüz felci geçiren hastaların % 5'inde ise tedavi neticesinde herhangi bir iyileşme söz konusu olamaz. Yüz felci hastalığının tedavisinde bilhassa meydana geldikten sonra yaklaşık ilk 24 ve 48 saat arasında hemen başlanması gerekir. Çünkü yüz felci aslında ne kadar erken kortizon tedavisinde başlanırsa başarı oranı o kadar yüksek olacaktır

Yüz felcinde kortizon tedavisi nasıl yapılır

Hastada yüz felci tedavisi ne kadar kısa bir zaman içerisinde başlatılırsa bu kadar iyileşme oranı daha başarılı olacaktır. Çünkü yüz felci rahatsızlığından kortizon ilaç tedavisine geç başladığı zaman, yüz sinirlerinde ortaya çıkan hasarın ilerlemesi tedaviyi büyük ölçüde olumsuz şekilde etkileyecektir.
Genellikle yüz felci geçiren hastanın kortizon alması önleyecek herhangi bir rahatsızlık söz konusu olmazsa, yüz sinirlerinde meydana gelen şişliğin azaltılması için kortizonlu ilaç tedavisi hemen başlatılması gerekir. Bazı yüz felci geçiren hastalarda meydana gelen ödem çözücü olan ilaçlarda kullanılır. Ayrıca yüz felci geçiren hasta teşhis esnasında uygulanan tetkiklerde virüsten kaynaklı olarak ortaya çıkan bir enfeksiyon tanısı yapılmışsa, antiviral ilaç kullanılmaktadır. Yüz felci esnasında kişide gözyaşında azalmalar, korneada kurulu gibi problemlerin ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Genellikle yüz felci bu tip durumu gelişen hastalara gözlerinin nemli tutması için göz damlası veya gözyaşı için ilaç ve merhem kullanılması yaygın bir durumdur. Ayrıca yüz felci geçiren hastanın kortizon ilaç tedavisi yaparken psikolojik açıdan da desteği kesinlikle ihmal etmemesi gerekir. Eğer iyileşme sürecinde hastada meydana gelebilecek bir depresyon rahatsızlıkları belirtilerine karşı muhakkak antidepresan ilaçların kullanımı hasta üzerinde yararlı etkileri olmasına fayda sağlayacaktır.
]]>
Felç Geçiren Hastalar Ne Kadar Yaşar https://www.felc.gen.tr/felc-geciren-hastalar-ne-kadar-yasar.html Mon, 05 Nov 2018 03:32:50 +0000 Felç geçiren hastalar ne kadar yaşar, sorusunun net bir cevabı yoktur. Hastalık ölümle sonuçlanmayabilir ya da yaşam süresi kişiden kişiye değişebilir. Felç  beyin bölgesine kan akışını sağlayan damarlardan bir tanes Felç geçiren hastalar ne kadar yaşar, sorusunun net bir cevabı yoktur. Hastalık ölümle sonuçlanmayabilir ya da yaşam süresi kişiden kişiye değişebilir. Felç  beyin bölgesine kan akışını sağlayan damarlardan bir tanesinin aniden tıkanması ile kan akış hızının yavaşlaması veya tamamen durması ile meydana gelen çok ciddi bir hastalıktır. Felç dünya genelinde kalp rahatsızlığı ve kanser hastalığından sonra ölüme neden olan en ciddi hastalıktır. Felç sonuncunda beyin damarlarından biri aniden yırtılabilir ve kan beyin bölgesinin içerisinden akabilir buda beyin kanaması diye adlandırılır ve kalıcı hasarlara veya ölüme sebep olabilir.  Felç geçiren hastaların, geçirmiş oldukları hastalığa göre yaşam süreleri değişkenlik gösterir. Ani beyin kanaması sonucunda hasta ölebilir ya da kısmi felç sonucunda belirli vücut fonksiyonlarını kaybedip yaşamına devam edebilir. Peki felç geçiren hastalar ne kadar yaşar, ani beyin kanamalarında hasta kısa sürede ölebilir. Kısmi felçler de ise süre yaşa ve felcin derecesine göre değişkenlik gösterir. Vücudunda belli işlevleri kaybetmiş olan bir kişi yaklaşık 15-20 yaşamına devam edebilir. Ama bu konuda bilimsel bir bulgu bulunmamaktadır.

Felcin sebepleri nelerdir

Şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımı, hipertansiyon, yüksek derecede kolesterol gibi faktörler felci tetikleyen sebepler arasındadır. Felç hastalığını 2 başlık altında toplayabiliriz. Bunlardan birincisi beyin kanamasına ve ölüme sebep olabilen felç, ikincisi ise daha çok gerçekleşen ve ölüm ile sonuçlanmayan fonksiyon kaybı felç.  Fonksiyon kaybında belli bölgelerde damar tıkanıklığı meydana gelir ve bunlar kalp kaynaklı gerçekleşir. Kalbin içerisinde gerçekleşecek kan pıhtılaşmaları yerinden kopar ve damar yollarını tıkar. Buda felci gerçekleştirir.
Felç için bir başka sebep de beynin tüm bölgelerini sulama görevini üstlenen damarlarda meydana gelen sorunlar. Mesela diyabet aşırı kolesterol ve şeker gibi damar yerini etkileyen ve bozan genetik bir hastalıktır. Büyük çaplı bir damar yolu yavaş tıkanırsa, tıkanmayan damarlar tıkanan damarın beslediği alanı da beslemeye çalışır fakat küçük damarlarda bu işlem gerçekleşmez. Bunun en büyük nedeni de uç damarların tahrip olmasıdır.
Felce neden olan bu ve bunun gibi nedenleri çoğaltabiliriz. Bunların yanında nedeni tespit edilemeyen felçlerden büyük bir yer kaplıyor.

Felç esnasında sürenin önemi,

Beyin ve sinir sistemin beslenmedeki yetersiz-düzensizlik nedeniyle meydana gelen felç,  sinir hücrelerinin oksijen azlığına ve kan şekeri düzensizliğine dayanımı  bir kaç dakika ile sınırlandırılır. Herhangi bir nedenle aksama olması durumunda birkaç saniye içinde konuşmada, görmede, anlamada bozulabilir ya da vücudun bir bölgesinde kuvvet düşmesi  yada komple  fonksiyon kaybı yaşanabilir. Buda felç geçiren hasta ne kadar yaşar sorunu akıllara getirir.

Felci haber eden bulgular;
 • Vücudun sadece belli bir yerinde meydana gelen uyuşma,
 • Kısa süreli baş ağrıları,
 • Konuşmada bozukluk ya da konuşmanın tamamen durması,
 • Görme de ani kayıplar,
 • Vücut dengesizliği.
]]>
Yüz Felci Aşamaları https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-asamalari.html Mon, 05 Nov 2018 08:00:41 +0000 Yüz Felci Aşamaları, Yüzün her iki tarafında olan, kasların hareket etmesini sağlayan iki tane sinir vardır. Bu sinirler beyin sapından çıkıp, sonra kulak kemiğinin içinde devam eder, kulaktan çıktıktan sonra da yüzde Yüz Felci Aşamaları, Yüzün her iki tarafında olan, kasların hareket etmesini sağlayan iki tane sinir vardır. Bu sinirler beyin sapından çıkıp, sonra kulak kemiğinin içinde devam eder, kulaktan çıktıktan sonra da yüzde yer alan alın, göz kapağı, kaş, burnun kenarı, dudak kenarı ve boyun adalesinin hareketini sağlayan sinirler olarak beş parçaya ayrılır. Bu sinirin hasar görmesi veya tahrip olması durumunda buradaki kasların yönetilmesi azalır. Bu duruma bağlı olarak da kaslarda hareketsizlik oluşur. Kaslarda meydana gelen hareketsizlik hafif derecede olabildiği gibi tamamen hareketsizlik de görülebilir. Bu duruma yüz felci denir. Yüz felci aşamaları, felcin  ciddiyetine göre üç değişik kısma ayrılmıştır.

Yüz Felcinin Aşamaları Ve İyileşme Süreci: 

1. aşama: Bu aşamada yüz felci hafif nispetle derecelendirilir. Bu aşamada olan bir yüz felci ortalama olarak 8 haftada eski durumuna döner. 

2. Aşama: bu aşamada yüz felci geçiren bir hasta biraz daha ağır olmakla beraber ilk iyileşme belirtilerini 4. aydan sonra göstermeye başlar. 

3. aşama: Rahatsızlıkta ise sinirler ciddi bir şekilde zedelenmiştir. Bu aşamadaki yüz felcinde iyileşme çok uzun sürede ve ağır şekilde gerçekleşir. Hatta bazı zamanlarda tam manasıyla iyileşme sağlanamayabilir. Bazen de yüz felci rahatsızlığı cerrahi müdahale bile gerektirebilir. Yüz felcinin tedavisi için, ilk önce, felç geçiren taraftaki gözün koruma altına alınması gerekir. Bunun sebebi felç durumunda gözün kırpma refleksi olamayacağı için, meydana gelen kuruluk sorun oluşturabilir. Akut gelişen ve dikkat çekici bir rahatsızlık olması nedeniyle hastalığın tedavisi esnasında hastadaki psikolojik boyutlarının da tedavi edilmesi gerekir. Bundan ayrı olarak, diğer tedavilerin yanında ilave olarak felçli yüze masaj yapılması, zarar görmüş olan sinirleri uyarmak, hastalığın düzelmesine yardım edecek, iyileşme süresini kısaltacaktır.

]]>
Felç Hastalığı https://www.felc.gen.tr/felc-hastaligi.html Mon, 05 Nov 2018 12:59:34 +0000 Felç hastalığı, felç hastalığın diğer bir adı da inme olarak geçmektedir. İnsan vücudundaki beyni besleyen damarlardan herhangi birinin kanaması veya tıkanması ile gelişen bir hastalık türüdür. Gelişen bu iki durumda da Felç hastalığı, felç hastalığın diğer bir adı da inme olarak geçmektedir. İnsan vücudundaki beyni besleyen damarlardan herhangi birinin kanaması veya tıkanması ile gelişen bir hastalık türüdür. Gelişen bu iki durumda da beynin kan akımında sorun oluşturmaktadır. Kanayan ya da tıkanan damarın beslemiş olduğu beyine besin maddeleri ve oksijen ulaşamaz. Bu nedenlerden dolayı beyin vücut üzerindeki bulunan kontrolü kalkmaktadır. Felç hastalığında vücutta etkilediği kısıma göre farklılık gösterir. Beyinin sağ kısmı vücudun sol tarafını, sol kısmı ise sağ tarafını kontrol etmektedir. Beynin sol tarafına konuşma merkezi yerleştirilmiştir. İnmelerin bir çoğu beyini besleyen damarların tıkanmasından dolayı oluşur. Geri kalan %15 lik kısmı ise damarların yırtılmasından kaynaklıdır.

Felç hastalığı nedir

Fonksiyonel ya da organik sebeplerden dolayı adalelerin çalışmaması olarak geçmektedir. Beyin organında gelişen bazı olaylardan kaynaklı olarak sinir iletişiminin sağlanamaması ve buna bağlı olarak hareket kabiliyetinin kaybedilmesidir.

Felç hastalığı belirtileri

 • Konuşmada zorlanma
 • Şiddetli ve ani baş ağrıları
 • Konuşulanı anlamada zorlanmalar
 • Tek bir gözün çift görmesi yada ani körlüğü
 • Baş dönmesi
 • Ayakta duramama 
 • Düşme
 • Kolda, bacakta veya yüzde oluşan hissizlik ve zayıflık
Felç hastalığı nedenleri

Aşırı kilo, kolesterol, sigara, lipoprotein ve hipertansiyon felç hastalığının olmasının başlıca nedenlerindendir. Bu nedenler arasında hipertansiyon kontrolü en basit olan faktör grubundandır. Hipertansiyonu sorunu olan kişi bu rahatsızlığını kontrol altında tuttuğu sürece bu tehlikeyi %50 azaltabilmektedir. Kilo vermek ve tuzdan uzak durmak bile hipertansiyonu dengede tutmaya yaramaktadır. Ayrıca felci önlemenin bir yolu da ise yüksek dansiteli yani iyi huylu lipoproteinlerin çok az bir oranda bulunması olduğu anlaşılmaktadır. Sigara içenler ise içmeyenlere göre felç riski 11 kat daha fazladır. 50 yaşından evvel sigarayı bırakan kişilerde felç riski sigara kullanmamış kişinin seviyesine kadar düşebilmektedir. Özellikle her gün düzenli olarak 30 mg. aspirinin felç riskini %25 e kadar düşürdüğü uygulanan araştırmalarda ortaya koyulmuştur.

Felç sonrasında yapılması gerekenler

Felç hastalığı kısaca beyin hastalığıdır. Bu rahatsızlığa yakalanan kişi muhakkak beyin hastalıkları uzmanı, nörolog  tarafından muayene edilmelidir. Nörolog rahatsız olan kişinin şikayetlerini ve muayene bulgularını ile birlikte beyinin etkilenmiş olan kısmını belirler. Bu hastalığın tanısını beyin MR, beyin tomografisi ve beyin damarlarında bulunan doppleri gibi verileri isterler. Bu bulguların sonucunda hastaya uygun olan tedaviye başlanır.

Felç hastalığı tedavisi

Hastada nörolojik belirtiler baş gösterdiği zaman vakit kaybedilmeden acil tedavi uygulanmalıdır. Vücutta oluşan dolaşım bozukluğuna karşı beyin dokusunun dayanma süresi çok azdır. Bu rahatsızlığı geçiren kişiye acil müdahale gereklidir. Tedavideki amaç Kalbin kan basıncını ve kan atım gücünü normale döndürmek ve beynin kan akımını normal seyirde seyretmesini sağlamaktır. Damar tıkanıklığında kaynaklı olan felç hastalığında kan akışını sağlamak için ilaç verilmektedir. Ayrıca ilaç tedavisinin yanında fizik tedavide uygulanmalıdır. Bazı damar hastalıklarında ise cerrahi yöntemler sayesinde tedavi edilerek felç hastalığın tekrarlaması engellenebilir.


]]>
Doğuştan Yüz Felci https://www.felc.gen.tr/dogustan-yuz-felci.html Tue, 06 Nov 2018 04:11:21 +0000 Doğuştan yüz felci, bazen ilahi mukadderata bağlı olarak bazen de gebelik durumunda bakımsızlıktan dolayı kaynaklanan bir hastalık türüdür. Doğuştan sonra yüz felcinin kendi kendine geçebilme olasılığının olabileceği gi Doğuştan yüz felci, bazen ilahi mukadderata bağlı olarak bazen de gebelik durumunda bakımsızlıktan dolayı kaynaklanan bir hastalık türüdür. Doğuştan sonra yüz felcinin kendi kendine geçebilme olasılığının olabileceği gibi, bazen de cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabileceği söylemektedir.
Doğum anında anne rahmi'nin bebeği dışarı itme gücüne bağlı olarak veya vakumla çekim sırasında doğumun gerçekleşmesine yakın bebeğin yüz siniri üstüne uygulanan basınçtan dolayı yüz felci oluşma ihtimali artmaktadır. Doğuştan yüz felci yüzünün bir kısmını veya tamamını kapsayacak şekilde oluşabilir. Örnek olarak bebek ağladığı zaman, felçli olan taraf hareket etmez ve ağız bir tarafa doğru yönelir. Yüz bölgesinde felçli olan kısımda göz kapanmaz ve ağız köşesi aşağıya doğru sarkık olmaktadır. Bundan dolayı salyalarını dışarı akmasına sebep olur. Yüz felcinin kısa bir zaman içerisinde iyileşme gösterebilmesi için, doğuştan yüz felcinin ana nedeni basınçtan dolayı kaynaklanmış olması gerekir. Böyle bir durumda iyileşme kısa bir zaman içerisinde gerçekleşir ve iz kalmaz. Aksi durumda liflerden dolayı hasar görülmüşse bu süre çok uzayabilir ve cerrahi müdahale gerekecektir.

Doğuştan yüz felci neden olur

Yukarıdaki yazımızda ifade ettiğimiz gibi doğuştan yüz felcinin en büyük nedeni  doğum esnasındaki bebeği doğurtan kişi  ve anne rahmidir. Bunlara yeteri kadar dikkat edilmediği zaman bebeğin yüzü tahriş olur ve felç doğmasına de sebebiyet verebilir. Doğuştan yüz felci çok karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Kişilerin yüzlerinde hem fonksiyonel olarak hem de estetik olarak olumsuz etkilemektedir. Doğuştan yüz felci ile beraber aniden soğuklukla karşılaşması sonucuda oluşabilir. Doğuştan yüz felçleri köşe tümörleri adı verilen beyincik ile yan yana duran tümörlerin cerrahi operasyonu sonrasında oluşan ve geçirilen travma sonucu oluşur.

Doğuştan yüz felci tedavisi
 • Bu evrede oluşan yüz felci veya ani olarak gelişen yüz felcinde tiroid tedavisi antiinflamatuar ilaç uygulaması, soğuktan koruma ya da sıcak uygulama yapılabilir. 3 hafta içerisinde felç durumunda bir değişiklik yaşanmazsa, acil olarak bir dekompresyon ya da diğer adıyla yüz sinirinin kemik içerisinde bulunan kanal gevşetilmesi gerekir.
 • Yüz felci 6 ayı geçmeyecek şekilde, vücut içinde bu kaslara yakın olan bölgeye ait başka bir kas sinir uçları ile birleştirerek ekarte edilebilir.
 • 6 aydan fazla süren felç ve bu felcin olmasına neden olan kaslar, artık geri dönüşü olmayacak bir şekilde hasar görmüştür. Bu kaslar bulunduğu bölgeden alınarak vücut içerisinde o bölgeye doğru yapılacak bir kas nakli ile gerçekleştirilebilir. Yapılan bu nakil yöntemiyle felç giderilmeye çalışılır.
]]>
Beyin Kanaması Felç https://www.felc.gen.tr/beyin-kanamasi-felc.html Tue, 06 Nov 2018 12:01:05 +0000 Beyin kanaması felç, Beyin kanaması, günümüzde en yaygın ve ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır. İnsan vücudunun en önemli organı beyindir. İçinde bulunan damarların, yaş ilerledikçe ve bazı hastalıkların tetikleme Beyin kanaması felç, Beyin kanaması, günümüzde en yaygın ve ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır. İnsan vücudunun en önemli organı beyindir. İçinde bulunan damarların, yaş ilerledikçe ve bazı hastalıkların tetiklemesiyle, damarların tıkanması ve damarların zorlanarak patlaması ile oluşan beyin kanaması felçlere neden olmaktadır. Burada en önemli olan beyin kanamasından önce önlemini almaktır. Bu önlemler nasıl alınabilir peki; beyin kanaması özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde ve tansiyonu yüksek olan hastalarda erkeklere nazaran bayanlarda daha çok meydana gelmektedir. Beyin kanaması sonucu felçler, çoğunlukla halk dilinde baloncuk tıptaki ismi anevrizma denilen hastalığından meydana gelmektedir. Nedir bu anevrizma hastalığı; Anevrizma beynin içinde bulunan damarın yıpranan ya da tıkanan kısmının içinde kanın birikmesiyle, damarın bir bölümünde balon şeklinde ki şişliklere denilmektedir. Çoğu kişi bu hastalığının farkında olmadan hayatlarına devam etmektedirler. Unutulmaması gereken her an için kafasında canlı bir bomba varmışçasına hayatına devam etmektedirler. Oluşan bu anevrizmanın patlaması sonucu beyin kanaması gerçekleşir ve çok ciddi sorunlara dönüşebilir.

Anevrizma (baloncuk), ciddi olduğu kadar, patlayana kadar hasta tarafından bir bulguya rastlanamayan hastalıktır. Bundan dolayı hastalar genellikle anevrizmanın patlamasından sonra böyle bir hastalığın olduğunun farkına varmaktadır. Çünkü anevrizması olan hastalar da belirtiler hissedilmez. Sadece ara sıra şiddetli baş ağrısı çekerler. Bunun yanında mide bulantısı ve boyunda sertlik varsa şüphe daha güçlü hale gelir. Bunu da çoğu hasta pek önemsememektedir. Eğer beyin kanaması gerçekleştiyse, hastada tek taraflı felç ve bununla birlikte ağız köşesinin bir tarafının sarkması görülür. Ayrıca konuşma, dokunma, hissetme, yutkunma, tatma ve görme bozuklukları ve de ayrıca bulantı, baş dönmesi ve kusma görülebilir. Bundan dolayı beyin kanaması riski yaş ilerledikçe giderek artmaktadır.

Beyin kanaması felç tedavi yöntemleri

Anevrizmanın tedavi yöntemleri açık ameliyat ve kapalı ameliyat olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleşir. Hasta ister açık, isterse kapalı olarak yaptırabilir. Bu iki ameliyatta da felç kalma riskleri yüzde yirmi olsa da felç kalma gibi durum mevcuttur. Ameliyat sırasında anevrizmanın patlaması gerçekleşebilir. Patlamış olan  bu damarın kafatasının yapısını düşünürsek, kapalı bir kutu olduğu için kanın yaptığı basınçla vücudumuzun herhangi bir yeri felç olabilir. Çünkü kanın yaptığı basınç beynimizin diğer damarlarının hücre yapılarını yok ederek, hangi bölgemizin damarına denk gelmiş ise orasının felç olma riski vardır. Ameliyat sonrasında ise hastanın düzenli bir şekilde kontrollerine gitmesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken beynimizde her an için canlı bomba taşınması ve sorun her an tekrarlanabilir. Beyin kanaması felç farkına varılması için gerekli tahliller, bilgisayarlı tomografi ve ya MR resimlerini görerek teşhis konulabilir.
]]>
Felç İlaçları https://www.felc.gen.tr/felc-ilaclari.html Wed, 07 Nov 2018 05:07:25 +0000 Felç ilaçları, Felç bir çok neden ile kişide oluşabilmektedir. Felç  halk arasında inme olarak da adlandırılmaktadır. Felç bir çok neden ve yaşanan kazalar sonucu kişinin beyin bölgesinde oluşan zarardan kaynaklanmaktadır. Felç ilaçları, Felç bir çok neden ile kişide oluşabilmektedir. Felç  halk arasında inme olarak da adlandırılmaktadır. Felç bir çok neden ve yaşanan kazalar sonucu kişinin beyin bölgesinde oluşan zarardan kaynaklanmaktadır. Beyinde oluşan bu hasar beynin bir kısmındaki kanama veya akut kan eksikliği nedeni ile geçici veya kalıcı olarak görevlerini yerine getirememesidir. Felç geçici veya kalıcı bir şekilde beyinin çalışmasını engelleyen bir olaydır. Felç bazı durumlarda kısa süreli kas zayıflığı kişide oluştururken bazı durumlarda kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde felç hastalığı ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer almaktadır.

Felçli hastalar için önerilebilecek felç ilaçları
 • ACESCAB 30 yumuşak kapsül: B kompleksi vitaminlerinin eksikliğinde endikedir. Major cerrahi girişiminden sonraki uzun süreli nekahat dönemlerindeki hastaların nütrisyonal gereksinimlerinin karşılanmasında kullanılır.
 • BECOVİTAL 100 ml süspansiyon: Hücrelerin hayati metabolik fonksiyonları için gerekli olan B grubu vitaminleri, karbonat, yağ ve protein metabolizmalarının çeşitli safhalarını düzenleyen ferment sistemlerinin esasını meydana getirmektedir.
 • BECOVITAL yumuşak kapsül (8699579190162): Terkibinde yer alan vitaminlerin eksikliğinde veya bu maddelere vücut gereksiminin arttığı durumlarda kullanılmaktadır.
 • BECOVITAL yumuşak kapsül (8699828190028): Hücrelerin hayati metabolik fonksiyonları için gerekli olan B grubu vitaminleri, karbonat yağ ve protein metabolizmalarının çeşitli safhalarını düzenleyen ferment sistemlerinin esasını meydana getirmektedir. Terkibinde yer alan vitaminlerin eksikliğinde veya bu maddelere vücut gereksiminin arttığı durumlarda kullanılmaktadır.
 • BECOZYME 100 ml şurup: B kompleksi vitaminleri ve C vitaminlerinin gizli veya belirgin eksikliğine bağlı bozukluklar.enfeksiyon hastalıklarının komplikasyonları, özellikle ateş ve diyare ile birlikte görülen malarya, spru, pelegra gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. Özellikle yaşlı ve düşkün kimselerdeki hipovitaminozlar,senil ajitasyon ve konfüzyonlar. kronik alkolizm belirtilerinde ve toksik ambliyopi, uzun süreli antibiyotik kullanımı ve kemoterapik ilaçların meydana getirebileceği hipovitaminozlara bağlı komplikasyonların önlenmesinde kullanılmaktadır.
 • BEDOXINAL 30 tablet: 250 mg B1 vitamini ve 250 gram B6 vitamini içermektedir. Piyasada 30 ve 50 lik tabletler şeklinde bulunmaktadır.
 • BEDOXINAL 50 tablet: B1 ve  B6 vitaminlerini içermektedir.
 • BEHEPTAL 2 CCX100 ampül: Sindirim sistemi ve metabolizma için kullanılan bir ilaçtır. Günde 1 kez veya haftada bir kaç kez kullanılmaktadır.
 • BEHEPTAL 20 draje: B grubu vitaminlerinin noksanlığına bağlı hastalıklarda vitamin B kompleksi olarak kullanılmaktadır.
 • BEHEPTAL 500 draje: Sindirim sistemi ve metabolizma hastalıkları için kullanılmaktadır.
]]>
Boyun Fıtığı Felç Yaparmı https://www.felc.gen.tr/boyun-fitigi-felc-yaparmi.html Wed, 07 Nov 2018 15:01:48 +0000 Boyun Fıtığı Felç Yapar mı: Beli veya boynu ağrımayan insan yoktur hayatta varsa da bu kişi anormal olarak kabul edilmektedir. Boyun ağrılarının tek sebebi fıtıklar değildir. Fibromiyalji veya diğer rahatsızlıklar da boyun a Boyun Fıtığı Felç Yapar mı: Beli veya boynu ağrımayan insan yoktur hayatta varsa da bu kişi anormal olarak kabul edilmektedir. Boyun ağrılarının tek sebebi fıtıklar değildir. Fibromiyalji veya diğer rahatsızlıklar da boyun ağrılarına sebep olabilir. Bunların yanı sıra psikolojik stresler de vardır. Fakat kişi çok istisnai durumlar haricinde felç olmaz. Boyun fıtığı beyin ve sinir cerrahisinde çok sık karşılaşılan sorunlar arasında bulunmaktadır. Boyun ağrıları ise kişilerin günlük hayatlarında sık sık karşılaştıkları bir durumdur. Bu sebeple kişilerin her boyun ağrısı için kendilerine fıtık teşhisi koyması doğru bir karar değildir.

Boyun Fıtığı Felç Yapar mı: İnsanların boynunda bulunan diskleri bir amortisöre benzetecek olursak, bazen ters bir hareket yaptığımız zaman diskler kötü bir hal alabilir. Bu durum sol tarafta olursa sol kola, sağ tarafta meydana gelirse sağ kola ağrı yaparlar. Bu cerrahi operasyon yapılması gereken bir durumdur.Yani diskin dışarı kayması veya ortadan bastırıldığı  zaman omurilikte miyopi denilen ve geri dönüşü olmayan bozukluğa sebep olabilir.İşte bu durum ileride felç yapabilir, fakat hiç kimse birdenbire felç olmaz.
]]>
Felç Çeşitleri https://www.felc.gen.tr/felc-cesitleri.html Thu, 08 Nov 2018 00:52:19 +0000 Felç çeşitleri; Felç diğer adıyla inme kişinin beyne kan akımı sağlayan damarlarından birinin tıkanması ile kan akımının gidişinde yavaşlaması yada durması sonucunda meydana gelen önemli bir sağlık sorunudur. Beyin damar Felç çeşitleri; Felç diğer adıyla inme kişinin beyne kan akımı sağlayan damarlarından birinin tıkanması ile kan akımının gidişinde yavaşlaması yada durması sonucunda meydana gelen önemli bir sağlık sorunudur. Beyin damarların oluşan yırtılması ve bu kanın beyin dokusunu içerisine akması  yani beyin kanaması ile felç meydana gelebilmektedir. Damarda oluşan tıkanıklık genetik yapıdan kaynaklı, yapısal kaynaklı bozukluk ve sonradan gelişen hasarlar felcin oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Felç çeşitleri bulunmaktadır. Felce zemin hazırlayan faktörler ise hipertansiyon, kalp ritim bozukluğu, kalp hastalıkları, sigara kullanımı, kanda yağ oranındaki artış, fazla alkol kullanımı ve dolaşan kanın akışkanlığının az olması. Beyin organı vücudun %2' lik bir kısmını kaplamasına rağmen kanın %2' sini kullanmaktadır. Beyin organı 4 ana damardan beslenmektedir. Bu damarların tıkanıklığı ya da daralması %50-%60' na kadar sorun teşkil etmemektedir. Fakat oran %60'ı geçmesi durumunda tıbbı tedavi gerektirmektedir. Beynin kansızlığa dayanma süresi 3 dakikadır. İlk 3 saat içerisinde müdahale edilir ise hastalar kurtulabilmektedir. 

Felç çeşitleri

İskemik felç: Bu felç çeşidinde beyni besleyen kan damarlarının tıkanması ya da daralması ile kan akışında durma gerçekleşir. Kan akışında gerçekleşen olaydan dolayı beyin hücreleri beslenemez. Böylece beyin hücrelerinin ölümü gerçekleşmeye başlar. Bu olaya iskemik felç(inme) denilmektedir. Genellikle en sık görülen felç çeşididir. Çoğunlukla bu felç çeşidi gece saatlerinde ya da sabahları meydana gelmektedir. Hasta kötüleşebilir. Bu felç türü kendi işçinde iki türü bulunmaktadır.
 • Trombotik felç: Genellikle iskemik felç vakalarının bir çoğunu trombotik felç oluşturur. Trombotik felç; beyin organını besleyene atardamarlardan birinde kan pıhtısından kaynaklı olarak tıkanması ile oluşan felç çeşididir.
 • Embolik felç: İskemik felcin % 30'luk kısmını oluşturmaktadır. Kalpten kaynaklı olan bir cismin damarı tıkaması ya da kan basıncında azalma olmasına neden olan bir felç türüdür.
Hemorajik felç: Felç türleri içerisinde % 25'lik bölümünü oluşturur. Hemorajik felçte beyinde bulunan kan damarlarının yırtılması kaynaklı oluşmaktadır. Bu felç türünde ölüm ihtimali baya yüksektir. Genellikle genç yaştaki kişilerde görülür. Hemorajik felce genellikle beyin kanaması olarak bilinmektedir. Bu olay %75 beyin dokusunun iç kısmında geri kalan kısmı ise beyin zarının dış kısmında gerçekleşmektedir. Hemorajik felç hastayı komaya sokabilir. Bu felçte yoğun bir baş ağrısı ile başlayarak sonrasında kusma ve bulantı ile belirtiler göstermektedir. Hemorajik felç çeşitleri ikiye ayrılır.
 • Subaraknoid kanama (SAK): Beyindeki damarların yırtılmasıyla ile beraber kanama beyin içerisinde gerçekleşir. Çok sık olarak görülmesinin sebebi yüksek kan basıncıdır. Kişide oluşan bazı travmalrdan dolayı subaraknoid iç kanamaya sebep olur. Beyinin ana damarlarında balonlaşma oluşmasıyla beraber yırtılmasında bu tip kanamalar gerçekleşir. Kanamanın yoğunluğundan kaynaklı olarak kişide çok şiddetli bir baş ağrısı ile kendini gösterir. Kişinin acil olarak beyin tomografi çekilmesi gerekir. Eğer tomografide bir şey ile karşılaşılmaz ise beyin omurilik sıvısı incelenmesi gerekir. Bunların yapılmasının sebebi kanamanın gerçekten var olup olmadığını anlamak ve teşhisi kesinleştirmek içindir.
 • Intraparenkimal kanama: Beyinin dış bölümünde gerçekleşir ve çok nadir görülen bir durumdur. Fakat ölümle sonuçlanan bir felç çeşitlerindendir. Bu kanamalar genellik hipertansiyon kaynaklıdır. Beyin kanaması ise kafanın içindeki basıncın dengelenmesi ile durur. Bu sebepten dolayı hastanın tansiyonu düşürülür. Belirtisi ise gözlerde kayma olarak gözlemlenmektedir.

]]>
Yüz Felci Hareketleri https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-hareketleri.html Thu, 08 Nov 2018 16:23:24 +0000 Yüz Felci Hareketleri, Yüz kısmında bulunan sinirlerde meydana gelen düzenli çalışamama sorunlarını gidermeye yönelik olarak uygulanan hareketlerdir. Yüz felci dudak, yanak, göz ve kaş gibi yüz hareketlerinin yapılmasını sa Yüz Felci Hareketleri, Yüz kısmında bulunan sinirlerde meydana gelen düzenli çalışamama sorunlarını gidermeye yönelik olarak uygulanan hareketlerdir. Yüz felci dudak, yanak, göz ve kaş gibi yüz hareketlerinin yapılmasını sağlayan organları yöneten yüz sinirindeki bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Çünkü yüz sinirleri beyinden aldığı hareket komutlarını ilgili bölgelere ulaştırmakla yükümlüdür. Yüz sinirindeki bu iletişimi engelleyen bir durum meydana geldiğinde hareket komutları düzgün olarak iletilemez ve bunun neticesinde  yüz felci meydana gelir. Yüz sinirleri beyin ile beyin sapı arasında yer almaktadır. Beyin sapı bölümünden çıktıktan sonra yüz siniri karmaşık bir yol izleyerek iç kulaktan geçer ve orta kulak kısmının etrafını dolaşarak bir kaç kol şeklinde yüze yayılır.

Yüz felci hareketleri nelerdir

Yüz felci olan kişiler için fizik tedavi uygulanması en etkili yöntemler arasında bulunur ancak tek başına yüz felci hareketlerinin yeterli olamayacağı hastalar tarafından bilinmelidir. Yüz felci hareketleri fonksiyon kaybına uğrayıp hareketsiz kalan sinirlerin güçlenmesini sağlamak için uygulanır. Yüz felci için evde yapılması gereken hareketler;
 • Gözleri sıkı sıkı yumup aniden açmak.
 • Arada bir göz kırpıp açmak. 
 • Gözünüz açık bir şekilde, alnınızı yukarı kaldırıp indirin.
 • Sakız çiğnemeye çalışmak. 
 • Sinirlenme hareketi yaparak kaşları çatmak.
 • Gece yatarken mutlaka gözleri kapatarak uyumaya çalışılmalıdır. Çünkü açık gözde kuruluk olur. 
 • Ellerle destek vererek yavaş yavaş kaşları yukarı kaldırmak. Sonra ellerden destek almadan bunu tekrar uygulamak.
 • Burun hareketleri yaparak yani koku alırmış gibi burunu açmak.
 • Dudakları mum üfler gibi büzmek.
 • Ağzınızı yavaş yavaş oynatıp yanakları içeri çekmek. 
]]>
Yaşlılarda Felç https://www.felc.gen.tr/yaslilarda-felc.html Thu, 08 Nov 2018 20:17:52 +0000 Yaşlılarda Felç, İnme halk arasında felç olarak tabir edilir. Kişinin beyninin damardan kaynaklı nedenler  ile bazı işlevlerini kaybetmesi durumudur. Ancak her felç durumu beyin damarlarından kaynaklanmaz. Mesela yüz Yaşlılarda Felç, İnme halk arasında felç olarak tabir edilir. Kişinin beyninin damardan kaynaklı nedenler  ile bazı işlevlerini kaybetmesi durumudur. Ancak her felç durumu beyin damarlarından kaynaklanmaz. Mesela yüz felci, çocuk felci gibi durumlar beyin damarları ile ilgili değildir.  Beynin sol tarafında bir damar tıkanıklığı oluştuğunda  yüz kol ve bacakta güç ve his kaybı, konuşma bozukluğu oluşur. Sağ bölgede sıkıntı olursa konuşma korunur herhangi bir değişiklik olmaz. 

Yaşlılarda felç nedir, nasıl oluşur

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet, obezite ve sigara kullanımı gibi nedenler nasıl ki ile kalp damarı tıkanıp o bölgenin kanlanması bozulup işlevini kaybediyorsa, beyinde de aynı sebeplerden dolayı tıkanma ile inme yani felç ortaya çıkmaktadır. Yaşlı kişilerde kalpte oluşan ritim bozukluğu sonucunda pıhtıların koparak, beyin damarlarını tıkaması ile inme oluşmaktadır. Yaşlılarda felç kalp ritim bozukluklarına yönelik tedaviler ile önlenebilmektedir.

Bundan dolayı tansiyon, kolesterol, kilo kontrol altına alınmalıdır. Eğer yaşlı hastada risk var ise kanın pıhtılaşmasını ve çökmesini engelleyecek ilaç tedavisi verilmelidir.

Yaşlılarda felç tedavisi nasıl olmalıdır

Felç tedavisinde tıkanan damarın ilaç yada cerrahi tedavi ile açılması gibi bir tedavi şekli yoktur. Felç meydana geldikten sonra bazı hastalarda ilk bir kaç saat içerisinde tıkanıklığı açıcı ilaçlar iyi iyi neticeler alınabilmektedir. Ancak bu ilaçlarda kanama yapma riski olduğundan hastaya uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Zaten kanama sonucu oluşan bir felç durumu var ise bu ilaçlar verilmez. 

Yaşlılarda felç meydana gelme sebebine göre tedavi edilir. Beyindeki damar tıkanmasından dolayı oluşan bir felç söz konusu ise, kanın pıhtılaşmasını engelleyecek ilaçlar ile tedavi edilir. Kanama neticesinde oluşan bir felç durumu söz konuş ise daha çok tansiyon kontrolü üzerinde durulmalıdır. İlerleyen dönemlerde ise sıkı bir fizik tedavi ile devam edilir.

Felç rahatsızlığının düzelmesi beyinde ne kadarlık bir alanın hasar gördüğü ile alakalı olup, hastanın yaş faktörüne ve diğer rahatsızlıklarına bağlıdır. Felç geçiren hastalarda hiç bir belirti kalmayacağı gibi hiç bir düzelme olamaması da söz konusudur. 

]]>
3 Kranial Sinir Felci https://www.felc.gen.tr/3-kranial-sinir-felci.html Fri, 09 Nov 2018 00:08:54 +0000 3 Kranial Sinir Felci: Doğuştan 3. sinir felci nadirdir; fakat çocuklarda görülen 3.sinir felcinin neredeyse yarısı bu şekildedir. Vakaların çoğu tek taraflıdır. Genel bir kaide olarak doğuştan 3.sinir felcine sahip çoc 3 Kranial Sinir Felci: Doğuştan 3. sinir felci nadirdir; fakat çocuklarda görülen 3.sinir felcinin neredeyse yarısı bu şekildedir. Vakaların çoğu tek taraflıdır. Genel bir kaide olarak doğuştan 3.sinir felcine sahip çocuklarda öteki nörolojik ve sistemik anormallikler yoktur. Doğuştan üçüncü sinir felcine sahip tüm hastalarda değişik göz hareketlerinde kısıtlılık, derecelerde kapak düşüklüğü ve neredeyse tümünde gözbebeği tutulumu mevcuttur. Vakaların çoğunda göz tembelliği mevcuttur. Felçli gözde anlamlı astigmatizma olabilir.

3. kranial sinir felci, Çocuklarda 3. sinir felcinde sebepler; %39 doğumsal, %37 travma, geri kalanı ise tümör, migren, enfeksiyon ve inflamasyondur. 3. sinir felcinde tüm lifler tutulmuşsa hastada tam ptozis, gözde dışa ve aşağı kayma, göz bebeğinde genişleme görülür. Fakat çoğu hastada sinir liflerinde kısmi tutuluma rastlanır. Bu durumda hastanın alt, iç, üst rektus ve alt oblik kaslarının bir ya da birkaçının tutulumuna göre değişik kayma biçimleri ortaya çıkar.

Kazanılmış üçüncü sinir felci: Üçüncü sinirin kazanılmış tutulumu doğuştan vakalara göre çok daha sık görülür. Bazı olgularda lezyonun yeri tam olarak saptanabilirken bazılarında bunu saptamak çok güçtür.

 • Benedikt sendromu: Kırmızı nükleusdan geçen fasikülün tutulumuyla ortaya çıkar. Aynı taraf 3.sinir felci ve kontralateral extrapiramidal belirtiler görülür.
 • Nothnagel sendromu: Fasikül ve süperior serebellar pedinkül tutulumuyla ortaya çıkar. Aynı taraf 3.sinir felci ve serebellar ataksi ile karakterizedir. Önemli nedenler, vasküler hastalıklar ve tümörlerdir.
 • Claude sendromu : Benedikt ve Nothnagel sendromlarının birlikte olmasıyla ortaya çıkar.
 • Weber sendromu: Serebral pedünkülden geçen fasikülü tutar. Aynı taraf 3.sinir felci ve kontrlateral hemiparezma vardır.

İzole 3. sinir felç sebepleri

Sebebi bilinmeyen: % 95
Vasküler hastalıklar: Gözbebeğinin tutulmadığı olgularda  en sık nedendir. Tüm hastalarda, kan basınç ölçümü, kan şekeri, idrar analizi kontrol edilmelidir. Çoğu vakalarda ilk üç ayda iyileşme görülür. Diyabetik 3.sinir felci sıklıkla periorbital ağrıyla birliktedir.
Travma: Direkt travma ya da subdural hematoma sekonder, uncal herniasyon sık nedenler arasındadır.
Anevrizma: Pupil tutulumuyla birlikte izole ağrılı 3.sinir felcinde posterior communican arter anevrizması düşünülmelidir.
Diğerleri: Tümörler, sifiliz gibi 

3. kranial sinir felci tedavisi: Esas olarak cerrahidir. Fakat ilk altı ay izlem tüm paralitik şaşılıklarda önemlidir. Bu zaman içerisinde şaşılık tablosunda farklılaşma olabilmektedir. Bekleme sürecinde bazen botilinum toksin enjeksiyonu, tek göze kapama ya da prizmatik cam kullanımı önerilebilir. Kayması altı ay içerisinde değişmeyen hastalarda cerrahi yöntem uygulanır. Her bireyin tutulan kas grubuna ve ortaya çıkan kayma biçimine göre cerrahi müdahale planlanmalıdır. 3. sinir felci cerrahi olarak düzeltilmesi en zor şaşılık vakalarındandır. Bireyde kapak düşüklüğü de mevcutsa, önce şaşılık cerrahisi yapılmalı, daha sonra kapak cerrahisi uygulanmalıdır.

]]>
Felç Ameliyatı https://www.felc.gen.tr/felc-ameliyati.html Fri, 09 Nov 2018 06:49:37 +0000 Felç Ameliyatı, beyni besleyen karotis damarının daralması yada tıkanması sonucunda yapılır. Felç veya inmenin bir sonucu olarak Karotis hastalığı meydana gelir. Ameliyattaki amaç, darlığa neden olan plağın damar Felç Ameliyatı, beyni besleyen karotis damarının daralması yada tıkanması sonucunda yapılır. Felç veya inmenin bir sonucu olarak Karotis hastalığı meydana gelir. Ameliyattaki amaç, darlığa neden olan plağın damar içinden sıyrılarak çıkarılmasıdır. Felç yada beyin fonksiyonlarının kaybıyla meydana gelir. Damar sertliğinden dolayı oluşan darlık şahdamarının içinde bir kabartı oluşturup, beyine kan akışını engelleyerek pıhtı atmasına ve sonucunda da felce neden olur. 

Felç ameliyatı (karotis endarterektomi) neden ve nasıl yapılır

İnsanlarda yaşlanma ile birlikte kanda dolaşan kolesterol ve yağlar damarın iç yüzeyinde ve duvarında plak simi verilen kabartılar içinde birikmeye başlar. Plağın büyümesi ile birlikte damar daralmaya ve sertleşmeye başlar. Bu duruma damar sertliği adı verilir. Bu plak genelde iç ve dış karotis şeklinde plağın ikiye ayrıldığı yerde iç karotise uzanacak şekilde gelişir. Plak yüzeyi düzensiz olduğundan dolayı zaman içinde kan pıhtısı ile kaplanmaya başlar. Bu durumun zamanla ilerlemesiyle damar tamamen tıkanarak, beyine giden kan akımı azalır. Ve bunun neticesinde felç meydana gelir. 

Felç (Endarterektomi) ameliyatı kimlere yapılır

 • Endarterektomi ameliyatı, felç oluşumuna neden olabilecek kadar tıkanmış damarlar için yapılan bir ameliyattır.
 • Hasta da geçici yada kalıcı felç, körlük ya da konuşma bozukluğu yaratmışsa yapılır.
 • Kişi son 6 aylık süreçte hafif ve orta derecede felç geçirmiş ve karotisinde %70 den fazla darlık oluşmuşsa ypılır.
 • Karotiste ileri derece de darlık (%80) saptanmış ise hastanın felç geçirme riski çok yüksek olduğundan ameliyat yapılır.

Felç (Endarterektomi) ameliyatı yapılamadığı riskli grup kimdir

 • Yaşı oldukça ileri olan grup ve kanser gibi çok ciddi hastalığı olanlar
 • Şahdamara erişmenin güç ve tehlikeli olduğu hastalar
 • Beyin damarlarında başka hastalıklar olan kişilere bu ameliyat kesinlikle uygulanamaz. 

Felç Ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyattan önce karotis renkli doopler ultrasonografisi veya manyetik rezonans anjiyografisi çekilir ve incelenir. Ameliyat darlık için yapılan bir ameliyattır. Tıkanma durumunda yapılmaz. Ameliyat öncesi hastanın kan basıncı yüksek olmamalıdır. Ameliyat lokal olarak boyuna iğne yaparak yada genel anestezi altında yapılır. Boyun enfeksiyon riskine karşı temizlendikten sonra 10-12 cm uzunluğunda bir kesi açılarak karotise ulaşılır. Boyun bölgesinde çok fazla damar ve sinir olduğundan dolayı ameliyat esnasında çok titiz davranmak gerekir. Kanın pıhtılaşmasını engelleyen heparin hastaya damar yolu ile verilir. Şah damar yukarıdan ve aşağıdan özel pensler yardımı ile sıkıştırılarak kapatılır. Damar açıldıktan sonra darlığa neden olan plaklı damarın iç katmanı ile birlikte damar duvarından sıyrılmak sureti ile çıkarılır. İşlem bitince damar bir yama parçası kullanılarak kapatılır. Şah damar üzerindeki pensler kaldırılarak tekrar kan akımı sağlanır. Ameliyat 1.5 saat kadar sürer. Şahdamarın kapalı kaldığı süre ise 30 dakika civarıdır. Hasta bir kaç gün hastanede kaldıktan sonra boyunda şişlik veya bir sıkıntı olursa doktoruna hemen ulaşması tavsiye edilir. Bir iki hafta içinde normal hayatına geri döner.    

 

        

 

]]>
Felç Aşısı https://www.felc.gen.tr/felc-asisi.html Fri, 09 Nov 2018 16:27:36 +0000 Felç aşısı, Çocuk felci bulaşan ve ilerleyen hastalıklardandır. Bu hastalığa polio virüsü sebep olur. Çocuk felci daha çok 1-4 yaş arası çocuklarda görülür. Felce sebep olan bu virüs dışkıyla temas eden yiyecek ve içe Felç aşısı, Çocuk felci bulaşan ve ilerleyen hastalıklardandır. Bu hastalığa polio virüsü sebep olur. Çocuk felci daha çok 1-4 yaş arası çocuklarda görülür. Felce sebep olan bu virüs dışkıyla temas eden yiyecek ve içeceklerden, karasineklerden, kötü hava koşullarından insanlara bulaşır. Virüs vücuda girdikten sonra sinir hücrelerine zarar vererek onları etkisiz hale getirir bunun sonucunda kaslar çalışamaz duruma gelir ve felç dediğimiz olay meydana gelir. 

Felç Aşısı Uygulanışı 

Çocuk felci tedavisi olmayan hastalıklardan olduğu için felç aşısı yaptırarak bu hastalıktan korunmak için önlem alınabilir. Bu virüs bulaşıcı olduğu için bu virüsü taşıyan insanlar diğer insanlarla aynı ortamda bulunmamalıdır. Bu virüs için yapılacak aşı iki farklı şekilde uygulanabilir. Bunlardan birincisi enjeksiyon şeklinde uygulanırken  ikincisi oral yani ağızdan damla verme şeklinde uygulanır.  Bebeklere enjeksiyon şeklinde üç doz 1-2 ay ara ile verilir. Son olarak bebek 18 aylık olduğunda hatırlatma amaçlı son bir doz enjekte edilir. Ciddi yanıkları bulunan, ağır hastalık geçiren, alerjik tepki gösteren ve bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde bu aşı uygulanmaz. Bu virüsü taşıyan insanları tedavi eden kişilere, bu virüsün araştırmalarının yapıldığı laboratuvarlarda çalışanlara ve polio virüsünün yoğun olarak görüldüğü yerlere yolculuk yapan kişilere bu aşı uygulanmalıdır. 
]]>
Yüz Felci Nasıl Geçer https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-nasil-gecer.html Sat, 10 Nov 2018 15:58:33 +0000 Yüz felci nasıl geçer, tedavisi nasıldır diye merak ediyor iseniz buyurun. Yüzde seğirme, hareketsizlik veya güçsüzlük oluştuğunda yüz felci baş gösterebilir. Yüzde meydana gelen anormal hareketlere ve felç durumuna enfe Yüz felci nasıl geçer, tedavisi nasıldır diye merak ediyor iseniz buyurun. Yüzde seğirme, hareketsizlik veya güçsüzlük oluştuğunda yüz felci baş gösterebilir. Yüzde meydana gelen anormal hareketlere ve felç durumuna enfeksiyonlar, tümörler ya da çeşitli yaralanmalar sebep olabilir. Bundan dolayı öncelikle kulak burun boğaz doktoruna başvurmalıdır. 

Yüz Felci Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir

Yüz felci tedavisi mümkün olan ve yaklaşık olarak 2-3 hafta içerisinde iyileşme gösteren bir hastalıktır. Yalnız yüz felcinde 1 yıl gibi bir zaman dilimini kapsayan iyileşme süreci de söz konusu olabilmektedir. Hasta bireye ilk olarak tanı testleri yapılır. Böylelikle hastaya hangi tedavi uygulanacağına kararı verilir. Eğer yüz felcine sebep olan enfeksiyon ise öncelikle bakterilerin yok edilmesi için antibiyotik veya anti virol ilaçlar kullanılır. Bununla birlikte yüzde herhangi bir şişlik oluşmuş ise veya oluşabileceği düşünülüyorsa steroidli ilaçlar kullanılır. Bazı durumlarda siniri zedeleyen kemiğin cerrahi operasyonla çıkarılması gerekebilir. Yüzde bulunan sinir felç geçirdiğinde sağlıklı bir şekilde yapısını devam ettirebilmek için sürekli olarak gözyaşı akışına gereksinim duyar. Bundan dolayı hasta birey gözlerine çok özen göstermelidir. Gözler kırpılınca normal şartlarda gözyaşı gözün üzerine doğru yayılma gösterir. Fakat yüzde meydana gelen sinir felçlerinde göz kırpmasında azalma gerçekleşir. Hatta hiç göz kırpılması yaşanmayabilir. İşte gözün az kırpılması veyahut hiç kırpılmaması ile gözyaşı akışında azalma olur veya komple kaybolur. Bundan dolayı da kornea kurur. Daha sonraki aşamalarda birey gözünü dahi kaybedebilir. Bu sebep ile göz bir parmak ile kapatılarak gözün nemli kalması sağlanmalıdır. Bu çok etkili olan bir uygulamadır. Hasta birey bu işlemi yapar iken gözüne zarar vermemek için parmağının arka tarafını kullanmalıdır. Birey koruyucu gözlük takabilir, temiz göz petleri kullanabilir. Göz eğer kuru ise suni gözyaşı kullanılabilir. Bu damlaların nasıl kullanılacağını doktor hastaya tarif eder. Damlalar gün içinde uyanık halde iken saat başı 1-2 damla damlatılır iken, geceleri ise merhem sürülmelidir. Göz gece kapatılmalı, gün boyunca ise koruyucu gözlük kullanılmalıdır. Hastaya ilk 24-48 saat arasında tedavi uygulanmalıdır. Yüz felci geçiren hasta ilk zamanlar kendini mutlaka soğuktan korumalıdır. 3 haftaya yakın bir süre soğuğa çıkmamalıdır. Hastaya uygulanan fizik tedavinin de hastalığın iyileşmesine etkisi çoktur. Fizik tedavi olarak hastaya masaj, yüz egzersizleri, EMG, elektroterapi ve akupunktur uygulanmaktadır. 

Yüz Felci İçin Yapılan Jimnastikler

Fizik tedavi ile birlikte hasta yüz jimnastiği de yapmalıdır. hasta bu jimnastiği bir ayna karşısında günde 3-5 kez tekrar etmelidir. Bu jimnastik yapılır iken ıslık çalınır, ağız açıkken ve kapalıyken büzdürülür, gözler kapalı bir şekilde ağız iyice açılır, yanaklar içeri çekilir, ağız yavaş yavaş açılarak büyütülür daha sonra yavaş yavaş kapatılarak küçültülür. Burun jimnastiği yaparken burun kaldırılır, burun delikleri büyütülür, burun sağa sola doğru oynatılır. Göz jimnastiğinde hasta gözler kapatılıp açılır, gözler sağa sola döndürülür, rahatsız olan göz kapalı bir şekilde ovalanır. Alın jimnastiğinde hasta alnını kaldırır, alnını aşağı yukarı hareket eder. Yüz felci hastalığında göz kapatabilme ve tat alma duyusunun geri gelmesi hastalık sürecinde iyiye giden bir belirtidir.
]]>
Mide Felci https://www.felc.gen.tr/mide-felci.html Sun, 11 Nov 2018 14:44:30 +0000 Mide felci, mideye giden sinirler hasara uğradığı için işlenmez hal almaktadır. Uzun süreli diyabetin komplikasyonlarından biri olan sinir hasarı sebebiyle midenin motor fonksiyonları bozuluyor. Bu durumda mide içeriğinin boşaltm Mide felci, mideye giden sinirler hasara uğradığı için işlenmez hal almaktadır. Uzun süreli diyabetin komplikasyonlarından biri olan sinir hasarı sebebiyle midenin motor fonksiyonları bozuluyor. Bu durumda mide içeriğinin boşaltma yavaşlar ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesini zorlaştırmaktadır.Mide felci kan şekerini düzenlemede zorluk oluşturabilir düzensiz kan şekeri görülen hastalıklardan mide felci varlığın araştırılması gerekir mide felci mide hareketlerinin azalması veya durması ile seyreden sindirim sistemi bozukluklarıdır. Mide normal çalışmasın sürdürdüğü sürece midenin kasılmaları yiyecekleri küçük parçalara ayırıp ve besinlerin sindirilmesi ve emilmesi için bağırsağa göndermektedir. Mide felci olur ise normal kasılmasını gerçekleştiremeyen mide, yiyecekleri küçük parçalara ayıramadığından ince bağırsağa gönderme işlemini de yapamaz. Yenilen besinler mide içinde uzun süre kaldığında mide içindeki besinlerin mayalanması sonucunda midede bakteriyel üreme oluşturmaktadır. Mide felci hastada kusma ve bulantı çok görülür. Ayrıca midede uzun süre kalpı sindirilmeyen yiyecekler bezoar adı verilen katı kitleler oluşturabilir. Bu durum da mide çıkıntısında tıkanmaya yol açarak kusma ve bulantı ortaya çıkarır. 

Mide felci belirtileri

Mide felci hastada farklı belirtilen göstermektedir. Mide felci hasta yemek yedikten sonra saatler sonra sindirilmemiş gıdaları kusabilir duruma gelir. En çok karşılaşılan belirti erken doyma hissiyatıdır. Sürekli veya arada bir olan mide bulantısı kusma, ağız kokusu, kilo kaybı, iştahsızlık, reflü gibi hastalıkların şikayetleri gibi karında çalkantılı hissi gibi belirtiler görülebilir.

Mide felci teşhisi

Mide felci tanısında hastanın herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı ve mide felcini şiddetlendirecek ilaçları kullanıp kullandığını soruluyor. Mide felci teşhisi için her hastada endoskopik ve radyolojik görüntüleme, elektrogastrografi, mide boşalım zaman ölçümü, smart pill, gastroduodenal manometri yöntemleri ile mide boşalımını geciktirecek diğer organlar ile ilgili ve yapısal nedenler varlığı araştırılır.

Mide felci tedavisi

Mide felci tedavisinde hastanın damara yolu ile sıvı verilmesi ve ketoasidoza bağlı uzamış kusma ataklarında hastaneye yatırılması gerekir. Hastanın az besinli, sık öğünlü ve yağ içeriğinin azaltıldığı beslenme şekli önemlidir. Bunların ardından doktorun verdiği ilaç tedavisi düzenli olarak uygulanır. Bezoarlar, gastrik oluşmuş ise endoskopi ile temizleme imkanı olabilir. İlaç tedavisin başarısız olduğu mide felcinde, elektriksel gastrik uyarımı ya da beslenme maksatlı cerrahi olarak jejunostomi tüpü takılabilir.
]]>
Çocuklarda Yüz Felci https://www.felc.gen.tr/cocuklarda-yuz-felci.html Sun, 11 Nov 2018 21:57:54 +0000 Çocuklarda yüz felci, Yüz felci genellikle tüm yaşlarda görülebilen bir hastalıktır. Sinirlerin hasar alması ile oluşan yüz felci çocuklarda daha çok etkiler meydana getirir. Çocuklarda yüz felci yüzdeki değişiklikleri, mim Çocuklarda yüz felci, Yüz felci genellikle tüm yaşlarda görülebilen bir hastalıktır. Sinirlerin hasar alması ile oluşan yüz felci çocuklarda daha çok etkiler meydana getirir. Çocuklarda yüz felci yüzdeki değişiklikleri, mimik kaybını daha kolay belli etmektedir. Çocuklarda yüz felcinde eğer yüz kısmının ağız, göz ve dil kısmından başka yerlerinde seğirmeler oluşuyorsa farklı bir rahatsızlığın işaretçisi olur. 

Kişinin yüzünde oluşan güç kaybı ve hareket sınırlanmasına sebep olan yüzde bulunan sinirlerden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Meydana gelen yüzdeki garip hareketlerin yani yüz felci değişik sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde aynı olmakla beraber yüzün iki tarafında bulunan kaslar beynin 7. sinirseli, fasial sinir ile çalışır. Bu sinire bağlı olan tükürük ve göz yaşı bezi ve dilin ucuna giden ince sinirler bulunmaktadır. Bu hastalık sadece yüz bölgesini kapsamaktadır. Çocuklarda yüz felcinin bir çok sebebi olmakla beraber en sık görülme sebebi enfeksiyondandır. Enfeksiyondan dolayı oluşan çocuklarda yüz felcinde tedavilerde başarı oranı oldukça yüksektir. 

Çocuklarda yüz felci nedenleri 
 • Uzun zaman rüzgara maruz kalmak
 • Genetik sendromlar
 • Kafada veya yüz kısmında kırıklar
 • Enfeksiyonlar
Çocuklarda yüz felci belirtileri 
 • Yüz ağrıları
 • Yeme içmede zorluklar
 • İfade edememe zorlukları
 • Elde olmadan göz yaşı akması gibi.
Çocuklarda yüz felci tedavisinde; son yıllarda farklı farklı tedavi yöntemleri belirmiş olmakla beraber bu çeşitlilik başarıları getirmiştir. Bu tedavilerin başında ise termal tedavi, fizik tedavi ve doğal yöntemler gelmektedir. Genel olarak oluşan bütün kas hastalıklarında tedaviye fizik tedavi  yöntemi ile başlanır. Çocuklarda yüz felci tedavisine ilk olarak fizik tedavi ile başlanılır ve bazı yüz hareket egzersizleri yaptırılır. Bunun sonucunda hasta yüz hareketlerini ve mimiklerini geri kazanabilir. Süre ise hastalığın ağırlığına göre kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bir diğer tedavi yöntemi ise doğal yöntemlerdir. Bu çocuklarda yüz felci için kişiye sakız çiğnetmek ve hakem düdüğü üfletmek gibi farklı yöntemler vardır. Termal tedavide ise hastanın yüz kısmına kısmi ısı uygulanır ve ısının verdiği yumuşama ile kaslardaki değişim ve rahatlama gözlemlenir. 
]]>
Beyin Kanaması Sol Taraf Felç https://www.felc.gen.tr/beyin-kanamasi-sol-taraf-felc.html Mon, 12 Nov 2018 07:07:59 +0000 Beyin kanaması sol taraf felç, beyin kanamaları günümüzde en yaygın görülen ciddi rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Beyni besleyen damarlarda bulunan cidarının yırtılması sonucu ile kan beyne sızar ve böylece b Beyin kanaması sol taraf felç, beyin kanamaları günümüzde en yaygın görülen ciddi rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Beyni besleyen damarlarda bulunan cidarının yırtılması sonucu ile kan beyne sızar ve böylece beyin dokusu tahrip edilir. İnsan vücudunun en önemli organı olan beyin, beyin damarlarının yaş ilerlemesi sonucu yıpranmasıyla elastik özelliklerini kaybederler. Bu sebeple de özellikle tansiyon yüksekliği olan yaşlı insanlarda sıklıkla yırtılarak beyin kanaması görülür. Genç yaşlarda ise beyin damarlarının içindeki civarının zayıflaması sonucunda balonlaşmalar görülür. Bu balonlaşmaların yırtılması sonucunda da beyin kanaması oluşabilir. Beyin kanamasının sonucu olarak hastalarının bir tarafı felç olur.

Beyin Kanaması Sol Taraf Felç Tanısı

Beyin kanması sol taraf felç tanısı beyinde damar tıkanması sonucu hastada, damar tıkanması beynin sağında ise sol bacağında ve sol lokunda yani vücudun sol bölmesinde kısmi felç meydana gelir. Bu kısmi felce tıp dilinde hemipleji denilir. Beyin kanamasında sol tarafta oluştu ise sol göz bebeğinin büyümesi görülür. Hasta çok ani bir şekilde şuur kaybı ve hafıza kaybı yaşanmaktadır. Böylece hasta komaya girer. Yüzü kızarır ve soluk almakta zorluk çeker. Böyle durumlarda hastanın uzman bir hekim tarafından acilen muayene edilerek kanamanın şiddetini ne şekilde ve ne boyutta olduğunu öğrenilerek hemen müdahale edilmelidir. Kanama tanısı için görüntüleme yöntemlerine başvurulmalıdır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte MR ve tomografi ile kanamanın yerini hemen tespit etmek mümkündür.

Beyin Kanaması Sol Taraf Felç Tedavisi

Beyin kanaması mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Bu ekipte başta uzman fiziksel tıp ve rehabilitasyonun yanında nörolog, beyin cerrahı, rehabilitasyon hemşiresi, fizyoterapistler, protez ve ortez teknisyeni, psikolog ve sosyal danışmanlar bulunur. Beyin kanaması sol taraf felçli olan hastaların tedavi yerleri fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleridir. Yapılan ilaç tedavileri ile beyin tıkanması sonucunda beyin dokusuna verilen hasarı en aza indirmek için ve ilerlemesini önlemek ve beyin işlevlerinin sürdürülmesini sağlanır.

Beyin kanaması sol taraf felç tedavisinde tüm nörolojik yetersizlikler üç ay içerisinde düzelebilir ve bu gelişmeler bir yıl sürebilir. Sol taraf felç tedavisinde iyileşme düzeyi kolda %51, bacakta ise %89 dur. Fakat iyi bir rehabilitasyon programları ile felç hastalarının %25’i normal seviyeye gelir ve %75’i ise yürüyebilir hale gelmektedir.

Beyin Kanaması Sol Taraf Felçlilerin İyileşme Süresinin Bağı Olduğu Nedenler

 • Hastanın çok yaşlı olmamasına
 • Hastanın tekrar kanama geçirmemesine
 • Hastanın erken dönemde fizik tedavi merkezlerine götürülmesi ile
 • Hastanın maneviyatının ve moralinin iyi ve sağlam olmasına
 • Verilecek egzersizlerin programlarına istekle ve azimle katılmasına
 • Şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve hipertansiyon hastalıklarının olmamasına ve bu hastalıkların kontrol altına alınmasına
 • Hasta sahiplerinin sevgi dolu ve sabırlı olmalarına bağlıdır.

]]>
Belden Aşağı Felç https://www.felc.gen.tr/belden-asagi-felc.html Mon, 12 Nov 2018 14:13:54 +0000 Belden aşağı felç, omuriliğin belli bölgelerde işlevini kaybetmesi sonucu meydana gelir. Bedenin göğüs ya da belin altından gövde ile bacakları kapsamak üzere kısmen ya da tamamen felç olmasıdır. Bu sorunun meydana gelmesi i Belden aşağı felç, omuriliğin belli bölgelerde işlevini kaybetmesi sonucu meydana gelir. Bedenin göğüs ya da belin altından gövde ile bacakları kapsamak üzere kısmen ya da tamamen felç olmasıdır. Bu sorunun meydana gelmesi için omuriliğin travma kaynaklı bir baskıya uğraması veya bir hastalık nedeniyle işlevini yitirmesi gerekir. İşlevini yerine getiremeyen omurilik beyin ile organlar arasındaki iletişimi keser ve felç meydana gelir. 

Belden aşağı felç nedenleri:

Tümörler: Omurilikte ve omurgada meydana gelen tümörlerin yaptığı baskı sonucunda omurilik felci gelişebilir ve belden aşağı felç durumu görülebilir.

Enfeksiyon durumu: Menejit, omurga veremi gibi bazı enfeksiyonlu hastalıklar omuriliği deforme ederek belden aşağı felç durumu görülebilir.

Yumuşak doku hastalıkları: Omurga ve çevresine dokularda oluşan deformasyonlar, omurga fıtıkları gibi rahatsızlıklarda belden aşağı felç durumu görülebilir.

Travma nedeni: Yüksekten düşme, trafik kazaları, doğal afetler, iş kazaları, sportif aktiviteler nedeni ile belden aşağı felç durumu görülebilir ve en çok rastlanan bir durumdur. 

Belden Aşağı Felç Tedavisi: Belden aşağı felç tedavisinin büyük kısmı, hastanın rehabilitasyonu üzerine odaklanır. Felç olmuş kaslar için pasif egzersizler sürekli kas kasılması durumunun engellenmesine yardımcı olur. Fiziksel terapi eklemlerin katılaşmasını engeller. Mesleki terapi, psikoterapi ya da danışma, depresyon vaya cinsel problemler için yardımcı olabilir. Uzun süreli hareketsizlik ciddi şikayetlere yol açabilir bu nedenle, hastanın konumunun sık sık değiştirilmesi ve iyi bir cilt bakımı oldukça önemlidir. Yatak yaraları, böbrek taşları, kas spazmları ve bacak yaraları gibi şikayetlerinde derhal tedavi edilmesi gerekir.

]]>
Felç Egzersizleri https://www.felc.gen.tr/felc-egzersizleri.html Mon, 12 Nov 2018 15:19:38 +0000 Felç Egzersizleri, Beynin beslenmesini sağlayan kan damarlarının akışının durması neticesinde meydana gelen beyin hasarı ile felç durumu ortaya çıkmaktadır. Hemorajik ve istemik olarak ikiye ayrılan felç birçok nedenden kayna Felç Egzersizleri, Beynin beslenmesini sağlayan kan damarlarının akışının durması neticesinde meydana gelen beyin hasarı ile felç durumu ortaya çıkmaktadır. Hemorajik ve istemik olarak ikiye ayrılan felç birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenlerini ilk başında tansiyon gelir. Bunun yanı sıra aşırı yorgunluk, sigara kullanımı, stres ve aşırı derecede güneşe maruz kalma gibi durumlar felç riskini tetikler. Felç tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılır. Tedavide amaç  hastanın kendi fiziksel hareketlerini yapabilmesini sağlamaktadır. Felç durumunda kaslar hareketsiz kaldığı için zayıflar ve güçsüzleşir bu durumda kasları güçlendirmek için bazı egzersizler yapılabilmektedir. Felç hastaların evlerinde kolaylıkla yapabileceği fizik tedavisine yardımcı olan egzersizlerin düzenli yapıldığı takdirde mutlaka faydası görülecektir. Felçli hastalarda  genellikle ön kol ve el içe dönme eğiliminde olur. Bu durumu engellemek için aşağıdaki felç egzersizlerini uygulayabilirsiniz.

Felç egzersizleri
 • Düz bir zemin üzerine hasta sırt üstü yatırın. Felçli hastanın kolunu dirseğinden 90 derecelik açıyla bükerek hastanın elini kavrayın. Hastanın parmaklarını mümkün olduğu kadar açarak geriye doğru çekin ve kolunu yavaş bir şekilde önden yukarı doğru kaldırın. Bu şekilde 15 saniye tuttuktan sonra yeniden başlangıç pozisyonuna getirin ve bu hareketi 10 defa tekrarlayın.
 • Aynı pozisyonda yine hastanın kolunu elinden kavrayın ve yavaş bir şekilde kolu yandan yukarı doğru kaldırın. Hastanın kolunu iyice yukarı kaldırdığınız noktada bu şekilde 15 saniye kadar tutun ve hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna getirin.
 • Hasta aynı pozisyonda iken sağ elinizle hastanın dirseğini sol elinizle de hastanın el bileğini kavrayın ve felçli hastanın kolunu ve elini avuç içleri yukarı gelecek biçimde dışa çevirin. Bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna getirin.
Yüz felcinde uygulanacak egzersizler;
 • Bir aynanın karşısına geçin ve göz kapaklarınızı alnınızda karışık oluşturacak kadar kaldırın. Bu şekilde 8-10 saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. 
 • Aynanın karşısında kaşlarınızı çatın ve bu şekilde yine 8-10 saniye durduktan sonra bu hareketli 3-4 defa tekrarlayarak başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Aynanın karşısında göz kapaklarınıza kapatın ve bu şekilde gözlerinizi açmaya çalışın gözlerinizi sıkıca kapatıp 8 10 saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönerek burun kanatlarını karıştırın yine bahsedilen süre bu şekilde kaldıktan sonra dişlerinize dudaklarınıza çapraz olarak gerdikten sonra dudağınızın köşelerini sağ ve sol tarafa doğru çekin. Bu hareketi 3-4 defa tekrarladıktan sonra alt dudağınızı öne doğru çıkarıp 8-10 saniye bu pozisyonda bekleyin ve yeniden başlangıç pozisyonuna geri dönün. 
Yüz sinirlerinin görevlerini yeniden kazanması için bu egzersizlerin günde 3 defa yapılması tavsiye edilir.

]]>
Felç Başlangıcı https://www.felc.gen.tr/felc-baslangici.html Mon, 12 Nov 2018 22:09:17 +0000 Felç başlangıcı, öncelikli olarak beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durmasıyla beraber meydana gelen beyin hasarı ile ortaya çıkıp bir sağlık problemi haline gelmektedir. Felçlilerin tahmini olarak % 85'i iskemik Felç başlangıcı, öncelikli olarak beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durmasıyla beraber meydana gelen beyin hasarı ile ortaya çıkıp bir sağlık problemi haline gelmektedir. Felçlilerin tahmini olarak % 85'i iskemik felçtir,  %15'i ise hemorajik felçtir.
Iskemik felçte kalpten fırlayan pıhtılar veya karotid benzeri kocaman damarlardaki plaklardan fırlayan parçalar beyni besleyen damarların tıkanmasına sebep olmaktadır

Tıkanan damarların beslediği beyin bölgesi, kan akışı kesildiği için can vermeye başlar. Bu zaman beş dakikaya geçmeye başladığı zaman o alanda kalıcı hasar olmaya başlamaktadır. Hemorajik inme öbür ifadeyle beyin kanaması neticesi meydana çıkan, inme türünde ise beyni besleyen damarların yırtılması ya da çatlamasının neticesinde beynin alakalı kısmında kanama ortaya çıkar. Etkilemiş olan damarların beslediği bölgede ve kanama meydana gelmektedir. Hastada etkilenen kısım ile ilgili problemler değişik muayenehane belirtileri ile ortaya çıkar. Beynin hangi alanında ne denli hasar görüldüğünün anlaşılması için felcin daha sonraki etkilerini anlamada yardımcı olur. Örnek olarak şayet motor alanlar etkileniyorsa hastada motor bozuklukları, şayet görme sahası etkilenirse görme bozuklukları veya duyu bölgesi etkilenirse duyu bozuklukları ortaya çıkar. Genellikle vücudun belirli bir kısmında konuşamama, davranış kaybı, surat şeklinin farklı hala bürünmesi, idrar kaçırma, yutamama en en bariz etkileridir. Felç rizikosunu tetikleyen çoğu faktör vardır.  Bunlardan en önemlisi yüksek tansiyondur. Felçlerin % 50'sinden fazla yüksek tansiyondan kaynaklanmaktadır.

Felç başlangıcı belirtileri

Felç bulguları, vücudun rastgele bir bölümünde örneğin; bacak, kol ya da yüzün bir bölümün devertigo şikayeti, duyu kaybı, yutmada güçlük ve görme bozuklukları kendisini göstermektedir. Beyin insan vücudunu zıt şekilde muayene eder. Başka bir anlamda sağ beyin vücudun sol tarafını, sol beyin ise sağ tarafını muayene etmektedir. Sağ beyinde meydana gelen hasar vücudun sol tarafında tefsirini göstermektedir. Felç belirtileri ile ilgili milletin daha akılcı davranması çok önemlidir. Bu bilinçlenme inme olaylarının erken belirtisi ve müdahalesi açısından çok önemlidir. Felce ilişkin ön belirtileri şu şekilde açıklayabiliriz;
 • Daha öncesinde yaşanmamış anlık güçlü baş ağrısı
 • Ani gelişen görme bozukluğu veya kaybı
 • Travmaya ilişkili olmayan anlık gelişen bilinç kayıpları
 • Aniden ortaya çıkan konuşma bozukluğu
 • Aniden gelişen yüzde, kolda veya bacakta gelişen kısmi ya da tam uyuşukluk ve davranış ettirememe
Felç riskinden korunma önerileri
Felç rizikosunu sonunu arttıran en önemli faktör fazla yüksek tansiyondur. Dört yaşının üzerindeki kişiler, senelik kontrollerini yapmaları gerekir. Tuz tüketimini azaltarak en önemli etkenlerden biridir. Beslenmeye çok dikkat etmek gerekir.

]]>
Rüyada Felç Olmak https://www.felc.gen.tr/ruyada-felc-olmak.html Tue, 13 Nov 2018 17:19:41 +0000 Rüyada felç olmak, tam tersi şekilde yorumlanmaktadır. Ayağa kalkmak olarak tabir edilir. Rüyayı gören kişinin hayatının çok daha yoğun bir hale geleceğine, kişinin yoğun bir iş trafiği yaşayıp, çok daha fazla mesai Rüyada felç olmak, tam tersi şekilde yorumlanmaktadır. Ayağa kalkmak olarak tabir edilir. Rüyayı gören kişinin hayatının çok daha yoğun bir hale geleceğine, kişinin yoğun bir iş trafiği yaşayıp, çok daha fazla mesai harcayacağına yorumlanmaktadır. Rüyada felç olmak, heyecanın, telaşın ve gündemin yoğun olacağına, hayatın temposunun yükseleceğine delalet eder. Zannedildiği gibi kötü değil, güzel bir rüyadır, rüya sahibi için yorgunluğun artacağı ama mutluluğun hiç eksilmeyeceğini, daim olacağına yorumlanmaktadır.

Rüyada felç olduğunu gören kişinin hayatında yeni ve olumlu değişiklikler olacak demektir. Rüya sahibi hızlı ve eğlenceli günler geçirecek, çalışmasının ve emeğinin karşılığını övgü dolu sözler duyarak ve hak ettiği bol kazanca ulaşarak alacaktır.

Rüyada yüz felci geçirmek; hayırlı bir rüyadır. Rüya sahibinin şahsıyla ilgili kötü sözlerden, eleştirilerden ve haksızlığa uğramaktan korunacağı ve bunların dışında kalacağı anlamına gelmektedir. Kişi, dedikoducu kimselerin hedefinde olmayacak ve neşesinin kaçmasına neden olacak şeyler duymayacaktır.

Rüyada felç olmak; bir kişi rüyada felçli olduğunu ya da ev halkı içerisinde yakın birisinin felçli olduğunu görürse elinin Allah'ın haram kılıp yasakladığı şeylerden uzak duracağına ve günahlarından tövbe ederek Allah yolunda ilerlemeyi hak sayacağına işaret etmektedir. Aynı zamanda rüyada felçli olduğunu görmek rüya sahibinin insanlara haksızlık etmekten, onların hakkını yemekten, Allah'a karşı günah işlemekten, hilekar ve dolandırıcıyla hareket etmekten kaçındığına ve sevgili kullardan olmak için çok çaba sarf ettiğine rivayet edilmektedir.

İslami rüya alimlerine göre rüyada felç olmak; kişinin hayatını ibadetle geçiren, manevi hayata önem veren, huzurun ve mutluluğun simgesi olan kişilere işaret eden bu rüya kişiler için görülebilecek hayırlı bir rüya olup hayırlı bir evliliğe ve mutlu bir hayata yorumlanmaktadır.

Dini rüya alimlerine göre rüyada felç olmak; iş hayatında mevki ve makam bakımından yükselmeye, ev halkı tarafından duyulacak sevindirici olaya işaret etmektedir. Felçli bir kadın görmek olumsuz yorum olarak maddi sıkıntıların gerçekleşip çıkmazlara girileceğine, yardım etmek isteyip el uzatan kimselere karşı kötü davranışlar yapılacağına delalet etmektedir.

Rüyada felç olmak ve konuşamamak; rüyayı gören kişinin iş hayatında özlem ile beklediği, emek verdiği işi, doğacak olan maddi sıkıntı ve kaygılardan dolayı yerine getiremeyip onun burukluğunu yaşayacağına, kişinin yaşadığı huzursuzluk yüzünden herkesten uzaklaşıp sade bir hayat yaşayacağına yorumlanmaktadır.]]>
Yüz Felci Nasıl Anlaşılır https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-nasil-anlasilir.html Tue, 13 Nov 2018 19:48:02 +0000 Yüz Felci Nasıl Anlaşılır, Tıp dilince fasial paralizi olarak adlandırılan yüz felci, yüzdeki kasları tamamen etkileyen bir hastalık çeşididir. Yüzdeki olan kasların görevini tam olarak yerine getirememesi sonrası ortaya ç Yüz Felci Nasıl Anlaşılır, Tıp dilince fasial paralizi olarak adlandırılan yüz felci, yüzdeki kasları tamamen etkileyen bir hastalık çeşididir. Yüzdeki olan kasların görevini tam olarak yerine getirememesi sonrası ortaya çıkan bir hastalık şeklidir. Yüz felci olarak bilinen bu hastalık bazı kişilerde hafif görüldüğü gibi bazı kişilerde ise çok şiddetli olur. Bu şekilde bir durum ile karşılaşıldığında hemen yüz felcinden şüphe edilmeli ve belirtilerinin neler olduğunun bilmek gerekir. Bu şekilde teşhis konması çok daha kolay olur. Yüz felci halk arasında genellikle kış aylarında meydana çıkan bir rahatsızlık gibi görünse de hemen hemen her mevsim ortaya çıkan ve her yaşdaki kişilerde görülebilen bir hastalık çeşididir. Yüz felci hastalığının bulguları genellikle net olarak bilinmez. Hastalık boyunda ve ya kulak arkasında ağrı oluşmasıyla  da başlayabilir. Kişinin yüzünün bir yanında, yüze ifade veren tüm kaslar güçsüzleşir ya da kaslar tamamen etkisiz bir durum alır yani görevini yapamaz hale gelmesine denir. Hasta yüz mimiklerini kontrol edemez hale gelmeye başlar. Yüz felcinin ilk belirtisi ile hasta göz kapaklarını kapatmakta zorlanmaya başlar, alnını kırıştırmakta çok zorlanır ve de dudak kenarları anormal bir şekilde düşer.

Yüz Felci Nasıl Anlaşılır 

Gözün devamlı açık kalmasından ötürü gözde kuruluk, tahriş ve enfeksiyon oluşabilir. Dudak kısmında ve yüzün yarısında kayma hissi oluşur. Hasta konuşmada, su içmede, yutkunmada,yemek yemede ve içmekte zorlanır. Tat alma duygusu etkilendiği içinde bazı kişilerde tuhaf tatlar hissedilmesi durumu ortaya çıkması da olabilir. Kişide gürültüye karşı da duyarlılık da baş gösterebilir. Baş ağrıları, seslerin bir kulaktan diğerine çok fazla gelmesi hissi ve ağızda salya çoğalması, salyayı yutamama da felç anında hastada görülen bazı belirtilerdir. Yüz felci oldukça hızlı ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle su içmeye çalışırken ağızda suyu tutamama, gözlerde oluşan yanma seğirme ya da gözle de görülen yüz kaymasının oluşması halinde acilen bir hekime başvurulmalıdır. Hastalık belirtilerin dikkate alınıp tedaviye  de hemen başlanması durumunda erken teşhis konulması ile de daha çabuk tedavi edilebilir. Bir de gebeliğin son 3 aylık dönemin de hastalık açısından risk oluşturmaktadır. Yüz felci tanısını kesinleştirmek için hastanın kişilik durumu dinlenir, bu hastalığa dair bilgi ve bulgular araştırılır ve gözden geçirilir. Genel muayene yapılır, hastaya EMG çekilir ve gerekli radyolojik tahliller yapılır. Hastada kozmetik kaygının yanı sıra, ciddi psikolojik sorunlar da yaratan yüz felci rahatsızlığı nüksedebilir, bu sebeple belirtiler her zaman ciddiye alınmalıdır.
]]>
Beyin Felci Tedavisi https://www.felc.gen.tr/beyin-felci-tedavisi.html Tue, 13 Nov 2018 22:12:06 +0000 Beyin felci tedavisi, beyin felci geçiren hastaların iyileşmesi, yeniden eski sağlıklı durumuna dönmesi geçirilen felcin durumuna, en önemlisi hastanın iyileşmeyi istemesine göre farklılık gösterebilir. Beyin felci Beyin felci tedavisi, beyin felci geçiren hastaların iyileşmesi, yeniden eski sağlıklı durumuna dönmesi geçirilen felcin durumuna, en önemlisi hastanın iyileşmeyi istemesine göre farklılık gösterebilir. Beyin felci hastalarda damar tıkanıklığına neden olacağından, hastanın en kısa sürede hastaneye götürülmesi ve ilk aşamadaki tedavinin hastaya 3 saat içerisinde uygulanması gerekiyor. Bu felç geçiren hastaların iyileşmesinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü hastalara ilk 3 saatte trombolitik maddenin verilmesi ve tıkanmış damarın açılması sayesinde beyin hücreleri yeniden kanlanacak, tıkanma yüzünden olan hasar en aza indirilecektir. Bu 3 saatlik süreç hastane dışında geçerse, hastalara ikinci aşama tedavi uygulanacaktır.

Bu tedavide hastanın kasığından katater yardımıyla girilerek anjiyo uygulanır. Bu şekilde tıkanmış damar tespit edilerek, damarı tıkayan pıhtı trombolitik madde yardımıyla dağıtılır. Bu tedavilerin uygulanması beyin felci geçirmiş olan hastaların iyileşmesinde önemli bir yere sahiptir. Başarılı bir uygulama sonrasında hastanın yaşam kalitesi düzeyi belirlenecektir. Felcin önlenmesi bakımından, hasarın azaltılması, hastada kalıcı hasarların oluşmaması bakımından beyin felci tedavisi önemlidir. Daha sonra aşamada hastalara fizik ve rehabilitasyon tedavisi uygulanarak, rahat bir yaşamlarının olması, kasların güçlendirilmesi ve hastaların yaşama tekrar kazandırılmasına gayret edilir. Tedavide eklem açıklığının korunması, kasların güçlendirilmesi için egzersizler yapılmakta, günlük aktivitelerin yapılmasını sağlayacak egzersizler uygulanır. Hastalara aktif ve pasif egzersiz programları düzenlenir. Rehabilitasyon eğitimi sırasında beynin yeniden organize edilmesi hedeflenir. Beyin felci tedavisinde hastanın normal yaşamında gereken iş ve uğraş tedavileri, mental rehabilitasyonu, mesane ve bağırsak rehabilitasyonu, ağrıya yönelik tedaviler, yutma rehabilitasyonu gibi başka tedavi yollarına da başvurulabilir

Beyin Felci Tedavisi

Beyin felci hastaları felçli kalır mı

Bu rahatsızlığı geçiren hastaların hastaneye ulaştırılmasının gecikmesi halinde beyinde kalıcı hasara neden olabileceğinden, hastaların bundan sonraki yaşamlarını yatağa mahkum geçirmeleri söz konusu olabilir. Hastanın evde yalnızken felci geçirmesi, uykuda felç geçirmesi gibi hastaneye gitme süresini uzatacak etkenler buna neden olabilir. Bazı hastalarda zamanında hastaneye götürülmüş olsa da, gelişen komplikasyonlar nedeniyle beyindeki hasarın giderilememesi durumunda da hastanın felçli kalması mümkündür.

Beyin felci geçiren hastaların iyileşmeyi istememesi, yeteri kadar gayreti göstermemesi diğer hastalıklarda olduğu gibi burada da önemlidir. Bu hastaların felci yenmesi ve yeniden ayağa kalkması kendi gayretiyle de orantılıdır. Beyin felci geçiren hastalara ilk aşamada uygulanan tedavilerde felcin iyileştirilmesi amaçlanır. Bu dönemde beyindeki hasar azaltılmaya çalışılır. İkinci aşamada uygulanan tedavilerde hastanın yaşam kalitesinin iyileştirilmesi hedeflenir. Tedavi ve bakım zamanında ve doğru yapıldığı sürece beyin felci geçiren hastalar yeniden yaşamın içinde olabilir.

]]>
Kısmi Felç Tedavisi https://www.felc.gen.tr/kismi-felc-tedavisi.html Wed, 14 Nov 2018 12:00:22 +0000 Kısmi felç tedavisi, felç tedavisine kıyasla bu hastalarda felçli olan kol ve bacağa daha fazla rehabilitasyon uygulanmaktadır. Yani kısmi felçte felçli olan bölümlere ağırlık verilerek tedavi uygulanır. Tedaviden Kısmi felç tedavisi, felç tedavisine kıyasla bu hastalarda felçli olan kol ve bacağa daha fazla rehabilitasyon uygulanmaktadır. Yani kısmi felçte felçli olan bölümlere ağırlık verilerek tedavi uygulanır. Tedaviden önce hastanın durumu dikkate alınarak, tedavi ve rehabilitasyon planlaması yapılmalıdır. Kısmi felç geçiren hastaların vücutlarında belirli yerlerde felç etkili olmaktadır. Diğer bölgelerde bir sorun olmadığından, felcin yaygınlığına uygun tedavi yapılmalıdır.

Kısmi felç tedavisi ve rehabilitasyonda neler uygulanır

Bu hastaların tedavisi hareketin ve denge koordinasyonun hedeflendiği fiziksel tedaviyi, hastanın günlük aktivitelerini yapabilmesi için gereken iş ve uğraş terapisini, yutma rehabilitasyonu, konuşma terapisi ile mesane ve bağırsak rehabilitasyonunu içerir. Unutulmamalıdır ki, felç tedavisi çoklu yöntemleri içine alır. Hastalara uygulanan tek terapinin faydası beklenmemelidir. Hastayı yaşama yeniden kazandırmak, günlük aktivitelerini yapabilecek düzeyde iyileşme sağlamak önemlidir.

Kısmi felç tedavi yöntemleri

Hemipleji rehabilitasyonu sırasında uygulanan tedavi konvansiyonel yöntemler, aktivite temelli rehabilitasyon çalışmaları, nörofizyolojik tedavi yöntemlerini, fonksiyonel elektrik stimülasyonu, ortezler ve bio geri bildirim tekniklerini içerir.

Kısmi Felç Tedavisi

Konvansiyonel yöntemlerin uygulanması sırasında hastanın normal eklem hareket açıklığı korumaya yönelik egzersizler, kasları güçlendirecek egzersizler uygulanır. Aynı zamanda denge ve koordinasyonun sağlanması ve mobilite egzersizleri, günlük yaşamda aktivitelerin daha rahat yapılmasını sağlayacak egzersizler, hastanın fonksiyonel durumuna yönelik pasif ve egzersizler tedavide uygulanabilir.

Nörolojik tedavi yöntemlerinin arasında Rood, Boabth, Brunstrom gibi değişik tedavi yaklaşımları ile PHF teknikleri bulunmaktadır. Günümüzde kısmi felç tedavi yöntemlerinin arasında aktivite temelli olan rehabilitasyon eğitimleri ön plana çıkmıştır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde beynin yeniden organize edilmesi hedeflenir.

Tedavi süresince hastaların ihtiyaçlarına yönelik iş ve uğraş tedavisi, mesane ve bağırsak rehabilitasyonu, mental rehabilitasyon, yutma rehabilitasyonu, ağrı tedavisi gibi uygulamalara da yer verilebilir. Belirttiğimiz gibi kısmi felç tedavisi tamamen hastanın günlük yaşama adapte olması, kendi gereksinimlerini görmesi üzerine programlanır.

]]>
Yüz Felci Kaç Günde Geçer https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-kac-gunde-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 12:22:59 +0000 Yüz felci kaç günde geçer, yüz felci çeşitli etkenler yüzünden ortaya çıkabilir. Vücut direncindeki azalma bile yüz felci sebebi olabilir. Yüzde her yarıda beyin sapından çıkan ve kulak arkasından çıkan yüz s Yüz felci kaç günde geçer, yüz felci çeşitli etkenler yüzünden ortaya çıkabilir. Vücut direncindeki azalma bile yüz felci sebebi olabilir. Yüzde her yarıda beyin sapından çıkan ve kulak arkasından çıkan yüz sinirinin hasarına bağlı olarak felç gelişir. Bu sinirin tükürük bezi,  dilde tat alma duyusu ve gözyaşı bezine giden dalları da bulunmaktadır. Yüz kası felç sırasında çalışmadığından hastalarda konuşma zorluğundan, hareket kısıtlılığına kadar çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Oldukça hızlı bir şekilde geliştiğinden, yanma karıncalanma ile başlayan yüz felci bir anda netleşerek yüzde felç hali ortaya çıkar. Eğer erken uyarılar dikkate alınırsa, yüz felci daha kısa sürede iyileşebilir. Ne yazık ki hastaların bu belirtileri dikkate almaması nedeniyle, yüz felci ortaya çıktığında tedaviye başlanıyor. Yüz felci vücudun başka bölümlerini etkilemez ve başkasına bulaşma gibi bir sonuç doğurmaz. Sadece hastanın yaşadığı sıkıntıların nedeni olur. İhmal edildiğinde daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden hastaların bir an önce tedaviye alınması ve iyileşmenin sağlanması gerekir.

Yüz Felci Kaç Günde Geçer

Yüz felcinin iyileşme hızı nedir

Yüz felci toplumda kadınları ve erkekleri eşit oranda etkiler. Hastalara teşhis konulduktan sonra, tedavi uygulanmaya başlar. İyileşme yüz sinirinde meydana gelen harabiyete bağlantılı şekilde gerçekleşir. Eğer hafif travmalar olursa yüz felci birkaç gün gibi kısa süre içinde geçer. Bu hastalarda iyileşme tam sağlanabilir. Ağır vakalarda hastaların iyileşme süresi birkaç aya kadar uzayabilir. Yüz sinirinin hasarında onarım hızı yaklaşık 1-2 mm/gün olarak hesaplanırsa, yüz felci 15 günle 18 ay arasında geçebilir. Belirtildiği gibi iyileşme tamamen yüz sinirinde ortaya çıkan hasara bağlıdır. Bu süreçte yüz kaslarında erime gibi sorunlar ancak ağır durumlarda ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastaların tedavisine önem verilmelidir. Felcin yeniden tekrarlama riski % 5-15 kadardır. Bu oran kişideki hastalıklara ve diğer risk faktörlerine göre farklılık gösterebilir.

Tedavide hastaya medikal ve cerrahi yöntemler uygulamadan bile düzelme sağlanabilir. Yüz felcinin daha hızlı iyileşmesi amacıyla hastalara yüz kaslarını çalıştıracak egzersizler ve masaj uygulanmalıdır. Bu esnada baş ve boyun bölgesi soğuktan korunmalıdır. Aynı zamanda hastaların psikolojik olarak desteklenmesi de iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bunlara dikkat edilirse, hafif yüz felci birkaç gün içinde gerileme göstererek, iyileşebilir.

]]>
Yüz Felci İlaçları https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-ilaclari.html Thu, 15 Nov 2018 04:36:41 +0000 Yüz felci ilaçları, yüz felci yüzde bir taraftaki kasların felç olmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yüz sinirinin hasarlanması ya da sinir hücrelerin gövdesindeki hasarlanma yüz felcine neden olabilir. Dı Yüz felci ilaçları, yüz felci yüzde bir taraftaki kasların felç olmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yüz sinirinin hasarlanması ya da sinir hücrelerin gövdesindeki hasarlanma yüz felcine neden olabilir. Dış etkenlerde buna sebep olabilir. Özellikle vücut direncinin düşmesi bunda etkili olabilir. Yüz felci tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle tablet şeklinde kullanılır. Bunlar 2-3 hafta süreyle ağızdan kullanılan kortizon ilaçlarıdır. Kortizon içerdiklerinden yüz sinir çevresindeki ödemi azaltır, yüz sinirinde daha fazla hasar oluşmasına engel olurlar. Çünkü yüz felci hızla ilerleme gösterir. Hastaların % 85 kadarı tedaviyle tam iyileşirken, % 10 kadarında kısmi iyileşme, % 5 kadarında ise iyileşme olmayabilir. İlaç tedavisine yüz felci geliştikten sonra, 24-48 saat arasında başlanmalıdır. Bu şekilde alınan sonuçlar daha başarılı olur.

Yüz felci ilaç tedavisi nasıl uygulanır

Hastalarda uygulanacak ilaç tedavisi ne kadar erken sürede başlatırsa, o derece başarılı sonuçlar alınacaktır. Yüz sinirindeki hasarın ilerlemesi bu tedaviyle önlenecektir.

Yüz Felci İlaçları

Yüz felci hastalarında kortizon kullanımına engel olacak bir rahatsızlık olmadığı takdirde, yüz sinirinde meydana gelen şişliği azaltmak amacıyla genellikle kortizonlu ilaçlar kullanılır. Bazı hastalarda ödem çözücü ilaçlarda kullanılır. Eğer yüz felci teşhisi sırasında yapılan tetkiklerde hastada virüs kaynaklı enfeksiyon tespiti yapılırsa, antiviral ilaçların kullanımı söz konusu olur.

Yüz felci sırasında hastada gözyaşı azlığı, korneada kuruma gibi göz sorunlarının oluşma olasılığı yüksek olur. Bu hasta gruplarında gözü nemli tutmak amacıyla göz damlaları, suni gözyaşı ilaçları ve merhem kullanımı yaygındır.

Hastaların iyileşme sürecinde psikolojik olarak desteklenmesi ihmal edilmemelidir. Bu süreçte hastalarda ortaya çıkabilecek depresyon belirtilerine karşı anti depresan ilaçlarda faydalı etkiler yapabilir.

]]>
Felç https://www.felc.gen.tr/felc.html Fri, 16 Nov 2018 04:35:50 +0000 Felç, beyine kan akımını sağlayan damarlardan birinin tıkanması ve beyine giden kan akımının aniden gidişinde yavaşlama ya da durma sonucu meydana gelen kalıcı hastalıktır. Felç dünyada kalp ve damar hastalığı Felç, beyine kan akımını sağlayan damarlardan birinin tıkanması ve beyine giden kan akımının aniden gidişinde yavaşlama ya da durma sonucu meydana gelen kalıcı hastalıktır. Felç dünyada kalp ve damar hastalığından sonra en önemli ölüm nedenlerinin ikincisidir. Dünyada dakikada ortalama bir kişi felç geçiriyor. Üç dakikada ise bir kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Yetişkin insanlar da en önemli sakatlık nedeni beyin damar hastalığıdır. Felç beyinde kan dolaşımını sağlayan damarlardan birinin aniden tıkanması ile beyine giden kan akışının yavaşlaması sonucu meydana gelmektedir. Beyin damarlarından birinin ani şekilde yırtılması ile kanın beyin dokusuna akmasına da halk arasındaki isimi ile beyin kanaması denilmektedir.

Nedenlerine gelecek olursak hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, sigara kullanımı, kolesterol buna sebep olacak olacak rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Felç vakaları içinde kısıtlı bir yere sahip olan beyin kanamalarının en önemli nedeni kontrol ve dikkat edilmeyen hipertansiyondur. Beyin içerisindeki baloncuklar, damar yumakları gibi faktörler de beyin kanamalarının nedenleri arasında yer almaktadır. Beyinin herhangi bir yerinde uzun süre sessiz kalan bu damar yumakları günün birinde aniden kanama yapabilir. Daha yaygın bir felç türü olan ve tıkayıcı inmeler adı da verilen bu durumlar şöyledir. En önemli kategoriyi kalp den kaynaklanan tıkanmalar oluşturmaktadır.

Felç

Kalp içinde oluşan pıhtılar yerlerinden koparak beyin damarlarını tıkar. Mesela enfarktüs geçirmiş olan kalpte, belli bir bölümde kalp kası fonksiyonunu kaybetme durumu olabiliyor. Bunun sonucunda da kalp kasılamayacağından orada pıhtılar birikebiliyor. Oluşabilecek bir ritim bozukluğunda  da bu pıhtı kalpten fırlayıp beyne gidiyor ve bunun sonucunda rahatsızlık meydana geliyor. İkinci önemli kategori ise beyini besleyen büyük damarlarda görülen problemlerdir. Şah damarı olarak bilinen karotis ve arka tarafta da vertebral arterler beyinin arka bölgeleri ile beyin sapı ve beyinciği sulayan damarlarda oluşan rahatsızlıklar inmeye sebep olmaktadır. Üçüncü kategoride de beyinin derin bölgelerini sulayan küçük damarlarda yaşanan sorunlardır. Diyabet, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi damar yatağını bozan kronik hastalıklar buna duruma yol açmaktadır. Büyük bir damar yavaş yavaş tıkanırsa ve sağlam kalan damarlarda tıkanan damarın alanını beslemeye başlıyor ama küçük damarlarda bu durum gerçekleşmiyor. Bu sebeple küçük damarların ani tıkanmasıyla besledikleri bölge tamamen kansız kalıyor. Bunun nedeni ise hipertansiyonun yıllar boyunca uç damarlarda yaptığı olumsuz ve tahrip edici etkilerdir. Dördüncü kategori de ise ender görülen nedenlerden oluşmaktadır. Bu gruptaki hastalar incelendiğinde kalıtımsal hastalıklar, romatizma hastalığının bir parçası şeklinde oluşan damar problemleri veya kanın pıhtılaşması ile ilgili hematolojik problemler bulunuyor. Bunun yanında büyük damarların aniden yırtıldığı diseksiyonlar da bu gurupta değerlendirmek mümkündür. Diseksiyonlar genç yaşta oluşan önemli bir inme nedenidir. İnme, yaşlılık hastalığı olarak algılanmamalıdır. Bu felç çocuklukta da görülebiliyor. Diseksiyonlar, çocukluk çağında oluşan inmelerinin önemli nedenlerinden biridir. Doğumda bile ortaya çıkabilmektedir. Son grubu ise nedeni bilinmeyen inmeler oluşturmaktadır. Bu grup, tıkayıcı inmeler içinde yüzde 10-30 kadar bir etkiye sahiptir.

]]>
Rüyada Felç Olduğunu Görmek https://www.felc.gen.tr/ruyada-felc-oldugunu-gormek.html Fri, 16 Nov 2018 07:09:01 +0000 Rüyada Felç Olduğunu Görmek, uzun süredir sizi huzursuz eden rahatsızlıkların olduğu ve bu rahatsızlıkların hem bedeni hem de düşünce olarak sizi olumsuz yönde çok fazla etkileyeceği olarak yorumlanmaktadır.Rüyada felç old Rüyada Felç Olduğunu Görmek, uzun süredir sizi huzursuz eden rahatsızlıkların olduğu ve bu rahatsızlıkların hem bedeni hem de düşünce olarak sizi olumsuz yönde çok fazla etkileyeceği olarak yorumlanmaktadır.Rüyada felç olduğunu gören kişiler her ne olursa olsun yakın veya uzak çevresine ayrım yapmadan daha fazla iyi davranmalıdır.Çünkü bu rüyalar çevrenizden insan veya insanlar kaybedeceğinizi haber etmektedir.Kayıplar küslük olabileceği gibi ,tanıdığınız kişilerin bu dünyayı terk etmesi gibi de olabilir.Geriye pişmanlıklar ,acılar,hüzünler ve hayal kırıklıkları yaşanmaması için rüyayı gören kişi mutlaka insanlarla arasındaki iletişimde daha sıcak ve daha samimi olup çevresine karşı daha duyarlı davranarak kişileri kırmamaya özen göstermelidir.Aksi takdirde kalp kırmanın acısını bir ömür boyu üzerinden atamayacaktır.Ve bu durum hayatının geri kalanını her yönüyle olumsuz etkileyip toparlanmasını güçleştirecektir.

Rüyada felç olduğunu gören hamile kadınlar telaşa düşmemelidir.Aksine umutları daha da artarak daha rahat bir gebelik dönemi geçirmelidirler.Bu rüya doğacak bebeğin sağlığının yerinde olduğuna işarettir.Bu nedenle huzur ve umutlarını kaybetmemelidir gebelik dönemindeki anneler.
Erkeklerin rüyalarında felç olduğunu görmesi ise özellikle aile içerisinde herhangi bir huzursuzluğun çıkabileceğini bunun dışında yakın çevresinde rüyayı gören kişinin yardımına acil ihtiyacı olan ve bunu dile getiremeyen birinin varlığına işaret etmektedir. Yapılacak olan yardım ile hayata yeni doğmuş bebek gibi tutunacak bir kişinin varlığının farkına varmak rüya sahibine düşmektedir. Rüyayı gören kişi çevresinde sıkıntıda olupta söyleyemeyen kişiyi kendi çabaları ile bulmalıdır ve yapacağı yardım ile hayatına huzur katmakla beraber bereketli bir yaşam süreceğini unutmamalıdır.

Rüyada Felç Olduğunu Görmek
Rüyasında felç olduğunu görüp sıçrayarak uyanan kişilere ise sevindirici bir haberin geleceği ve bu haberle daha rahat bir hayata kavuşacakları aynı zamanda gelecek kaygılarının daha da azalacağına işarettir. Bir şeyi çok isteyip ve sahip olamayınca başka kişilerde görüp kıskanacağınız ve ona sahip olan kişiyle aranızın sizden kaynaklı olarak açılacağı anlamına da gelmektedir.Bu sebeple yakın çevreniz ile var olan olumlu ve güzel  ilişkilerinizin bitmemesi için daha anlayışlı davranarak,kıskançlık duygusuna kapılmadan her şeyin daha yolunda gitmesi için emek vermekle beraber çabalarınızın daha sağlam ve yerinde olmasına özen göstermelisiniz.Hayatınızı kıskançlık ve kibirlerle geçirmek yerine sakin ve doğal yaşayarak bu güzel duyguları gerektiğinde yalnız da yaşayabilmelisiniz.

Rüyada felç olduğunu görmek,rüya sahibinin uzun bir yola çıkacağına da işaret etmekle birlikte hayatın zorlukları karşısında güçlü duruşuyla etrafindaki kişileri  etkileyeceği anlamına da gelmektedir.Ayakları yere basan, çevresinde imrenen ve kıskanılan birisi olacaktır rüya sahibi.Bu durumlar rüyayı gören kişiyi daha çok mutlu edecek ve attığı her adımda kendinden daha emin olmakla beraber, çevresinde her geçen gün alçak gönüllülüğü ile daha daha fazla sevilen birisi olacaktır.
]]>
Çocuk Felci https://www.felc.gen.tr/cocuk-felci.html Fri, 16 Nov 2018 19:57:47 +0000 Çocuk felci, virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Üç farklı çocuk felci virüsü vardır. Ağız yoluyla vücuda giren, boğazda, bağırsaklardadır. Çoğalarak tüm vücuda yayılır. Başlang Çocuk felci, virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Üç farklı çocuk felci virüsü vardır. Ağız yoluyla vücuda giren, boğazda, bağırsaklardadır. Çoğalarak tüm vücuda yayılır. Başlangıç belirtileri ise ateş, baş ağrısı, halsizlik, kusma, kol ve bacaklarda ağrılar belirtileridir. Yaklaşık her 200 rahatsızlığın bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçer, orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip etmektedir. Bu tahribat kalıcı olmakta, sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar artık çalışamaz hale gelir ve hastalık hayat boyu devam edecek  felçlere neden olur. Felçli vakaların bir kısmında solunum kaslarında felç ilerleyerek ölüme yol açabilir.Hastalık 5 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir genelde. Ancak daha büyük çocuklar da hastalığa yakalana bilmektedir. Hastalık, erişkinlerde de nadiren ortaya çıkabilme ihtimali vardır.Virüs, özellikle temizlik koşullarının berbat olduğu yerlerde bir çocuktan diğer çocuğa, insan ve hayvan dışkısı ile kirletilmiş besin ve sulardan bulaşmaktadır. virüsün uzun süreli taşıyıcısı yoktur, hayvanlar da virüs taşımazlar.

Çocuk felcinin tedavisi maalesef yoktur. Çocuk felci virüsü ile enfekte çocukların büyük bir fazlasında belirti görülmez. Belirtili olaylarda ise üst solunum yolu enfeksiyonu, mide-bağırsak sistemi bozukluğu ve grip benzeri bulgular ortaya çıkmaktadır. Çok azında, genellikle bacaklarda, felç ortaya çıkmaktadır. Felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda bu felçler tedavi ile düzelmemek de ve hayat boyu devam etmektedir. Çocuk felcine karşı aşı ilk kez 1955 yılında kullanılmıştır. Çocuk felci hastalığına karşı iki aşı vardır. Biri inaktif aşı enjeksiyon yolu ile uygulanır. Diğer aşı ise zayıflatılmış virüs aşısı olup ağızdan damla şeklinde çocuklara uygulanmaktadır. Çocuk felci aşılarının ikisi de hem etkili hem de güvenlidir. Türkiye de 1963 yılından beri uygulanmaktadır. Ateş, ishal, öksürme gibi rahatsızlıklar çocuk felci aşısını olmaya engel değildir. Çocuk felci aşısı yapıldıktan sonra anne sütü rahatlıkla verilebilir. Ciddi hastalık veya bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda doktorların bilgilendirilmesi gerekmektedir. Eradikasyon hastalığın Türkiye hariç dünyada kaldırılması yok edilmesi anlamına gelmektedir.

Çocuk Felci

Bu hastalık etkeninin dünya üzerinden yok edilmesi ile mümkün olacaktır. Tüm dünyada 2015 yılında çocuk felci hastalığının ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Türkiye ve dünya genelinde bu konuda çalışmalar yürütülmektedir. Küresel polio eradikasyonu girişimi dünya sağlık örgütü ,Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezi ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Fonu gibi büyük kuruluşlarının katkısı ile polionun eradikasyonu amacıyla 1988 yılında kurulmuştur. 1988 yılında 41. Dünya Sağlık Asamblesinde alınan kararla başlatılmıştır. Ülkemizde de bu doğrultuda polio eradikasyonu programı 1989 yılından beri yürütülmekte ve çalışmalara katkıda bulunulmaktadır. Programın temel stratejileri rutin aşılama, destek aşılama ve tespit edilen vakalarının tamamının incelenmesi ve izlenim altına alınması temel amaçtır. Bu yolla kesin tedavi yöntemine karşı önlemler alınabilecektir.

]]>
Beyin Kanaması Sonrası Felç https://www.felc.gen.tr/beyin-kanamasi-sonrasi-felc.html Sat, 17 Nov 2018 01:49:03 +0000 Beyin Kanaması Sonucu Felç; Beyin kanaması, günümüzde en yaygın ve ciddi rahatsızlıklar arsında yer almaktadır. İnsan vücudunun en önemli organı olan beynin içinde bulunan damarların, yaş ilerledikçe ve bazı hastalıklar Beyin Kanaması Sonucu Felç; Beyin kanaması, günümüzde en yaygın ve ciddi rahatsızlıklar arsında yer almaktadır. İnsan vücudunun en önemli organı olan beynin içinde bulunan damarların, yaş ilerledikçe ve bazı hastalıkların tetiklemesi sonucu, damarların tıkanması ve damarların zorlanarak patlaması ile oluşan beyin kanaması felçlere neden olmaktadır. Burada önemli olan beyin kanamasından önce önlemini almaktır. Peki nasıl alınabilir bu önlemler; beyin kanaması özellikle yaşı ilerlemiş insanlarda ve tansiyonu yüksek olan hastalarda erkeklere nazaran bayanlarda daha çok meydana gelmektedir. Beyin kanaması sonucu felçler, çoğunlukla halk dilinde baloncuk tıptaki ismiyle "anevrizma" dediğimiz hastalığından meydana gelmektedir. Peki nedir bu anevrizma hastalığı; Anevrizma beynimizin içinde bulunan damarın yıpranan veya tıkınan kısmının içinde kanın birikmesiyle damarın bir bölümünde balon şeklindeki şişkinlikler demektir. Ama çoğu kişi bu hastalığının farkında olmadan yaşamlarına devam etmektedirler. Yalnız unutulmamaldır ki her an için kafasında canlı bomba varmışcasına hayatına devam etmektedirler aslında. Oluşan bu anevrizma (baloncuk) nın patlaması sonucu beyin kanaması gerçekleşir ve  çok ciddi sorunlara dönüşebilir.

Anevrizma, ciddi olduğu kadar, patlayana kadar hasta tarafından pek bir bulgusuna rastlanamayan hastalıktır. Bundan dolayıdır ki hastalar genellikle anevrizmanın patlamasından sonra böyle bir rahatsızlığın olduğunun farkına varmaktadırlar. Çünkü anevrizması olan hastalar da belirtileri pek hissedilmez. Sadece ara ara şiddetli baş ağrısı çekerler. Bunu da çoğu kimse önemsemektedirler. Bundan dolayıdır ki beyin kanaması riski yaş ilerdedikçe  giderek atmaktadır. Özellikle ülkemizde yüksek tansiyonu olanlarda ve bayanlarda menapozdan sonra ki dönemlerde bu hastalık riski yükseklmektedir. Bu hastalığın farkına varılması için gerekli tahliller ve tenkitler yapılarak teşhis konulabilir. Anevrizmanın tedavi yöntemleri açık ameliyat ve kapalı ameliyat olmak üzere iki farklı ameliyat yöntemiyle gerçekleşir. Bu ameliyat yöntemleri genellikle uygun görüldüğü takdirde hastanın isteğine göre gerçekleşir. Hasta ister kapalı yaptırabilir, istersede açık ameliyat gerçekleştirebilir. Açık ameliyat yöntemi; bilindiği üzere beynimizin dış kısmı olan kafa tasından sorunlu olan damarın bölgesinde kafa  tasınından yer açılarak anevrizmanın dış kısmından damarı güçlendrmek ve patlamaması için dış kısmına platin sarmal yerleştirerek patlamasını önlenir. Daha sonra, tekrardan kafasında açılan bu kanal geri yerleştirilerek takılır ve ameliyat gerçekleşmiş olur. Bu ameliyat hastalar tarafından pek tercih edilmemektedirler. Çünkü iyileşme süresi diğerine göre uzun sürebiliyor. Kapalı ameliyat ise; kalp anjiyosu gibi kasıklardan gerçekleşir sorunlu olan damarın iç tarafından platin sarmal yerleştirilir.

Beyin Kanaması Sonrası Felç

Kasıklardan giren cihaz sorunlu damara anevrizmanın olduğu bölgeye kanın akışını engellememek ve patlamasının gerçekleşmemesi için platin sarmal yerleştirilir. Ve iyileşme sürei bi ayda sürdüğü için genellikle kapalı tercih edilmektedir. Tabiki hasarlı olan damarın kapalı ameliyat olmasına olanak var ise gerçekleşir Aksi takdirde açık ameliyat tek gerçekleşir. Bu iki  ameliyatda da felç kalma riskleri yüzde yirmide olsa felç kalma gibi durum mevcuttur. ameliyat esnasında anevrizmanın patlaması gerçekleşebilir. Patlayan bu damarın kafatasının yapısı düşünüldüğünde kapalı bir kutu olduğu için kanın yaptığı basınç ile vücudumuzun her hangi bir yeri felç kalabilir. Çünkü kanın yaptığı basınç beynimizin diğer damarlarının hücre yapılarını yok ederek artık hangi bölgemizin damarına denk gelmiş ise orası felç kalma gibi riski vardır. Ameliyat sonrasında ise hastanın düzen bir şekilde kontrollerine gitmelidir. Unutulmamalıdır ki beyninizde her an için canlı bomba taşıyorsunuz ve sorun her an tekrarlayabilir.

]]>
Uyku Felci https://www.felc.gen.tr/uyku-felci.html Sun, 18 Nov 2018 01:20:15 +0000 Uyku felci, uyandıktan hemen sonra ya da uykuya dalınan dönemde insanların yaşadığı, vücuttaki geçici bir süre hareketsiz kalma şeklinde ortaya çıkan felç durumudur.  Bu halk arasında karabasan olarak ta bilinir. Uyku felci, uyandıktan hemen sonra ya da uykuya dalınan dönemde insanların yaşadığı, vücuttaki geçici bir süre hareketsiz kalma şeklinde ortaya çıkan felç durumudur.  Bu halk arasında karabasan olarak ta bilinir. Genellikle uykunun bölümlerinden olan REM döneminde ortaya çıkar. Bu dönem uykunun hafif olarak yaşanan kısmıdır. Beyin REM döneminden uyanık hale geçse bile, vücuttaki felç durumu devam eder. Bu konuda yapılan araştırmalarda uyku felcinin uykunun doğal tepkisi olduğu belirlenmiştir. Uyku felci durumunda kişinin hareket yeteneği ortadan kalkar, ancak bilinci açık olur. Bu durumda kişinin hipnopompik sanrılar görmesi de mümkündür. Genellikle uyku felci geçirenler bunun bir rüyadan kaynaklandığını düşünürler. Sanrılar yüzünden bu durum rüya olarak algılanır, hatta hayali görüntüler bile görülebilir. Eğer ailede uyurgezerlik ve uyku bozukluğu varsa, çalışan kişilerde daha fazla görülebilir. Çalışanların iş stresinden dolayı uyku felci yaşadığı düşünülür. Bunların dışında vardiyalı çalışma sisteminde çalışan kişiler, bazı ilaçların kullanımı, depresyonu olanlar, uyku bozukluğu bulunan kişilerde de sık görülen bir durumdur.

Uyku felci nasıl ortaya çıkar

Uyku felcinin nasıl oluştuğunun kavranması için, uykunun fizyolojisini bilmek gerekir. İnsanların uykuya dalması, uykuyu sürdürmesi sırasında vücudunda fizyolojik değişimler olur. Sarmallar şeklinde devam eden uyku sürecinde, sarmallar yaklaşık 90 dakika devam eder. Sarmalların birisi biterken bir diğeri başlar. Sarmalların her biri non REM ve REM döneminde meydana gelir. Uyku FelciUyku felcinin ortaya çıkması ise, REM döneminde olur. İnsanda beyin uyku halinde olduğunda, kasları da uykuya yatar. Uyuyan bir kişinin kolunu kaldırıp yere bıraktığınızda hemen düşer. Bu kişinin kaslarının uykuda olduğunu yani felç durumunda olduğunu gösterir. İşte kişi REM uykusunda olduğunda bazı hallerde beyni ani bir şekilde uyanır. Ancak beynin uyanması sırasında kaslarda uyanma olmaz. Bu durumda beyin uyanık, kaslarda felç halinde olur. Uyanmış olan kişi, bu esnada vücudunda bir ağırlık hisseder, başka birinin üzerine çöktüğünü düşünür. Aslında kişi kasları uykuda olduğundan kaslarını oynatamaz ve uyku felcini yaşar. Beyni uyanmış olan kişinin henüz kasları ve vücudu uyanmadığından vücudunu hareket ettirmesi ya da konuşması mümkün olmaz. Bu durum saniyelerce ya da dakikalarca sürse bile kişinin korkmasına, panik yapmasına neden olur. Nadiren uyku felcinin uzun sürdüğü görülür. Bu durumu yaşayan kişilerde işitsel, görsel ya da dokunsal halüsinasyonlar görülebilir.

Uyku felci tedavisi nasıl olur

Kişinin uyku dönemlerini yani non REM ile REM dönemlerini bozmadan, sadece uyku kalitesini arttıracak ilaçlarla tedavi yapılabilir. Özellikle uyku bozukluğu yaşayan kişilerde uyku felci daha sık görüldüğünden, sorunun ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Uyku felci için kullanılacak ilaçların doktor önerisiyle alınması, bilinçsizce kullanılmaması gerekir. Uyku bozukluğu tedavisi sırasında kullanılan anti depresanlar tek olarak alınmaz. Bunlar altta yatan depresyonun tedavisinde kullanıldığından, uyku bozuklukları içinde kullanılır.

]]>
Yüz Felci Belirtileri https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-belirtileri.html Sun, 18 Nov 2018 18:01:13 +0000 Yüz felci belirtileri, Yüze gelen sinirlerinin zedelenmesi neticesi yüzün mimik adalelerindeki davranış kaybına sebep olan yüz felci, anında her yaşta ortaya çıkabilir. Sinirin hasarı yüzde mimik kayıpları oluşturmakla be Yüz felci belirtileri, Yüze gelen sinirlerinin zedelenmesi neticesi yüzün mimik adalelerindeki davranış kaybına sebep olan yüz felci, anında her yaşta ortaya çıkabilir. Sinirin hasarı yüzde mimik kayıpları oluşturmakla beraber yüzde ağrı, baş ağrısı ve vertigo şikayeti, kulakta ağrı, kulakta çınlama, sese karşın hassaslık, konuşmada zorluk, salyayı tutamamak  benzeri sorunlara da kapı aralamaktadır. Yüz felcinin en malum sebebi enfeksiyonlardır (Bell's palsi). Surat felcine sebep olabilecek yüzlerce başka sebep vardır. Bin kişiden 2'sinde görülen bu hastalık bayan ve erkeklerde eşdeğer olarak görülmektedir, bunun  kış aylarında daha çok miktarda meydana çıktığı söylenir, fakat her mevsimde surat felci ile karşılaşmak olasıdır. Bell's palsi enfeksiyonuna ilişkili yaşanan surat felcinde iyileştirme  oranları %85 'lerdedir.

Yüz felci nedenleri

Yüz felcinin  sebeplerinden biri enfeksiyonlardır (Bell's palsi) fakat yüzde felce yol açabilecek yüzlerce başka sebep vardır. Sebebe yönelik hastalığın ilerleyişi ve rehabilitasyonu farklıdır.
 • Viral enfeksiyonlar (Bell's palsi ve Ramsey Hunt Sendromu)
 • Cerrahi nedenler
 • Orta kulakta iltihap
 • Lyme hastalığı
 • Nörolojik sağlık sorunları (Multiple skleroz, Gullian Barre vb.)
 • Kafatası kemiği kırıkları
 • Travma
 • Doğum travmaları
 • Genetik sendromlar (Charge sendromu vb.)
 • İnme  
Yüz sinirinin çalışma şekli
Yüzün her 2 yarısının siniri farklıdır. Bu yüzden bir tarafın sinirindeki rastgele bir problem yalnızca benzer tarafta meydana çıkar. Surat (fasiyal) siniri beyinden başlar ve gözün altına ilerler ve burada dallara ayrılır. Fasiyal siniri yardımıyla yüzdeki kaslar çalışır. Konuşmak, çiğnemek, mimikler ve duygular surat kaslarımız yardımıyla ortaya çıkar. Gözyaşları, salgılar ve tat duyusu fasiyal siniri aracılığıyla muayene edilir.
Yüz felci fasiyal sinirinde hasar oluşması görülen muayenehane bir tablodur. Yüzün bir yarısındaki kaslar düşer ya da zayıflar. Göz kapağı ve ağız hareketlenemez. Yüz felci kalıcı yada geçici olabilmektedir.

Yüz Felci Belirtileri
Yüz felcinin diğer belirtileri

Yüz sinirleri gülümseme, yiyecek yemek, bir şeyler içme, çiğneme, kaşlarını kaldırmak, kaşlarını çatmak, burnu kırıştırma, öpücük atma, gözleri kapatma gibi mimik hareketlerinden sorumludur. Sinirin hasarı bu hareketlerde kayıplara sebep olur. Yüzün bir yakınında ifadeler kaybolur ve surat aşağıya gerçek sarkar. Benzer zamanda;
 • Yüzde ağrı
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kulak ağrısı, ve kulak çınlaması, sese karşın hassasiyet
 • Konuşmada zorluk
 • Yeme içmede zorlanma
 • Duygularını anlatmada zorluk
 • Salyanın akması
 • Kaslarda seğirmeler
 • Gözyaşının kontrolsüzlüğü
 • Gözlerde ve ağızda kuruma benzeri bulgular görülür.
Yüz felcinin çeşitleri
 • Fasiyal siniri yalnızca sersemlemiştir, 8 hafta içerisinde normal haline döner.
 • Fasiyal siniri zedelenmiştir fakat harici bölümü halen sağlamdır. 4 ay aranın ardından önce iyileşme belirtilerini gösterir.
 • Fasiyal sinirde kritik biçimde zedelenme
]]>
Yüz Felci Neden Olur https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-neden-olur.html Sun, 18 Nov 2018 23:27:54 +0000 Yüz felci neden olur, yüzde seğirme, güçsüzlük, hareketsizlik şeklinde ortaya çıkan yüz felci, yüz siniriyle alakalı ortaya çıkar. Yüzde oluşan anormal hareketler, felç durumu farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Yüz felci neden olur, yüzde seğirme, güçsüzlük, hareketsizlik şeklinde ortaya çıkan yüz felci, yüz siniriyle alakalı ortaya çıkar. Yüzde oluşan anormal hareketler, felç durumu farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu yüzden öncelikle felcin nedenleri araştırılmalıdır. Yüzde iki tarafta olan kasların çalışması aynı yönde olan ve beyin sapından çıkan, kulak arkasından yüzeye çıkmış baş sinirlerinden biri olan 7. sinir, fasial sinirle olur. Fasial sinirde tükürük  ve gözyaşı bezi ile dilin ön tarafına kadar giden ince damarlar vardır. Sinir travma ve enfeksiyon gibi etkenlerle hasar gördüğünde ortaya çıkan geçici yüz zaafı, toplumda yüz felci olarak anılır. Toplumda erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler. Eğer yüz felci sırasında vücudun başka alanlarında uyuşukluk olursa, bunların başka rahatsızlıklardan kaynaklandığı düşünülmelidir. Bunun nedeni yüz felcinin sadece yüzde etkili olmasındandır.

Yüz felci sırasında neler olabilir

Yüzdeki kasların çalışmamasından kaynaklanan daha çok dudak çevresinde, yüzün yarısında kayma hissi ortaya çıkar. Buna konuşma güçlüğü, yemek yeme ve sıvıların içilmesi sırasında zorluk çekilmesi, göz kırpmasının olması gibi belirtiler eşlik eder. Yüzün hangi tarafı etkilendiyse burada göz kuruluğu ile buna bağlı göz yaşarması olur. Yüz sinirinin tat alma duyusunu etkilemesi nedeniyle, bazı kişilerde besinlerden garip tat alma yakınmaları meydana gelir.

Yüz felci nasıl gelişir

Yüz felcinin hızlı bir gelişimi vardır. Ani bir şekilde oluşan yüz kayması, gözlerde yanma, su içme sırasında suyu tutamama gibi etkilerle fark edilir. Bu etkilerin ortaya çıkması, belirgin hale gelmesi bazen birkaç günde oluşur. En fazla boyunda ve kulak arkasında ortaya çıkan ağrı öncü bir belirti olabilir. Bunun farkına varılması halinde, yüz felcine erken teşhis yapılabilir.

Yüz Felci Neden Olur

Yüz felcine neden olan etkenler nelerdir

Bu rahatsızlıkta en önemli etken kişinin yaşıdır. Çocukluk döneminde yüz felci görülme sıklığı oldukça azdır. Ancak görülse bile daha hızlı iyileşir. Kişinin metabolik hastalıkları varsa, yüz felci olma riski artar. Özellikle şeker hastalarında yaygın şekilde etkili olabilir. Kadınların gebelik döneminde de son 3 aylık periyotta yüz felci görülme riski fazladır. Bağışıklık sistemini etkileyecek hastalıklarda da, yüz felci sık görülebilir. Yüz felcine yakalanma riski, vücudun çeşitli sebeplerle direncinin azalmasıyla da bağlantılıdır.

Yüz felci tanısı nasıl konur

Rahatsızlık çoğunlukla vücudu etkileyen bir virüse tepki olarak ortaya çıkar. Kemik içinde kalan yüz sinirinin bu alanında şişme olur ve bu basıncın etkisiyle sinirde zedelenme oluşur. Bu yüzden kişideki güçsüzlüğün sebepleri araştırılarak, bazı testler yapılır. Bu testlerin içinde en fazla yapılanları ise;

İşitme testi ile sinire zarar veren etkenin işitme sinirine, işitme duyusuna, iç kulağa hangi zararları verdiği belirlenir.

Denge testiyle denge siniri incelemeye alınır

Gözyaşı testi sayesinde gözün ne kadar gözyaşı ürettiği belirlenir

Radyolojik görüntüleme sayesinde, kişinin MR, BT incelemeleri yapılarak yüz siniri alanındaki enfeksiyon, tümör, kemik kırığı gibi sorunlar belirlenir.

Elektriksel test sayesinde, sinirdeki hasarın belirlenmesi için sinir uyarılır. Bu sıkça tekrarlanarak, felcin ilerlemesi tetkik edilir.

Yüz felci tedavisinde neler yapılır

Yüz felcinde cerrahi girişim ile ilaç tedavisi uygulanmadan genellikle iyileşme sağlanır. İyileşmenin daha hızı olması için, yüz masajına başvurulur. Havaların soğuk olduğu zamanlarda baş ve boyun sıcak tutulmalı ve korunmalıdır. Rahatsızlık boyunca gözlerde tam kapanma olmadığından, suni gözyaşı ilacı, antibiyotikler ve göz bandı kullanılarak, gözlerin enfeksiyon ve travmadan korunması önemlidir. Çünkü yüz siniri gözyaşı ile beslenir. Eğer hastada 3. haftaya kada]]> Yüz Felci Bitkisel Tedavi https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-bitkisel-tedavi.html Mon, 19 Nov 2018 21:19:42 +0000 Yüz Felci Bitkisel Tedavi, Yüz felci denince akla ilk gelen yüzdeki ani değişimdir. Fizyolojik olarak bir sinir sistemi sorunu olmakta olup merkezi sinir sisteminin görevini aksatması veya fonksiyonlarını tam olarak yerine getirm Yüz Felci Bitkisel Tedavi, Yüz felci denince akla ilk gelen yüzdeki ani değişimdir. Fizyolojik olarak bir sinir sistemi sorunu olmakta olup merkezi sinir sisteminin görevini aksatması veya fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmemesidir. Yüz felci beyinden gelen yüz hareketleri yapma emrinin yüz siniri tarafından kaslara iletilmesinde oluşan engellemeler bu hareketlerin yapılmamasına neden olur. Bu rahatsızlık genelde 1-2 günde geçerken bazen daha uzun sürüp daha farklı rahatsızlıklara da yol açabilmektedir yani kalıcı olabilmektedir. Beynimizdeki yüz sinirleri ile bazı rahatsızlıklar meydana gelmiş ise yüzdeki sinirlerin beyinden emir alması engellenmiş olur ve yüz felci geçirilmiş olur. 

Geçici yüz felci için bitkisel birçok tedavi çeşidi vardır 

 • Ardıç yağı kullanılarak yüze masaj yapılır.
 • Zencefil ve bal ile karışım yapılarak günde bir kaşık yenir.
 • Su ve lavantayla yapılan kür uygulaması masaj yapılarak felç giderilmesine yardımcı olur.
 • Biberiye çayı yapılır.
Yüz felci genel olarak soğuk ortamda, cereyanda kalınması gibi durumlarda meydana gelirken bazen de herhangi bir dış ortam yüzünden oluşabilmektedir. Yüz felci bitkisel tedavi için öneriler ise şöyledir.
Yüz Felci Bitkisel Tedavi
 • Bir su bardağının içerisine yarım çay bardağı sirke ilave edin ve üzerine de lavanta ilave edip 2 gece bekletilmelidir. Verilen sürenin ardından elde edilen suyu bir pamuğa batırıp yüzünüzü silin. Fakat özellikle lavantayı felçli yüzün üzerine yerleştirip bir kaç dakika bekletin. 
 • Nezle otu ile zeytin yağını oldukça küçük bir tencerenin içerisine ilave edin ve orta ateşin üzerinde sürekli karıştırarak kaynatın. Bir kaç dakika pişirdikten sonra bir tülbent yardımı ile suyunu süzün. Süzülen bu suyu felçli bölüme sürerek masaj yapar gibi ovun ve bu şekilde uygulayın. Günde iki kere olmak üzere sabah ve akşam uygulayın.
 • Tahta bir havan yardımı ile bir fincan zeytin yağı ve çam fıstığını iyice dövün. İyici ezilen karışımı içi boş bir krem kabının içerisine koyun. Elde edilen bu doğal krem ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere masaj uygulayarak yapın. 
 • Sabah kahvaltıya başlamadan önce yüzünüzü yıkadıktan sonra ardıç yağı ile bir süre masaj yaparak güne bu şekilde başlayın.
 • Ilık bir duş sonunda yüzünüzün her tarafına üzerlik yağı ile masaj yaparak belli bir süre böyle bekletin ve bu arada yüzünüzü dinlendirin. 
 • Biberiye çayı yapmanız hem sağlığınız hemde vücudunuz için oldukça faydalıdır. Bu nedenle biberiye çayı demleyerek günde 2 bardak içilmesinde oldukça etkili olup yüz felcinin giderilmesinde oldukça fayda sağlar. 
 • Süzme bal ile zencefil tozunu karıştırarak macun kıvamına getirin. 1 hafta boyunca günde fındık kadar daha sonra bir haftanın sonunda bir ceviz kadar tüketin. 
Bu bitkisel tedaviyi uygularken size büyük iş düşüyor. Yani yüz felci geçiren kişi günlük bu uygulamalardan birini yaparak ardından belli bir süre fizik tedavi uzmanı ile beraber uygulamalar yaparak kısa sürede düzelmesini sağlamış olursunuz.
]]>
Rüyada Felç Geçirmek https://www.felc.gen.tr/ruyada-felc-gecirmek.html Tue, 20 Nov 2018 20:59:40 +0000 Rüyada Felç Geçirmek, pek de hayra yorumlanmaz ve kötü şeylerin olacağını belirtmektedir. Felç rüyası, bela ve musibete, şiddetli kedere, hastalığa, evlat ve yakın akrabaları kaybetmeye işarettir. sağ veya sol tarafına fel Rüyada Felç Geçirmek, pek de hayra yorumlanmaz ve kötü şeylerin olacağını belirtmektedir. Felç rüyası, bela ve musibete, şiddetli kedere, hastalığa, evlat ve yakın akrabaları kaybetmeye işarettir. sağ veya sol tarafına felç indiğini gören kimsenin, evlat ve akrabaları affedilir veya onlardan biri ağır hastalanır veya vefat eder. Bütün vücudunun felç geçirdiğini görmek, ağır bir rahatsızlık geçirmeye veya ailecek bir musibete maruz kalmaya da işaret etmektedir. Fakat bu rüyayı gören kişi felç olup geçirir ise bu mutluluğa, zenginliğe, iyi bir geleceğe işaret etmektedir. Beyin felci geçirdiğini görmek, aniden vefat etmeye, büyük bir belaya çatmaya veya akıl ve hafıza azalmasına işaret etmektedir. Rüyada dilinin felç olduğunu görmek ise, gıybet ve dedikodu yapmaktan kurtulmaya işaret etmektedir. Kol, el, bacak felci geçirdiğini görmek ise maddi ve manevi iyilik yapma imkanlarının azaldığına işaret etmektedir. Fakat felç geçirdiğini gören kişiyi kısa süre için kötü şeyler bekler yani ya kendisi, yada yakın akrabalarından birisinin vefat edeceğine işaret etmektedir.  

Bütün vücudun felç geçirdiğini görmek büyük bir belaya, rahatsızlığa yakalanacağına işaret eder fakat rüyada felci geçirip rahata erdiyse buda kişinin hastalığı var ise kurtulacağına işarettir. Felç geçirdiğini gören kişi ameli ile sorgulanmaya işaret eder. Kimi zaman da üzüntüden kurtulamamaya art niyetli bir insana, fenalık görmeye, saklanan sırların meydana döküleceğine, rahatlığının  kaçacağına işarettir. Felç geçirdiğini görmek kişiye bir işaret olmaktadır. Yani dini görevini yerine getirmediğine işaret etmektedir.  Ayrıca kişiler felç geçirdiğini görür ise çalışarak geldiği mertebeden düşeceğine, maddi kazancın batmasına ve yok olmasına, okuyor ise çalışmalarının sonunda beklediği sonuçların kötü geleceğine, bekar ise kötü huylu, dedikoducu, pis nefisli, yalan ve dolandırıcı bir eşle evleneceğine işaret eder. Rüyasında felç olduğunu gören kişi iş ve aile hayatında sıkıntılar yaşayacaktır. Fakat rüyasında felç olduğunu gören kişi tam bu sıkıntı ve kederler dolayısı ile isyan edecek iken biri gelip elinden tutacak bu sıkıntılardan kurtulmasını sağlayacaktır. 

Rüyada Felç Geçirmek
Rüyada felç geçirmek kişinin rahatının bozulacağına evinin elinden alınacağına ve borca gireceğine işaret eder. Bu rüyayı gören kişi kötü bir hastalık ile karşı karşıyadır ve bir türlü kurtulamamaktadır. Kişi bu hastalık ile ne kadar çabalasa da geçmeyecek ve bu hastalık ile barışık yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu rüyayı gören kişi hiç beklemediği bir yerden gelecek bir iftirayla karşı karşıya kalacaktır ve bir türlü bu iftiradan kurtulamayacaktır. Bazı kişiler rüyayı gören kişi hakkında dedikodu çıkartıp diğer kişileri buna inandıracaktır ve herkes bu rüyayı gören kişi hakkında yanlış düşüncelere sahip olunacaktır. Rüyayı gören kişi beklemediği kişiden kazık yiyecektir ve bunun farkına geç varacaktır bu nedenle zarara uğrayacaktır. Borç verdiği kişiden borcunu alamayacaktır ve kandırılacaktır.. 
]]>
Beyin Felci https://www.felc.gen.tr/beyin-felci.html Wed, 21 Nov 2018 11:08:04 +0000 Beyin felci, inme olarak ta bilinen bir rahatsızlıktır. Boyunda ve beyin damarlarında oluşan şişkinlikler bu rahatsızlığın nedenlerinden bir bölümüdür. Küçük yaştaki çocukların sakatlanmasına neden olabilen Beyin felci, inme olarak ta bilinen bir rahatsızlıktır. Boyunda ve beyin damarlarında oluşan şişkinlikler bu rahatsızlığın nedenlerinden bir bölümüdür. Küçük yaştaki çocukların sakatlanmasına neden olabilen önemli bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Beyne yeterince oksijen gitmemesi de beyin felci nedenidir. Yetişkinler kadar bebekleri de etkileyen rahatsızlık, en fazla 2,5-3 kg dan daha düşük kilolu olanları etkiler. Serebral palsi olarak tanımlanan beyin felci, doğumdan önce, doğum sırasında ya da doğum sonrasında merkezi sinir sisteminde hareket işlev bölümlerinde hasar oluşması nedeniyle gelişebilir. Bir hastalık olmamasına rağmen, tedavisi bulunmamaktadır. Fakat etkileri en aza indirilebilir. Hastalara fizyoterapi, cerrahi müdahale, ergoterapi, medikal cihazlama ile tedavi uygulanır. Bu sorunu olan çocuklarda denge bozukluğu, güçsüzlük, titreme, yavaşlık, sertlik gibi sorunlar gelişir.

Beyin felci dört tipte olur. Bunlar spastik beyin felci, atonik beyin felci, ekstrapiramidal beyin felci ile bunların birleşiminden oluşan beyin felcidir. Bebeklerde gelişen beyin felci teşhisi 6-12 aylık oldukları dönemde yapılır. Bebeklerde nörolojik gelişimin tamamlanmasının ardından başı tutamama, yürüyememe gibi eylemlerin olmaması durumunda beyin felci düşünülür. Uygulanacak tedavi sorunun ilerlemesini durdurma amacıyla olur. En fazla spastik beyin felci görülür. Beyin felci bulunan çocuklar diğerlerine göre daha inatçı ve sinirli olurlar. Çünkü beyin üzerine düşen fonksiyonları yeteri kadar yerine getiremez. Bazen tüm vücudu etkiler, bazen de kol ve bacakların olduğu bölgeyi etkiler. Bu durumda hasta hareket etme yeteneğini yeteri kadar kullanamaz.

Beyin Felci

Beyin felci belirtileri nelerdir

İlk olarak sağ kol ve sol kolda hareket ettirmede güçlük çekilir. Buna konuşma güçlüğü, bilinç kaybı, anlama güçlüğü çekilmesi eşlik eder. Hasta konuşma sırasında söyleyeceğini unutur, bazen de saçmalayabilir. Tutarsız cümleler kurabilir. Belirtiler arasında görme bozukluğu, baş ağrısı gibi etkenlerde bulunur.

Beyin felci tedavisi var mı

Beyin felci tam olarak tedavi edilemez. Ancak uygulanan tedaviler rahatsızlığın ilerlemesini durdurmak, gereken önlemleri almak şeklinde olur. Bunlar kesin sonuçlara neden olmadığından, beyin felcinin tedavisi var denilemez. Hastanın yaşam koşullarının iyileştirilmesi, daha az ağrı çekmesini sağlamak için uygulanan önlemlerdir. Fiziksel terapi en yaygın kullanılan tedavi yollarındandır. Yapılan egzersizlerle hastalar oynatamadığı eklemlerini oynatmaya başlayabilir. Ancak bunlar düzenli olarak yapılmalıdır. Hasta bunları yaparken zorlansa da, zamanla eklemlerini hareket ettirebilir. Daha net hareket etmeye başlar. Gerekli olursa ilaç tedavisi de yapılır. Bunun amacı hastanın fiziksel terapiye hazırlanması içindir. Sertleşmiş, katılaşmış eklemlerin ilaçlarla yumuşatılması terapiye yardımcı olur. Cerrahi müdahalelerde eklemlerdeki sorunlar onarılır ve harekette ilerleme sağlanır.

]]>
Beyin Felci Belirtileri https://www.felc.gen.tr/beyin-felci-belirtileri.html Thu, 22 Nov 2018 06:55:29 +0000 Beyin Felci Belirtileri,beyin felci ya da diğer adıyla İnme beyne giden damarların tıkanması sonucunda beyne kan gitmemesi ya da aşırı gitmesi sonucunda damarlarda meydana gelen yırtılmalar beynin bir bölgesinin hasar görmesi gibi Beyin Felci Belirtileri,beyin felci ya da diğer adıyla İnme beyne giden damarların tıkanması sonucunda beyne kan gitmemesi ya da aşırı gitmesi sonucunda damarlarda meydana gelen yırtılmalar beynin bir bölgesinin hasar görmesi gibi durumların genel adı beyin felci ya da inme olarak adlandırılmaktadır. 3 çeşit beyin felci vardır. İlk olarak beyin infarktüsü, beyin kanaması ve geçici inmelerdir. Beyin felci belirtileri kişiden kişiye değişmektedir ancak en belirgin beyin felci belirtileri ise sağ kol veya sol kolun yahut sağ bacak veya sol bacağın güçsüzleşmesi ya da tamamıyla sağ tarafın tutmaması, yüzün bir yarısında mimikleri kaybetme, tükürükte azalma gibi belirtilerdir. Beyin felcinde beyin tomografisi ile beyin izlenir. Beyin kanamasında ağrılı günler geçer fakat bunun yanı sıra hiç ağrısız da geçirilebilir. Beyin felci belirtilerinden bir kaçı ise şöyledir:  
 • Konuşma güçlüğü çekilir.
 • Anlama güçlüğü çekilir. 
 • Sık sık baş dönmesi görülür.
 • Konuşurken uygun kelimenin bulunmasında zorluk çekilir. 
 • Görme bozukluğu.
 • Bilinç kaybı.
 • Baş ağrısı görülür.
Beyin enfarktüsü: Beyinde bulunan bir kan damarının, boyunda ya da beyinde oluşan bir kan pıhtısından ötürü tıkanmasıdır. Bu nedenle beyne hiç oksijen gitmemektedir. Beyin kanaması; Beyinde bir kan damarının çatlaması ya da patlaması neticesinde beyin dokusunda kan birikmesi olur. Geçici beyin felci; Adından da anlaşılacağı gibi kısa süreli olan beyin felcidir. Damarlar zamanla kendisi açılır ve kan akışı normale döner.  Beyin felci geçiren kişilerde %80 beyin enfarktüsü olmaktadır.  Kalan %20’lik kısım ise beyin kanamasıdır.  Belirtileri arasında kusma, mide bulantısı, halsizlik, iştah kaybı, aşırı ateş, göz titremesi, hıçkırık, göz kapağı sarkması ve yüzde ağrı hissi görülür.  Beyin felci sonucu beyinin yarısı felç duruma gelir iken vücudunda yarısı felç olur. Beynin hangi kısmın hasar gördüğü ve etkilendiği değişiklikler gösterebilir.  Belirtiler ani olmaktadır.  Fakat en fazla kişi uyurken felç olmaktadır uyanınca bir tek anlaşılır.  Belirtiler yavaş yavaş izlenim gösterirken belki bir kaç gün sonra, belki birkaç hafta sonra, belkide birkaç ay sonra meydana gelmektedir.  bazen kişiler bir kaç gün süren baş ağrısından şikayet ederler felç böylece yavaş yavaş vücuda gelir. Bazen de vücutta his kaybı oluşur, uyuşma ve iğne batması gibi belirtiler izlenir.  Beyin felci belirtileri arasında çift görme yada görme düşüklüğü yaşanmaktadır.

Beyin felci çoğu zaman kişiyi yatağa bağlar ve geçici olmaksızın ölümle sonuçlanır. Fakat bazende hafif bir şekilde atlatılır yalnız ikinci felç kişi için tehlike arz eder.  Bu nedenle hafif geçiren kişi mutlaka dikkat etmeli kötü alışkanlıkları varsa terk etmelidir. Fakat beyin felci belirtilerini hisseden kişiler acil bir şekilde uzman tarafından kontrol olunup tedavi görülmelidir. 
]]>
Ses Teli Felci https://www.felc.gen.tr/ses-teli-felci.html Fri, 23 Nov 2018 02:50:24 +0000 Ses teli felci, günümüzde insanların çoğalması ile birlikte oldukça artan bir şikayet haline gelmiştir. Aynı zamanda günümüzde tıbbın hızlı gelişimi sayesinde bu sorunlara kolay çözümler getirilebilmektedir.  Bu tü Ses teli felci, günümüzde insanların çoğalması ile birlikte oldukça artan bir şikayet haline gelmiştir. Aynı zamanda günümüzde tıbbın hızlı gelişimi sayesinde bu sorunlara kolay çözümler getirilebilmektedir.  Bu tür sorunlara genellikle cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Uygulanan cerrahi yöntemler sayesinde kişiler kısa sürede bu sorunlarından kurtulabilmektedir.  Bu hastalık genellikle guatr hastalıklarından dolayı yapılan ameliyatlardan sonra kişilerde belirtiler göstermektedir. Ses teli felcinin üç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar "Açıcı, kapatıcı ve gerdiricidir." İşte bu üç tür kişilerde oldukça fazla görülmektedir.  Bu durumlardan biri  bile kişide çok büyük ses problemlerine yol açarak sosyal hayatta olsun ya da aile hayatında olsun büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle belirtilerinden herhangi birinin görüldüğü kişiler zaman kaybetmeden bir doktora görünmeleri iyi olacaktır. Öyle ki bu durumlara müdahale edilmediğin çok büyük problemler ortaya çıkabilir. Hastaların yüzdelik dilime göre çok az bir kısmında bu sorun kalıcı bir hastalık halindedir. Fakat çok büyük bir bölümü bu hastalıktan kolay bir şekilde kurtulabilmektedir. Sadece kişi doktorunun tavsiyelerine ve önerilerine dikkat ederek küçük bir operasyon sonrasında bu durumdan kalıcı bir şekilde kurtulabilir.  Fakat tıp her ne kadar  gelişse bile ses kalitesi kişinin orijinal sesi kadar düzelme göstermemektedir.  

Kişilerde ses teli felci üç şekilde görülmektedir.

Bunlardan biri tek taraflı ses teli felcidir. Tek tarafı felçte Risk ve sorun çok daha azdır. Bu nedenle ses teli felcinde en zararsız olanı bu türdür. Bu sorunda kişide büyük bir yutkunma problemi görülmektedir. Bu gibi şikayetler ile doktora başvuran hastalara bu tanı yapılan testler ile tanı koyulmaktadır.  Ses sisteminde bulunana kasların birçok görevi bulunmaktadır. Bu kasların görevini yitirmesi ve kişilerde felce yol açması ile birçok sorun ortaya çıkmaktadır.  Bu kaslar kişide sesin yanı sıra solunum, yutkunma ve konuşma üzerinde büyük görevler alırlar. Bu nedenle kişide görülen ses teli felci bu üç durumda da sıkıntılar meydana getirmektedir.  

Ses Teli Felci
Ses teli felcinin nedenleri

Ses teli felcinin birçok nedeni bulunmaktadır. Öyle ki bu durumun kimi zaman bir hastalıktan kaynaklanması ya da başka nedenlerden kaynaklanması artık normal karşılanmaktadır. Bu hastalığa neden olarak kişilerde ilk neden olarak sebebi saptanamayan felçler gelmektedir. Herhangi bir nedene saptanmadığı halde kişilerde ses felci görülme oranı oldukça yüksektir. Tıp ne kadar gelişirse gelişsin herhangi bir neden kişilerde gözlemlenemeden bu tür felçler ortaya çıkmıştır. 

Diğer bir neden olarak ise Burunda, beyinde, gırtlakta, tirod bezinde ve kafa bölgesine yakın bölgelerde oluşan tümörler bu tür sorunlara neden olmaktadır. Bu tümörler eğer alınabilecek bir kitle ise öncelikle tümöre müdahale edilir ve daha sonra ses telleri için müdahaleler yapılır. 
Bunun yanında diğer bir neden olarak  görülen felçlik problemlerinden biri olarak  kişilerde uygulanana cerrahi operasyonlar örnek gösterilebilir. Örneğin kalp ameliyatı olan bir kişide sinirlerin zedelenmesi nedeni ile ses teli felci ya da buna benzer birçok problem ortaya çıkabilmektedir. Bu durum, ameliyat olan insanların birçoğunda gözlemlenmektedir. 
]]>
Kısmi Felç https://www.felc.gen.tr/kismi-felc.html Fri, 23 Nov 2018 09:32:39 +0000 Kısmı felç, birçok zaman kişilerin hayatını olumsuz yönden oldukça etkileyen ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren bir durumdur. Kısmı felç, kişilerde  çok büyük hareket kısıtlamalarına neden olabilmektedir. Öyle Kısmı felç, birçok zaman kişilerin hayatını olumsuz yönden oldukça etkileyen ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren bir durumdur. Kısmı felç, kişilerde  çok büyük hareket kısıtlamalarına neden olabilmektedir. Öyle ki bu durumda kişiler  belirli bölgelerini hareket ettiremez ve o bölgelerdeki darbe ve dokunuşları hissetmezler. İşte bu duruma felç adı verilmektedir. Kısmı felç, vücudun her bölgesinde görülebilecek bir durumdur. Kısmi felçte ilk önce bölgede uyuşmalar gözlemlenir. Daha sonra bu uyuşmalar oldukça artar ve kişi yavaş yavaş bölgeyi hissetmemeye başlar. Bu felcin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenleri birazdan detaylı olarak inceleyeceğiz. Kısmi felç en genel olarak beyinde oluşan sorunlardan dolayı meydana gelebilmektedir.  Bu nedenden dolayı kısmi felç görülen kişilerde ilk olarak beyin kontrolleri, beyin tomografilerine bakılmaktadır. Doktorlar buradan kişide oluşan soruna açıklık getirerek gerekli tedavi işlemlerine başlamaktadır. Bu felcin görüldüğü bölgeler bazen çok değişiklikler göstermektedir. Ayak serçe parmağında görülen felç başka bir insanda el parmağında ya da başka bir bölgede görülebilmektedir. 

Kısmı felcin en çok görülen nedenleri
 • Kısmi felce neden olan ve ülkemizde en çok görülen neden olarak yüksek tansiyonlar örnek gösterilebilir. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde çok fazla örülen tansiyon hastalıkları bu gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı ortaya çıkan kısmi felçler bir süre sonra kendiliğinden iyileşme göstermektedir.  Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kan dengesinin bozulması sorunu ile kişilerde bu tğr sorunlar gözlenebilir.
 • Diğer bir neden olarak kişide görülen üzüntü ve stres gibi sorunlar kısmi felç durumunu meydana gelmektedir. Sınav stresinde olan gençlerde, yada yakınını kaybetmiş bir kişinin yaşadığı üzüntüden dolayı bu tür sorunlar meydana gelmektedir. 
 • Bütün nedenlerden en çok gözlenen neden, kişinin beyin damarlarında meydana gelen tıkanıklıklar kan pıhtıları gibi sorunlar ile kişide kısmi felçler meydana gelmektedir. Bu tür sorunlarda kişi cerrahi operasyonlara maruz kalabilmektedir.
 • Bunun yanında sigara kullanan bir kişide bu tür sorunlar meydana  gelebilmektedir.  Çünkü sigara, damarların tıkanmasına ve kanın yavaşlamasına neden olmaktadır.  Bu nedenle bu sorunların görüldüğü kişiler kesinlikle sigara kullanıyorsa bu durumdan vazgeçmeleri gerekmektedir. 
Kısmi Felç
Kısmi felcin bazı belirtileri
 • Kısmı felç sorunu olan kişilerde ani gelişen bilinç kayıpları meydana gelebilmektedir. 
 • Yine ani gelişen görme kayıpları ve görme problemleri meydana gelebilir. Bu durum şeker hastalığındaki gibi meydana gelebilmektedir.
 • Şiddetli baş ağrıları yine kısmi felç belirtilerindendir.
Kişilerde görülen kısmi felçlerin birçoğu tedavi edilse bile bazı insanlarda nedeni belirlenemediği halde kalıcı durumlar meydana gelmektedir. Bu nedenle bu tür sorunlar kesinlikle dikkate alınması gereken ve son derece önemli sorunlardandır.  Bu felç türü herhangi bir darbeye maruz kalmadığı halde gençlerde çok fazla karşılaşılmayan bir durumdur. Genellikle orta yaşı geçmiş ve sigara ve benzeri alışkanlıklara sahip olan kişilerde çok fazla görülmektedir.
]]>
Geçici Yüz Felci https://www.felc.gen.tr/gecici-yuz-felci.html Fri, 23 Nov 2018 15:52:31 +0000 Geçici yüz felci, genellikle  soğuk havalardan kaynaklanan ve insanları oldukça zor durumlara düşüren bir durumdur. Öyle ki yüz felci ile birçok sorun beraberinde gelmektedir. Yüz felci olan bir kişi en çok yemek yemekte zo Geçici yüz felci, genellikle  soğuk havalardan kaynaklanan ve insanları oldukça zor durumlara düşüren bir durumdur. Öyle ki yüz felci ile birçok sorun beraberinde gelmektedir. Yüz felci olan bir kişi en çok yemek yemekte zorlanmaktadır.  Yüz felci genellikle kişileri yüzlerinin bir yarısında meydana gelmektedir.  Yüzde bulunan kasların görevlerini tam olarak yapmamasından dolayı kaynaklanan yüz felci soğuk hava etkisi ile ya da klima etkisi ile kolaylıkla meydana gelebilecek bir durumdur. İnsanlar ağızlarının felçten dolayı kendiliğinden açılmasını önlemek için birçok yöntem kullanırlar bunlardan birine örnek olarak başın bir bez ile çeneden sarılmasıdır. bu sayede çene kapalı kalacaktır. Geçici yüz felci birkaç hafta ya da daha az sürelerde iyileşme gösterebilir. Bu kişide gerçekleşen felcin şiddetine bağlı olarak değişiklikler meydana getirmektedir.  Yüz felci yüze gelen sinirlerin soğuk nedeni ile ya da başka nedenlerden dolayı zedelenmesi ile kasların görevini yapamamasıdır. bu durum çoğunlukla geçicidir. Fakat kalıcı olduğu durumlarda birçok insanda mevcuttur.  Geçici yüz felci hemen her insanda görülebilecek ve yaş sınırı olmayan bir durumdur. bu durumun gelişmesi için küçük nedenler yeterlidir. Geçici yüz felci, genellikle sinir zedelenmelerine bağlıdır. Kalıcı yüz felçleri ise genellikle tümörlerden kaynaklanmaktadır. 

Geçici yüz felci iyileşme süresi

Geçici yüz felci genellikle kişilerde kısa bir iyileşme süresi göstermektedir. Yani çok kısa sürelerde kullanılan tıbbi ilaçlarla ve bunların yanında kullanılan bitkisel ilaçlarla bu problemler çok kısa sürelerde çözüme kavuşturulmaktadır.  Geçici yüz felci, en erken 15 gün olmak üzere en fazla bir yıla kadar değişiklikler gösterebilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken husus hastanın iyi bir bakımıdır. Geçen süre bazen yıpranana sinirlerin onarım süresine göre değişiklikler gösterebilmektedir. 

Geçici Yüz Felci
Geçici yüz felci tedavi olarak çok bir uğraş gerektirmez. Bu gibi durumlarda hastaya herhangi bir cerrahi operasyon yapılmamakla birlikte çok fazla tedavi gerekmez. Sadece sinirlerin biraz daha hızlı toparlanabilmesi için küçük ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Tabi bu durumun görüldüğü kişiler kesinlikle ama kesinlikle soğuk havalara dikkat etmelidir ve bu bölgelerin sıcak tutulması gerekmektedir.  Bunun yanında kişinin isteğine göre hastalara fizik tedaviler önerilmektedir. Fizik tedaviler kişilerde hastalığın iyileşme süresini 2 kat daha da kısaltmaktadır.  Bu nedenle yüz felci geçici bile olsa kesinlikle fizik tedavi yöntemlerini denemelisiniz.  Bu durumun sizlere faydasını sizlerde rahatlıkla hissedeceksiniz.   Geçici yüz felci, cerrahi yöntemlere gerek olmayan bir hastalıktır. Fakat bu hastalığa neden olan sorun böyle bir tedaviye ihtiyaç duyuyorsa kesinlikle cerrahi operasyon yapılmalıdır. Örneğin orta kulak iltihabı gibi sorunlar nedeni ile kişide bu tür sorunlar gözlemleniyorsa operasyonlar şarttır. Tüm bunların yanında iyileşme süresini azaltmak için sizlere de birçok görev düşmektedir. Bu görevleri yerine getirdiğiniz sürece bu tür sorunlardan kurtulabilirsiniz.
 • Öncelikle evlerinizde yüz egzersizleri yapmanız yüz kaslarınızın hızlı bir şekilde gelişmesine ve sinirlerinizin onarılmasına neden olacaktır. Bu sayede iyileşme süreniz oldukça kısalma gösterecektir.
 • Sigara ya da alkol kullanan kişiler bu hastalığın iyileşme süresi boyunca kesinlikle bu alışkanlıklarını terk etmek zorundadır. Sigara ve alkol bu durumun iyileşme süresini 2 kat arttıracaktır ve felcin çoğu zaman şiddetlenmesine neden olacaktır.
]]>
Yüz Siniri Felci https://www.felc.gen.tr/yuz-siniri-felci.html Sat, 24 Nov 2018 07:25:23 +0000 Yüz siniri felci, yüzdeki iki tarafta olan kaslar aynı taraftaki beyin sapından çıkan, kulağın arkasından yüzeye doğru çıkan kafa sinirleri arasındaki fasial sinirle yani yüz siniriyle çalışmaktadır. Yüz siniri Yüz siniri felci, yüzdeki iki tarafta olan kaslar aynı taraftaki beyin sapından çıkan, kulağın arkasından yüzeye doğru çıkan kafa sinirleri arasındaki fasial sinirle yani yüz siniriyle çalışmaktadır. Yüz sinirinden tükürük bezine, dilin ön tarafındaki tat alma bölümüne, göz yaşı bezine giden ince dallar bulunur. Sinir liflerindeki zedelenmeyle yüzdeki mimik kaslarının hareket kaybına uğraması yüz sinir feci olarak tanımlanır. Her yaştan kişide etkili olabilir. Hatta doğuştan bile kişileri etkileyebilir. Kadınlar ve erkekler eşit derecede etkilenir. Yüz sinir felci iki türlü olur. Bunlar;

 • Beyinde olan hasarlara bağlı oluşan yüz felci
 • Çevresel zedelenmelerden oluşan yüz felci

Bunlardan çevresel etkenlerden oluşan yüz siniri felci daha fazla görülür. Beyindeki hasarlardan kaynaklanan felçlerde, başka beyin rahatsızlıkları da görülür. Felç yüzün bir yarısını etkiler.

Çevresel yüz siniri felci: Beyinden çıkarak yüze gelen sinirler bu esnada kulaktan dar bir kanalın içinden geçer. Kulağın önünden çıkarak, yüzdeki mimik kaslarına dağılır. En fazla viral hastalıklarda, soğukta sinirin kanala sıkışması nedeniyle felç ortaya çıkar. Bu türdeki yüz sinir felci bell paralizisi olarak anılır. Felcin nedenleri arasında beyin kanaması, beyin hastalıkları, iç kulak yolundaki iltihaplar, üst çenede olan diş iltihabı, doğuştan gelen hastalıklar, diyabet, tümörler, yüksek tansiyon, toksik sebepler, soğuk hava sayılabilir. Yüz siniri felci farklı şekillerde kendini gösterir. Bazı kişilerde hafif etkilerle görülürken, bazılarında daha belirgin felç etkisi görülür. Hızlı ilerlediğinden, en kısa sürede şiddetli hale gelebilir. Felç öncesinde bazen kulak ağrısı ortaya çıkabilir. Felç yüzünden yüzdeki mimik kaslarındaki hareket azalır ya da kaybolur. O yöndeki göz kapağı kasları da etkilendiğinden, gözün kapanması sorun olur. Dudaklarda kayma, salya akıtma, yemede zorluk yaşanır. Göz kuruluğu etkisi olacağından gözde yaşarma görülür. Ağzın bir tarafı oynamaz, gülerken kayma daha belirgin olur. Gözün devamlı açık kalmasıyla birlikte göze yabancı cisimler kaçabilir. Yüz siniri dilde tat alma duyusuna bağlı olduğundan, hastada tat almada anormallikler görülebilir.

Yüz Siniri Felci

Yüz siniri felci riskini arttıran etkenler nelerdir

Riski arttıran etkenlerin başında yaş gelir. Ancak çocuklarda da felç etkili olabilir. Küçük yaşta görülen yüz siniri felci daha hızlı iyileşir. Şeker hastalığı olanlar normalden 4 kat fazla risk taşırlar. Bağışıklık sistemindeki bozukluklarda da risk yükselir. Direnç azaldığında, stresli olunduğunda felç daha fazla görülür.

Yüz siniri felci vücutta başka alanları etkiler mi

Yüz feci sadece yüzde etkili olur. Başka bir alanda uyuşma güçsüzlük gibi etkiler görülmez. Eğer hastada böyle bir sorun varsa, başka hastalıkların araştırılması gerekir. Felç aynı zamanda bulaşıcı olmaz.

Yüz siniri felci tanısı nasıl konur

Hastalarda tanı klinik muayene sonucunda konabilir. Fakat yüz felcinin oluşmasına neden olabilecek hastalıkların olması halinde, görüntüleme  ve laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerekir.

Yüz siniri felcinin iyileşme hızı nasıldır

Rahatsızlığın iyileşmesi sinirde olan harabiyetle bağlantılıdır. Hafif hasar bulunuyorsa birkaç gün gibi kısa sürede iyileşebilir. Daha ağır olan hasarlarda iyileşme birkaç aya kadar uzayabilir. Hasarlanan sinirin onarımını yaklaşık 1-2 mm / gün olarak kabul edersek, iyileşme 15 günle 18 ay arasında sürebilir. İyileşmeden sonra felcin % 5-15 oranında tekrarlama riski olabilir. Bu kişideki risk faktörlerine ve hastalıklara bağlı olarak değişebilir.

Yüz siniri felcinde uygulanan tedaviler

Hastalara çoğunlukla medikal tedavi ya da cerrahi tedavi uygulanmasına gerek kalmadan iyileşme görülebilir. % 80 hasta grubu 2-3 haftada iyileşir. % 10 kadarı 1 yılda, % 10 kadarı]]> Geçici Felç https://www.felc.gen.tr/gecici-felc.html Sat, 24 Nov 2018 22:22:04 +0000 Geçici Felç, Felç hastalıklar çok eskilerden beri birçok insanda görülen en büyük problemlerden biridir. Felç durumları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar geçici ve sürekli felçlerdir. Geçici felç, kişilerde vücudun herhan Geçici Felç, Felç hastalıklar çok eskilerden beri birçok insanda görülen en büyük problemlerden biridir. Felç durumları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar geçici ve sürekli felçlerdir. Geçici felç, kişilerde vücudun herhangi bir bölgesinde görülmektedir. Bu durumda insanlar istese de zaten doktora görünmek zorunda kalırlar. Geçici felcin birçok nedeni bulunmaktadır. Geçici felç tanısı doktorunuzun yaptığı muayeneler ve testler sonucunda koyulabilir. Bilindiği gibi geçici felç türüne herhangi bir tümör vs. Gibi durumlar olmadığı zaman kişide cerrahi operasyonlar uygulanmaz. Fakat yapılan ilaç tedavileri ve fizik tedavilerle birlikte bu gibi sorunların iyileştirilmesi oldukça kısa bir süre içerisine alınmıştır.  Geçici felç, kesinlikle basit ve kolaya alınacak bir durum değildir. Tam tersine bu durum oldukça tehlikeli kimi zaman müdahale ve tedaviler uygulanmadığı zaman kalıcı hale gelebilecek bir durumdur. Bu nedenle felçli kişilerin bu hastalığı dikkate almaları ve elinden geldikçe önemsemeleri tavsiye edilir.


Geçici felç sorunu olan kişilerde gözlenen sorunlar;
 • Bu sorunların en başında kişide gerçekleşen hareket kaybı ve felç olacak kısımda uyuşmalar gözlemlenmektedir. Bu durumlarda kişiler kesinlikle doktora başvurmalıdır. Hareket kaybı ve hissizlik kişilerin sosyal hayatında ya da günlük yaşantısında büyük kısıtlamalara yol açarak kişinin bu durumdan çok fazla rahatsız olmasına neden olmaktadır. 
 • Kişideki görme sorunları bu durumdan sonra gelen belirtilerdendir. Kimi zaman gözde kararma, kimi zaman çift görme gibi sorunlar kişinin yine günlük hayatında ya da okul hayatına birçok sıkıntılar yaratmaktadır. Tabi ki felç riski olan kişilerde bu durumlar geçici felç durumundan kaynaklanmaktadır.
 •  Kişide aşırı uyku halleri ve bu hallerin yanı sıra aşırı yorgunluklar baş gösterebilir. Bunun nedeni kan dolaşımının felçlik durumunda biraz daha yavaşlamasıdır.  
 • Son olarak belirtilerden biri ise kişide görülen konuşma bozuklukları ve söylenenleri tam olarak anlamama halleridir.  Bu durumlar felcin göstergesidir.
Geçici Felç
Felç olan bir hastanın felcinin geçici ya da kalıcı olma durumunu doktorun yaptığı testler ve muayeneler sonrasında belirlemektedir. Aksi halde felce dışarıdan hastanın şikayetleri dinlenerek geçici felç ya da kalıcı felç gibi tanılar konulamamaktadır.  Bazı geçici felçler damar tıkanıklıklarına bağlı olarak gelişmektedir. Bu durumlarda kişiye cerrahi operasyonlar uygulanarak tıkalı olan damar açılır. Böylelikle kişide oluşan felçlik kısa bir süre sonra düzelmeye başlar.  Bu tür geçici felçlerde fizik tedavi yöntemlerinin tedavideki yeri oldukça büyüktür. Öyle ki bu yöntem sayesinde geçici felç tedavisi çok kısa bir sürede iyileşme göstererek durumun daha hızlı atlatılmasını sağlayacaktır. Felç durumunun gözleneceği kişilerde yukarıdaki  belirtiler birkaç gün içerisinde görülebilmektedir.  Bu belirtilerin görüldüğü kişilerin zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz olası büyük tehlikeler için erken teşhis olmaktadır.
]]>
Felç Duası https://www.felc.gen.tr/felc-duasi.html Sun, 25 Nov 2018 05:31:25 +0000 Felç Duası, Günümüzde oldukça artan felç olma olayları insanların korkulu rüyası olmuştur. Özellikle tıbbi operasyonlar geçirecek kişilerde bu durum oldukça yaygınlaşmış ve tedavisi olmayan sonuçlar meydana getirmeye Felç Duası, Günümüzde oldukça artan felç olma olayları insanların korkulu rüyası olmuştur. Özellikle tıbbi operasyonlar geçirecek kişilerde bu durum oldukça yaygınlaşmış ve tedavisi olmayan sonuçlar meydana getirmeye başlamıştır. Bu durumda insanlar tıbbi olarak ilaç tedavilerine başvurmuşlardır. İlaç tedavileri birçok insana fayda sağlasa bile bu durumda olan kişilerden bazılarına etki etmemektedir. İşte bu durumlarda insanlar Allah'a çok daha fazla yönelerek ondan yardım istemektedir.  Bu durumlarda felç durumundan kurtulmak için tabi ki birçok dua bulunmaktadır. Bu dualardan bazıları oldukça yaygınlaşmış ve sadece felç için değil birçok hastalık için yapılan dualardandır.   Bu duaların okuma şekli ve bir okuma zamanı bulunmaktadır .Bu süreler içerisinde yapılan dualar çok daha fazla faydalı olmaktadır. Dualar kesinlikle en içten yapılmalıdır. Çünkü Allah'a içten yapılan dualarr çok daha fazla kabul edilmektedir.  Şimdi sizlere felç duası olarak yapılması gereken bir duayı vermek istiyorum. Felç durumunda birçok insan bu duadan yararlanmaktadır. 

Euzü billahimineşşeytanirrahim Bismillahirrahmanirrahim.
Le kad caekum rasülun min enfüsikum aziz. Aleyhima anittüm harisun aleyküm bilmö'minine raüfun rahim. feun tevellev fe kul Hasbiyallahü la illah hü. Aleyhi tevekkeltü  ve hüve  rabbül arşi azim.  (Bu dua tevbe süresi 9/ 128. ayetinden alınmıştır.)

Bu duanın anlamı ise şöyledir;

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah'a korunurum Rahman ve rahim olan Allah'ın adı ile 
Size kendi içinizden öyle bir peygamber geldi ki sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir.  O sizlere çok düşkün, müminlere çok şefkatli, çok merhametlidir.  Buna rağmen aldırmaz yüz çevirirlerse deki ey resülüm: Allah bana yeter, Ondan başka tanrı yoktur.  Ben yanlız ona dayanırım. Çünkü o büyük, arşın, muazzam, hükümdarlığın sahibidir. 

Felç Duası
İşte bu dua birçok insanın hastalık durumunda yada başka zamanlarda kullanabileceği bir duadır. Felç duası ile Allah Şefkatini  attırır. fakat bu duayı Allah'a en uygun zamanda yapmalısınız.  Örneğin sabah namazından önce ya da güneş doğmadan önce bu dua okunmalıdır. Bu duayı tabi ki bir kez değil en az on kez okumanız çok daha iyi olacaktır. Allah yapacağınız ve yapmış olduğunuz duaları kabul etsin. 
]]>
Yüz Felcine Ne İyi Gelir https://www.felc.gen.tr/yuz-felcine-ne-iyi-gelir.html Sun, 25 Nov 2018 16:46:21 +0000 Yüz Felcine Ne İyi Gelir, Yüz felci beyinden gelen emirleri yerine getirememe ve yüzde düşüklük meydana gelip mimik ve organların işlemini yerine getirememesinde meydana gelen rahatsızlığa denir. Hemen hemen her yaş gurubunda mey Yüz Felcine Ne İyi Gelir, Yüz felci beyinden gelen emirleri yerine getirememe ve yüzde düşüklük meydana gelip mimik ve organların işlemini yerine getirememesinde meydana gelen rahatsızlığa denir. Hemen hemen her yaş gurubunda meydana gelebilen bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Ayrıca bir defa yüz felci geçirip atlatan kişi için ikinci yüz felci oldukça tehlikeli olup bir daha geçirilebileceğine ufakta olsa bir işaret gösterir. Kişi yüz felci geçirmiş ise  yüzdeki kasların eski fonksiyonlarını kazanması için bir takım çalışmalar yapılabilir. Örneğin yüz felcine en iyi gelen şey fizik tedavi olarak bilinmektedir. Bununla beraber her kim yüz felci geçirmiş ise zamanı uzatmadan acilen bir fizik tedavi uzmanı ile birlikte iyi gelecek çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca sadece fizik tedavi yöntemi ile değil hem de yanı sıra şeyler uygulanmalıdır çünkü tek başına bir fizik tedavi yeterli olmayabilir. Özellikle kişilerin kendi başına evde uygulayabilecekleri fizik tedavi yöntemleri vardır bunlardan birkaçı:
 • Yavaş yavaş ellerle destek vererek kaşları yukarı kaldırmak ve zamanla ellerden destek almadan kaşları yukarı kaldırıp indirmek ilk izlenmesi gereken yollardan biridir. 
 • Gözleri sık sık sıkı bir şekilde yumup açmak ikinci izlenimlerden biridir.
 • Birine sinirlenmiş gibi kaşları asmak ise bu yollardan biridir.
 • Arada bir göz kırpıp açmak.
 • Dudaklar için ise en güzel egzersiz mum üfler gibi üflemek dudağı büzmek.
 • Burun hareketleri yapmak mesela koku alırmış gibi burunu açmak.
 • Sakız çiğnemeye çalışmak.
Yüz felci günümüzde çok yaygın olup 2-3 gün sürebilen ve geçirilebilen bir rahatsızlıktır. Yüz felci geçiren kişinin yapması gerekenlerden en önemlisi soğuktan kaçınmaktır helede yeni geçirilmiş ise 3 hafta boyunca korunmak gerekir. Erken tedavide evde sıcak kompres uygulamaları yaparak fizik tedavi uzmanının işini kolaylaştırıp iyileşmek için bir adım önde ilerlemiş olursunuz.

Yüz Felcine Ne İyi Gelir
Yüz felcine ne iyi gelir denilince akla ilk olarak gözdeki kaybedilen ve işlem yapamayan organlar gelir fakat uygulanması gereken ve iyi gelen işlemler vardır. Örneğin gece yatarken mutlaka gözleri kapatarak uyumaya çalışılmalıdır bu oldukça iyi gelir çünkü açık gözde kuruluk yaşanır. Ağzınızı yavaş yavaş oynatıp yanaklarınızı içeri çekmek oldukça faydalı olur ve felç durumunun uzaklaşmasına neden olur. Mutlaka siz egzersiz hareketleri yapmalısınız. Ağzınızı açıp kapatıp ara sıra, burnunuzu sağa sola oynatın, alın sürekli kaldır indir yapılmalıdır, gözünüz açık bir şekilde alnınızı yukarı kaldırıp indirin. Birde size örnek vermek istediğim felce iyi gelen bitkiler vardır. Örneğin çörek otu yağı alınarak burundan damlatın, üzerlik yağ ile günde iki defa yüze masaj yapın, biberiye yağından 3 damla 1 kesme şeker ile yenilmelidir, tavşan başı yenilir, tavşan yağı felçli olan bölüme sürülerek masaj yapılır.  Ardıç yağı ile yüzünüze masaj yapın. Bir kabın içinde, bir su bardağı zeytinyağı kaynatılır. İçine silme yemek kaşığı toz biber katılır daha sonra İyice karıştırılarak bir tülbent yardımı ile süzülür. Elde edilen karışım felçli bölgeye sürülür ve masaj yapar gibi ovulur. 
]]>
Çocuk Felci Aşısı https://www.felc.gen.tr/cocuk-felci-asisi.html Mon, 26 Nov 2018 06:59:29 +0000 Çocuk Felci Aşısı, Çocuk felci hastalığının nedeni, polio virüsü olan bir mikrop olmaktadır. Çocuk felci sinsi ilerleyen ve bulaşan bir hastalık türü olmaktadır. Çocuk felci 1-4 yaş grubu çocuklarda daha sık rastlanmakta Çocuk Felci Aşısı, Çocuk felci hastalığının nedeni, polio virüsü olan bir mikrop olmaktadır. Çocuk felci sinsi ilerleyen ve bulaşan bir hastalık türü olmaktadır. Çocuk felci 1-4 yaş grubu çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Yetişkinlerden kapılan bu rahatsızlık çocuk felcine neden olan virüs insan dışkısından ve boğaz salgısından kaynaklanmaktadır. Sonra boğazda ve bağırsaklarda çoğalır ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Yani sineklerin dışkıya konup üzerimize bıraktığı mikrobun, çevre koşullarının kötü olduğu yerlerde havaya yayılan mikrobu solumak ile hastalık yayılır ve bulaşır. Çocuk felcine neden olan bu virüs, vücuda girdikten sonra omuriliğe yerleşir ve orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini hasara uğratmaktadır. Çocuğunuzda felç gerçekleşmiş ise deride gerginlik olur ve kan dolaşımı yapamayan bölge buz gibi soğuk olur. Genel olarak yaz aylarında ve sonbaharda görülen ve yüksek ateş ve sancı ile kendini belirtmektedir. Genel olarak 4-5 günde hastalık vücuda yerleşir. Hastalığın başlangıcında olan bebeği genelde hastahaneye yatırmak en önemli etkenlerden biridir. Çocuk felcinden korunmak için iki tip polio aşısı vardır. Felç yapan virüse karşı, bağışıklık sağlamak amacıyla kas içine uygulanan veya ağız içerisine damlatılan aşıya çocuk felci aşısı ismi verilmektedir. Okul çağı çocuklarda ağızdan uygulanan canlı virüs aşısı önerilmektedir. 

Günümüzde  artık tüm bebeklerde çocuk felci aşısını kas içerisine uygulandığı beşli karma aşı içerisinde almaktadır. Çocuk felci aşısının hiçbir tehlikesi yoktur ve hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Ve çocuğunuza mutlaka çocuk felci aşısı yaptırmalısınız. Genelde bebeğinizin bu virüsü kapması su ve besinlerle ağız yoluyla olmaktadır. Ayrıca çocuk felci hastalığının tedavisi olmamaktadır. Mide bağırsak sistemi bozukluğu ve grip benzeri bulgular ortaya çıkmaktadır. Çocuklardaki felç büyüklerdeki gibi tedavi ile düzeltilemez ve ölene kadar felçli kalınır. Çocuk felci aşısı ilk kez 1955 yılında meydana gelmiştir. Çocukların iğne vurdurma da olabilecek engeller vardır fakat ateş, ishal, öksürme gibi hafif rahatsızlıklar ve çocuğunuzun hastaneye yatmasını gerektirmeyecek diğer hastalıklar çocuk felci aşısını olmaya engel değildir. Ayrıca çocuk felci aşısı yapılan çocuklarda anne sütü verilmelidir kesinlikle engellenmemelidir. 

Çocuk Felci Aşısı
Çocuk felci aşısını mutlaka herkes yaptırmalıdır. Çocuk felcinden korunmak birazda annelerin elinde olmaktadır. Örneğin gıdaların temizliği ve hijyeni oldukça önemlidir. El hijyenine dikkat edilmelidir. İnaktive ve oral çocuk felci aşılarının birlikte kullanımı Yapılan çalışmalar,bu hastalığa karşı en iyi korunma yollarından biridir. Çocuk felci aşısı yapmak için mutlaka doktordan bilgi alınmalıdır. Kısaca 5 yaşından önce çocuğunuzun bütün aşıları tamamlanmış olmalıdır. Çocuk felcinde ağızdan damla ile aşılama yapılır ve ardından çocuk kusar ise tekrar yapılmalıdır. Çocuklarda solunuma yardımcı olan kasları felç ederse ölüme neden olabilir. bu nedenle çocuklarda aşılamada geç kalınmamalıdır. ilk aşı 2. aydan daha sonra 4. ayda, 6-18 ayda, en son ise 4-6 yaşta yapılmalıdır. Çocukta ilk kusma, ateş, huzursuzluk vb olaylarla kendini belli eder fakat aşı uygulanmaz ise ilk olarak kol ve bacaklardan felç başlar.
]]>
Beyin Felci Öldürürmü https://www.felc.gen.tr/beyin-felci-oldururmu.html Mon, 26 Nov 2018 08:16:32 +0000 Beyin felci öldürür mü hususuna değinmeden önce sizlere kısaca beyin felcinin ne olduğu hakkında bilgi verelim. Beyin felci son zamanlarda sıklıkla karşılaşılmakta olan sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Beyin Beyin felci öldürür mü hususuna değinmeden önce sizlere kısaca beyin felcinin ne olduğu hakkında bilgi verelim. Beyin felci son zamanlarda sıklıkla karşılaşılmakta olan sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Beyin felci rahatsızlığının oluşmasında vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan beynin zarar görmesi ile birlikte beyne kan akışının sağlanmaması ve damarların tıkanmasına bağlı olarak beyne kan pompalanması olmaması ile beyne giden damarların tıkanarak beyin hücrelerinin ölmesine olanak verir ve bundan dolayı da beyin felci meydana gelerek kişinin sağlığında olumsuz olacak şekilde belirtiler meydana getirmektedir. Beyin felci bu rahatsızlığın oluştuğu kişilerde kalıcı hasarlara yol açabilir ve vücutta oluşan bu hasarların düzelmesi oldukça zor olmaktadır. Beyin felcinin meydana gelmesi boyun bölgesinde oluşan şişliklere bağlı olarak yada beyin bölgesinde oluşum göstermekte olan şişliklere bağlı olarak meydana gelmektedir.

Beyin felci öldürür mü sorusunu herkes merak etmektedir ve bu konu hakkında herkes kendince belli belirsiz yorumlar yapmaktadır. Biz sizler için bu makalemizde beyin felci öldürür mü sorusuna cevap oluşturacağız. Beyin felci öldürürmü hususunda verilecek olan en belirgin cevap beyin felcinin teşhisinin geç yapılması ile kişilerde oluşan beyin felcine geç müdahale edilmiş ise elbette bu oluşumlara bağlı olarak beyin felci kişiler ölüme kadar sürükleyebilir. Beynin aşırı derece hassas olması nedeniyle beyin felci oluşumu kesinlikle önemsenen bir husus olmaktadır. Beyin felci gerçekleşmesinde küçük çocuklarda oluşmakta olan sakatlıklar bu sebepten dolayı oluşmaktadır. Beyin felci oluşumu uzmanlar tarafından şu şekilde açıklanmaktadır: Beyin felci oluşumu kişilerde sinir sisteminin zedelenmesine bağlı olarak sinir hücrelerinin zarar görmesi ile kişilerde beyin felci kendini gösterir. Bu nedenle beyne yeteri kadar oksijen gitmemesiyle birlikte beyin felci gerçekleşir. Bu rahatsızlığın meydana gelmesinde sadece yetişkinler zarar görmemekte olup yetişkin kişilere nazaran bebeklerde zarar görmektedir ve belli bir kilonun altında olan bebekler (2 buçuk kilonun altında olan bebekler) beyin felci oluşumuna maruz kalmaktadır. Kişilerde farklı şekillerde beyin felçlik oluşumları meydana gelmektedir fakat en fazla görülmekte olan beyin felci spastik beyin felci olarak bilinmektedir. Yeni doğan bebeklerde bu felcin meydana gelmesi diğer bebeklere göre gelişme dönemi içerisinde çok farklılık belirtmektedir. Bu rahatsızlığı geçiren bebeklerde genellikle karşılaşılmakta olan durum beyin felcini geçirdikten bir müddet sonra bebeğin gelişme dönemine erişmesi ile birlikte çocuğun aşırı derecede agresif, sinirli ve inatçı olduğu belirmektedir.

Beyin Felci Öldürürmü
Beyin felci öldürür mü hususunda beynin felçlik oluşumundan olumsuz olarak etkilenmesine bağlı olarak beyin fonksiyonlarının yitirilmesi ile beyin hücreleri işlevlerini yeterli düzeyde yerine getirememektedir. Beyin felci oluşumu etkisini göstermesi ile birlikte bütün vücudu kontrol altına alır ve vücudun hareket siteminin alt üst olmasını sağlayarak kişilere zarar verir. Beyin felci öldürür mü hususunda bilinmesi gereken tek şey bu rahatsızlığın gerçekleşmesi ile birlikte hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz gerekmekte ve bu rahatsızlığın teşhisi yapılarak tedavisi yapılması gerekmektedir. Beyin felci rahatsızlığının giderilmesi ilaç tedavisi ve bitkisel tedavi ile yapılmaktadır ve bu rahatsızlığın yok edilmesi kişilerin vücut direncine, sağlığına bağlı olarak değişim göstermektedir.
]]>
Geçici Yüz Felci Tedavisi https://www.felc.gen.tr/gecici-yuz-felci-tedavisi.html Tue, 27 Nov 2018 02:41:11 +0000 Geçici Yüz felci Tedavisi, soğuk ve rüzgarlı iklime sahip olan bölgelerde daha sık görülmektedir. Bunun yanı sıra araba hızla giderken camın açık olması, ıslak saç ile dışarı çıkmak bir diğer yüz felci
Geçici Yüz felci Tedavisi, soğuk ve rüzgarlı iklime sahip olan bölgelerde daha sık görülmektedir. Bunun yanı sıra araba hızla giderken camın açık olması, ıslak saç ile dışarı çıkmak bir diğer yüz felci sebebidir. Uzmanların bildirdiğine göre en önemli sebeplerinden biri psikolojik nedenlerdir. Ani bir üzüntü veya uzun süre devam eden sıkıntılar kendini yüz felci olarak gösterebilmektedir. Geçici yüz felci tedavisi ilk etapta çok ilerleme kaydedilse bile tamamen geçmesi 1.2 ay gibi bir zamana yayılabilmektedir. 

Geçici Yüz Felci Tedavisi,

Geçici yüz felcinin tedavisi verdiği hasarın büyüklüğüne göre 3 aşamalı olarak yapılır. Birinci aşamada alın, göz ve yanak bölgesine masaj yaparak sinirlerin eski fonksiyonuna döndürülmeye çalışılır. Masajın yanında göz kapakları kapanmadığı için enfeksiyona açık hale gelecektir. Bu durumu engellemek için antibiyotik tedavisi ve gözlerin sulanması için göz sulandırıcı damlalar kullanılmalıdır. Bu tedaviye 3 hafta boyunca devam edilir. Eğer her hangi bir iyileşme görülmez ise EMG testi yapılarak sinirlerin durumu ölçülmeli ve gerekli görülmesi halinde cerrahi müdahale edilmelidir. Geçici yüz felci tamamen tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. vakaların büyük bir bölümü medikal ve cerrahi operasyona gerek kalmadan iyileşme göstermektedir.

Geçici Yüz Felci Tedavisi
Not: Yüz felci geçiren hastaların başlarını ve özellikle yüz bölgesini travma ve darbelere karşı korumaları gerekmektedir.
]]>
Kısmi Felç Sol Taraf https://www.felc.gen.tr/kismi-felc-sol-taraf.html Tue, 27 Nov 2018 15:16:59 +0000 Kısmi felç sol taraf, birçok insanın yaşadığı ve oldukça büyük riskleri ve tehlikeli olan bir durumdur. İnsanlar bu durumdan oldukça endişe duymaktadır. Aslına bakıldığında duyulan bu endişelerde insanlar haksız da d Kısmi felç sol taraf, birçok insanın yaşadığı ve oldukça büyük riskleri ve tehlikeli olan bir durumdur. İnsanlar bu durumdan oldukça endişe duymaktadır. Aslına bakıldığında duyulan bu endişelerde insanlar haksız da değildir. Kısmi felç özellikle sol taraf genellikle sinirlerden çok başka bir organın probleminden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu sorun genellikle orta yaşlı ve daha üstü yaştaki insanlarda meydana gelen ve kişilerde büyük bir hayat kısıtlamasına neden olan bir durumdur. Bu durumda genellikle yapılması gereken tek şey acil bir şekilde doktora başvurmaktır. Sol taraf kalbe daha yakın olduğundan bedenin sol tarafında görülen felç durumları  oldukça tehlikelidir. Öyle ki bu durumlarda doktorlar bile risk durumunu hastalarına bildirmektedir. En çok beyindeki sorun nedeni ile ortaya çıkan bu felç durumu tabi ki gelişen tıp ile birlikte bazı tedavi yöntemleri ile çözümü kolaylaştırılmış hastalıklar arasındadır. Genellikle kişinin sol kolunda meydana gelen hissizlik ve hareket kaybından dolayı kişi sosyal hayatında, aile hayatında ya da iş hayatında çok büyük sıkıntılara düşmektedir. Tedavi süresinin ve hastalığın iyileşme süresinin uzun olmasından dolayı bu durum birçok insanın işinden olmasına neden olmaktadır. 

Kısmi felç sol taraf, insanların beyin bölgesine aldığı hasarlardan ya da vücudun herhangi bir yerine aldığı sert darbelerden dolayı ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu durum bazen kalbe giden damarların tıkanmasında dolayı kişide görülebilmektedir. Bu tür durumlarda hastalık etkisini yavaş yavaş göstermektedir. Bu nedenle kişi  ara ara kolda hissizlik sorunlar yaşayabilmektedir. Bu durumun görülmesi ile kişiler kesinlikle doktora gitmelidir. Hissizlik bir kere bile olursa mutlaka bu durumun nedenini öğrenin. Aksi halde çok büyük felçlik yada kalıcı hasar durumları ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumda çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kısmi Felç Sol Taraf
Kısmi felç sol tarafın kişilerdeki genel nedenleri

Kısmi felç sol taraf beyinden kaynaklanan nedenlerden dolayı kişilerde görülüyorsa bu kişilere öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Eğer beyinde oluşan tümör ya da kist gibi şeyler var ise yapılacak cerrahi operasyonlar ile birlikte bu kişi durumdan kurtarılır. Fakat böyle bir durum yok ise kişide ilaç tedavisi ve fizik tedaviler uygulanarak sorun çözüme kavuşturulur. Bu gibi tedaviler genelikle insanların yüzde seksen beşinde etkili olmaktadır. Nedeni öğrenilemeyen sorunlarda ise çok daha detaylı bir araştırma yapılarak gerekli tedaviler hastada uygulanmaktadır.Kısmi felcin tıptaki ismi "hemipleji" dir. Bu durumda hastaların en çok beyin kontrolleri yapılmaktadır. Beyindeki damarların açık olup olmadığı yapılan testlerle anlaşılmaktadır. Bunun yanında hastada unutkanlıklar dikkat dağınıklığı yada diğer sorunların olup olmadığı kontrol edilmektedir. 

Kısmi felç sol taraf sorununun iyileşme süresi

Kısmi felç sol taraf durumunun iyileşme süresi birçok etkene bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Öyle ki hastanın yaşı, herhangi bir hastalığının olup olmadığı, örneğin şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi durumların olup olmadığı bu durumda birçok değişikliklere neden olmaktadır. Bu kişilerde bazen kemik erimesi ve beyin hasarı bulunabilmektedir. Hastanın kullandığı tütün ürünler bu hastalığın iyileşme sürecine tabi ki olumsuz yönde etki etmektedir. Bu nedenle hastanın kesinlikle alkollü içecekleri ve sigarayı bırakması gerekmektedir. 
]]>
Omurilik Felç https://www.felc.gen.tr/omurilik-felc.html Wed, 28 Nov 2018 00:01:11 +0000 Omurilik felç, organlar ve beyin arasındaki iletişimi engeller. Hasar gören bölge ve aşağı bölgeler işlev görmez. Omuriliğin görevindeki aksaklıkları sadece hastalığa bağlamak doğru olmaz. Çünkü bu felçte travmada etkili Omurilik felç, organlar ve beyin arasındaki iletişimi engeller. Hasar gören bölge ve aşağı bölgeler işlev görmez. Omuriliğin görevindeki aksaklıkları sadece hastalığa bağlamak doğru olmaz. Çünkü bu felçte travmada etkili rol oynar. Omurilik,omurgamızın içinde beynin devamı olarak bilinen çok narin bir yapıdır.Bu yapı sayesinde parmaklarımızı, kol ve bacaklarımızın kontrolünü sağlarken gövde kontrolünüde yaparız.   Ayrıca tene teması hissedebiliriz. Aynı şekilde iç organlarımızın düzenli bir şekilde çalısmasını sağlayan da bu yapıdır.Doğal olarak omuriliğin felç olması durumunda işlevinden mahrum kalırız.Omurilik felcinin sebepleri iki kolda incelenebilir;

Hastalıklar ; Bu hassas yapının içinde veya dışında, aynı şekilde omurgada meydana gelen hastalığın omuriliği olumsuz yönden etkileyecek  biçimde reaksiyon gerçekleşmesi sonucunda felçliğin meydana gelmesi olağandır. Bu hastalıkları üç başlıkta inceleyebiliriz;
 • Tümör(Ur): Omurga çevresinde gelişen tümörün, omuriliğe baskı yapması halinde felç gerçekleşir.
 • Enfeksiyonlar: Menenjit veya omurga veremi gibi enfeksiyon rahatsızlıklarının zamanla omuriliğe etkiyle baskı sonucu oluşan felçtir.
 • Yumuşak Doku Hastalıkları: Yüksek düzeydeki omurga fıtıkları, omurganın çevresindeki ligamanlar gibi yumuşak dokulardaki oluşan hastalıklar felce sebep olmaktadır.

Travmalar: Olayların ani gerçekleşmesi halinde yaşanan şok ile omurilikte yaşanan zedelenmeden dolayı kişinin felç kalma durumudur.

 • Trafik kazalarının yaşanması
 • Sportif aksaklıklar ( yoğun suya yanlış atlama vb.)
 • Doğal afetler
 • İş kazaları
 • Yüksekten düşmeler
 • Ateşli silahlarla yaralanmalar  örnek olarak verilebilir.
Omurilik felç düzeyi; iki başlık altında toplayabiliriz.
 • Tetraplegia:  Omuriliğin boyundan zedelenmesi sonucunda meydana gelirken, kolların ve bacağın hareketi sağlanamaz. Hasta öksürme veya nefes alıp verme gibi reaksiyonlarda zorluk çekerken boyun ve omuzlarda hissiyat özelliği devam eder. Fakat bacak ve gövdeyi kontrol edemezken hissiyat özelliğide yitirilir.
 • Paraplegiai: Omuriliğin boynun aşağısı yani sırt kısmına tekabül eden bölgedeki  zedelenme sonucu oluşan felç biçimidir.Bu felç sonrası bacakların kontrolü imkansızdır. Zedelenme seviyelerine göre iki aşamadan oluşur. 
 • High (Yüksek) Paraplegia: Sırtın üst bölümündeki omuriliğin yapısındaki bozulma sonucu gerçekleşen bu felç, gövdede belirli bir kontrol sağlanırken bacaklarda kontrol şansı yoktur. Hasta kuyruk sokumundan üst tarafı hissederken, alt tarafta sinir hücreleri görevini yapamamaktadır.
 • Omurilik FelçLow(Düşük) Paraplegia:  High Paraplegia felcinin tam aksine omuriliğin sırtın alt bölümündeki zedelenme sonucunda oluşan felçtir.Benzer kısmı ise bacaklardaki kontrol etme özelliğini tamamen yitirebilir veya kısmen kullanabilir. Diğer fark ise hasta felç durumunun seviyesi dikkate alınmadan idrar torbası ve bağırsak kontrolünde problem yaşar.

 • Omurilik Felcinin Tedavisi:
  Omuriliğin zedelenen bölgesi fizik tedavi ya da ilaçla iyileştirilmesi söz konusu değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda omurilik felci geçiren insanlarımızın yüzde seksen-doksanı tekerlekli sandalye ya da yatağa bağlı kalmışlardır.
  ]]>
  Yüz Felci Fizik Tedavi https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-fizik-tedavi.html Wed, 28 Nov 2018 22:48:32 +0000 Yüz Felci Fizik Tedavi, Yüz felci hemen hemen her yaşta  görülebilen bir hastalıktır. Yüze gelen sinir liflerinin zedelenmesi sonucu yüzdeki mimik kaslarının hareketsiz olması hareketsiz durması ile kendisini gösterir. Sinir Yüz Felci Fizik Tedavi, Yüz felci hemen hemen her yaşta  görülebilen bir hastalıktır. Yüze gelen sinir liflerinin zedelenmesi sonucu yüzdeki mimik kaslarının hareketsiz olması hareketsiz durması ile kendisini gösterir. Sinirlerde görülen hasar mimikler de hareketsizlik oluşturabildiği gibi baş dönmesi, salya tutamama, kulak ağrısı, kulaklarda meydana gelen çınlama sesleri, konuşurken zorluk çekme gibi durumlarda da kendisini göstermektedir. Hastalar duydukları seslere karşı da çok hassas olmaktadır. Yüz felci hastalığı hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı oranda görülmektedir. Bu hastalık her mevsim kendini gösterebildiği gibi en çok kış aylarında ortaya çıkmakla kendini göstermektedir. Bu hastalık her bin kişi içerisinden sadece iki kişi de görülmektedir. Yüz felcinin en belirgin ve en bilinen nedeni enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlara bağlı olarak meydana gelen bu rahatsızlığın, fizik tedavi yöntemi ile  %85 oranında düzeltilebilmektedir. Yüz felcinin en belirgin özelliği enfeksiyonlar dışında da bir çok farklı sebebi vardır. Bu sebeplere göre hastalığın ilerleyişi ve tedavi yöntemleri de farklılıklar göstermektedir. Yüz felci hastalığı sebepleri arasında enfeksiyonlar başta olmak üzere orta kulak iltihabı, travmalar, doğum travmaları, doğum öncesi sinirlere bağlı değişimler, inme, genetik sendromlar, yüzdeki kırık kemikler ve kafatasındaki hasarlar ve bazı cerrahi sebepler vardır.

  Yüz Felci Fizik Tedavi

  Yüz Felci Fizik Tedavi

  Yapılan araştırmalara göre bu hastalık fizik tedavi yöntemi ile yüzde seksen beş oranında iyileştirilmektedir. Fizik tedavi yöntemi ile yüz felcinde kalıcı hasar önlenmektedir. Yüz felcinde masaj diğer tedaviler ile birlikte uygulanır. Kasların hareket etmesine yardımcı olan fizik tedavi yöntemi aynı zamanda kas tonusunuda korumuş olur. Yüz felcinde fasiyal egzersiz yöntemi ile de yapılması gerekenler, aynı karşısına günde iki defa olmak üzere yukarıdan aşağıya doğru kaşları kaldırma, burnu kırıştırma, yanakları şişirme, sırıtma, gözleri yumma, ıslık çalmaya çalışma tarzında egzersizler yapılmalıdır. Bu egzersiz hasta yakını tarafından verilen bir destek ile daha da rahat yapılabilmektedir. Bu egzersiz hastanın zamanla yüzündeki ve mimiklerindeki değişimi fark etmesi ile daha iyi motive olmasını sağlayacaktır. Yüz felcinde termal tedavi ile de sinirde ki iskemiyi düzeltmek amaçlanır. Hastaların çoğunda paralitik yüz üzerinde lokal ısı uygulaması kullanılmaktadır. Elektroterapi de ise bozulan sinir iletimine elektriksel olarak uyarma gönderilmektedir. Bu fizik tedavi yöntemleri ile eş zamanlı olarak hekim kontrolünde verilmiş ilaçlar da dikkatle tüketilmelidir.
  ]]>
  Kısmi Felç Sağ Taraf https://www.felc.gen.tr/kismi-felc-sag-taraf.html Thu, 29 Nov 2018 00:09:31 +0000 Kısmi felç Sağ Taraf, beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durması sonucunda oluşan beyin hasarı ile felç durumu ortaya çıkmaktadır. Felç türleri istemik ve hemorajik olarak ikiye  ayrılmaktadır. Bunlardan istemik Kısmi felç Sağ Taraf, beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durması sonucunda oluşan beyin hasarı ile felç durumu ortaya çıkmaktadır. Felç türleri istemik ve hemorajik olarak ikiye  ayrılmaktadır. Bunlardan istemik felç hastaların yaklaşık %85’ini oluşturmaktadır. Geriye kalan % 15’ini ise  hemorajik felç oluşturur. Hastada beynin hasar gören yerinin ve hasar derecesinin anlaşılması ile felcin daha sonraki etkileri de anlaşılır hale gelir. Örneğin, beynin görme alanı etkilenirse hastada görme bozukluğu meydana gelir.

  Felç durumunun meydana gelmesini etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden en önemlisi ise yüksek tansiyon’dur. Ayrıca, sıgara, aşırı derecede yorgun düşme, uzun süre güneşe maruz kalma ve stres gibi faktörler de felç riskini tetikleyen faktörlerdendir.

  Kısmi Felç Belirtileri

  Felç belirtileri, kol, bacak vaya yüzün bir kısmında duyu kaybı, baş dönmesi veya görme bozukluğu olarak kendini gösterebilir. Sağ beyin vücudun sol kısmını, sol beyin ise vücudun sağ kısmını kontrol eder. Bu nedenle, beynin sağ tarafında oluşan bir hasar vücudun sol tarafında, beynin sol tarafında oluşan bir hasar ise vücudun sağ kısmında etkisini gösterir.

  Kısmi Felç Sağ Taraf

  Felce bağlı olarak gelişen ilk belirtiler, ani bilinç kaybı, yüzde, kolda veya bacakta uyuşukluk hissi, aniden oluşan görme bozukluğu yada konuşma bozukluğu ve ilk kez yaşanan şiddetli baş ağrısı şeklinde olabilir.

  Bu belirtiler görüldüğü taktirde derhal bir doktora başvurulmalıdır.

  Kısmi Felç tedavisi

  Kısmi felç hastalarının tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılmaktadır. Kısmi felç tedavisi yapılırken vücudun özellikle felç olan kısmına ağırlık verilir ve rehabilitasyon programı düzenlenir. Ancak, hasta yine bir bütün olarak düşünülür.  Kısmi felç tedavisi bir rehabilitasyon ekibi tarafından yapılmaktadır. Bu ekip, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, beyin cerrahi, nörolog, fizyoterapistler, rehabilitasyon hemşiresi, ortez ve protez teknisyeni, iş ve uğraşı terapistleri, sosyal danışman ve psikologdan oluşmaktadır.

  Felç tedavisinin amacı, felç geçirmiş hastanın en üst seviyede bağımsız olmasını yani kendi fiziksel işlevlerini yerine getirebiliyor olmasını sağlamaktır. Bu nedenle, hastanın ve yakınlarının motivasyonlarının yüksek tutulması ve rehabilitasyona aktif olarak  katılımlarının sağlanması gerekmektedir. Felç tedavisi, hareket ve dengeyi sağlayan fiziksel tedaviyi, hastanın tekrar günlük aktivitelerini yapabilmesi için iş- uğraşı tedavisini, konuşma tedavisini, yutma rehabilitasyonunu ve mesane-barsak rehabilitasyonunu içerir. 

  Kısmi Felç İyileşme Süreci

  İyi bir rehabilitasyon programı sayesinde kısmi felç hastalarının %20-30’unda normal seviyeye ulaşma, %75‘inde ise yürür hale gelebilme görülmektedir. Kısmi felç hastalarının iyileşme süreleri erken dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine gitmiş olmasına, ruhsal durumuna, verilen egzersiz programlarına katılımına, hastanın yaşına, şeker, hiper tansiyon ve kalp rahatsızlıklarının olmamasına ve eğer bu rahatsızlıkları varsa kontrol altında tutulmasına, son olarak hasta yakınlarının sabır ve sevgisine bağlıdır.

  ]]>
  Felç Tedavisi https://www.felc.gen.tr/felc-tedavisi.html Thu, 29 Nov 2018 21:04:24 +0000 Felç tedavisi, Felç çok sık rastladığımız ve halk sağlığı açısından küçümsenmeyecek bir problemdir. Halk arasında diğer adı olan inme, Türkiye’de sakatlığın üçüncü en önemli nedenlerindendir. İnme beynin Felç tedavisi, Felç çok sık rastladığımız ve halk sağlığı açısından küçümsenmeyecek bir problemdir. Halk arasında diğer adı olan inme, Türkiye’de sakatlığın üçüncü en önemli nedenlerindendir. İnme beynin bir damar hastalığıdır. Bu damar hastalığı beyinin kanaması veya beyini besleyen bir damarın tıkanması da olabilir. Damar tıkandığında ise beyin enfarktüsü ortaya çıkmaktadır ve kanama geliştiğinde de buna beyin kanaması adı verilir.

  Bu belirtiler vücudun herhangi bir tarafında aniden ortaya çıkan felç, his kaybı, konuşma bozukluğu, görme kaybı, ani gelişen baş dönmesi, bulantı, kusma, çift görme gibi şikayetlerin bazılarıdır. Hasta eğer karşımıza bu şikayetlerle gelmiş ise ve bunları açıklayacak başka bir neden yoksa inme yani kısmi felç ile karşı karşıyayız demektir. Tanı mutlaka hastanede konmalıdır. İnme, damar tıkanması veya beyin kanaması olup olmadığı beyin tomografisi veya beyin MR’ı çekilerek anlaşılabilir. Onun haricinde teşhis konulması çok tehlikelidir. İnmeye birçok hastalık sebep olmaktadır ama en sık rastladıklarımız kalp krizine yol açan sorunlar nerede ise tıpa tıp aynıdır. Damar sertliğine sebep olan durumlarda yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, sigara gibi durumlar yol açmaktadır. Damar sertliği sürecine bağlı olarak ortaya çıkan damar darlıkları, tıkanmaları beyin enfarktüsünün en önemli nedenlerinden biridir. İnmenin en erken ne zaman tedavi süreci başarıya döndüğü zamandır. Felç TedavisiFelç tedavisinde en etkin tedavilerde 3-4 saat arası çok önemlidir ve bu dönemde uygulanan tedavilerde başarı şansı çok yüksek olmuştur. Bu dönemden sonra subakut dediğimiz ikinci evre dönemdir. Bu dönem de yatakta olan ve hareket etmekte dahi zorlanan hastada, tıbbi diğer sorunların ortaya çıktığı evredir. Burada da tıbbi destek tedavisi uygulanmaya başlanır. İkinci evreden sonraki en önemli dönem kronik evredir. Burada da hastalara yapılacak iyilikler rehabilitasyonla ve yeni bir inmeden korumaktan ibarettir. Hastanın felç geçirmiş ise felcini düzeltebilmek için fizik tedavi yaklaşımlarının yapılacağı ve sürdürüleceği dönemdir. Bu zamanla gelişen ve sonucu gösteren bir durumdur. O yüzden doktorun bile en başta bu konuda hiçbir bilgisi hatta tahmini bile yoktur. Tedavi süreci bu durumun nasıl olacağını gösterecektir. İnmenin maalesef erken teşhisi yoktur ama risk faktörleri ortadan kaldırıldığı durumda inme önlenebilmektedir. Risk faktörü taşıyan insanlar ise yüksek tansiyonu olanlar kolesterolü yüksek olanlar şeker hastası olanlar ve sigara kullanan insanların riskleri çoktur.

  İnmeye karşı daha öncesinde tedavi yöntemi çok az iken son yılda teknolojinin gelişimi ile bu hastalığında tedavi olanağı artmıştır. Genelde de hastalar damar tıkanıklığından kaynaklanmakta olduğu bilinmektedir. Beyin kanamaları da olabilir. Damar tıkanıklığı hastalığında tek tedavi yöntemi damarı kısa süreliğini de olsa açmak olacaktır. Damar içinde bulunan pıhtıyı almakla olacak bir durumdur. Bu tedavinin yapılma süresi de hasta felç olduktan sonra ilk 4 saat içinde yapılmaktadır. İlk dört saatlik tedavi ve sonrasında anjiyografik tedavinin amacı damarı kısa sürede açılabilmektedir. Tamamen düzelme dediğimiz durum ise hastanın bütün fonksiyonlarını kullanarak eskisi gibi olma durumudur. Tedaviye ne kadar erken başlanılırsa o kadar düzelme ihtimali olacaktır.

  ]]>
  Felç Nasıl Oluşur https://www.felc.gen.tr/felc-nasil-olusur.html Fri, 30 Nov 2018 20:09:37 +0000 Felç nasıl oluşur, Felç beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durmasıyla meydana gelen beyin hasarıyla meydana çıkan bir sağlık sorunudur. İki tür inme türü vardır: İskemik inme ve  Hemorajik inme. Felçlilerin t Felç nasıl oluşur, Felç beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durmasıyla meydana gelen beyin hasarıyla meydana çıkan bir sağlık sorunudur. İki tür inme türü vardır: İskemik inme ve  Hemorajik inme. Felçlilerin tahmini % 85'i iskemik felçtir; % 15'i hemorajik felçtir . 

  İskemik felçte,  kalpten fırlayan pıhtılar ya da karotid benzeri kocaman damarlardaki plaklardan fırlayan parçalar beyni besleyen damarların tıkanmasına neden olur. Tıkanan damarların beslediği beyin bölgesi kan akışı kesildiğinden ötürü can vermeye başlar. Bu zaman 5 dakikayı geçmeye başladığında o alanda daimi hasar olmaya başlar.  Hemorajik inme öbür ifadeyle beyin kanaması neticesi meydana çıkan inme çeşidinde ise beyni besleyen damarların yırtılması ya da çatlaması neticesinde beynin alakalı kısmında kanama olur. Etkilenen damarın beslediği alanda ve kanama sahalarında hasar ortaya çıkar. Hastada etkilenen kısım ile alakalı sorunlar değişik muayenehane belirtileri ile meydana çıkar. Beynin hangi bölgesinin ne denli hasar gördüğünün anlaşılması felcin daha sonraki etkilerini anlamada destekçi olur. Örneğin şayet motor alanlar etkilenirse hastada motor bozuklukları,  şayet görme sahası etkilenirse görme bozuklukları,  duyu bölgesi etkilenirse duyu bozuklukları meydana çıkar. Çoğunlukla vücudun belirli bir kısmında davranış kaybı, konuşamama, surat şeklinin değişmesi, yutamama ve idrar kaçırma en bariz etkileridir. Islemik inme başka bir deyişle kanın pıhtılaşarak damarı tıkayarak beyne kan gitmesini engellemesiyle meydana gelen felçler çoğunlukla ağrısızdır. Ancak beyin kanaması neticesi meydana gelenler çok ağrılara neden olur. Felç rizikosunu tetikleyen çoğu etken vardır.  Bunlardan en ehemmiyetlisi yüksek tansiyondur. Felçlerin % 50'sinden fazla yüksek tansiyona bağlıdır. Şeker hastalığı,  fazla yüksek kolesterol,  kan basıncını yükselten anlık ısı değişiklikleri,  sigara içmek,  çok yorgunluk,  uzunca zaman güneşte kalma ve fazla yiyecek yeme birer risk etkeni sayılır.  Baskı kendi başına olmasa da tansiyonu ve kan pıhtılaşma sürecini negatif istikamette etkilediği amaçlı riski tetikleyen bir etken model sayılı.  Östrojen damarların sıhhatli kalmasına destekçi olur.  Bu yüzden menopoz çağındaki bayanların hormon rehabilitasyonu inme rizikosunu azaltmaktadır. Sigara kullanan bir kişi bununla birlikte fazla yüksek tansiyon hastasıysa ve egzersiz yapmıyorsa normal insanlardan çok daha çok risk altındadır.
  Felç Nasıl Oluşur

  Felcin belirtileri varmıdır

  Felç bulguları, vücudun rastgele bir bölümünde örneğin; kol, bacak ya da yüzün bir bölümünde duyu kaybı, vertigo şikayeti,  yutmada güçlük ve görme bozuklukları kendisini gösterebilir. Beyin insan vücudunu zıt biçimde muayene eder, başka bir deyişle sağ beyin vücudun sol tarafını, sol beyin ise sağ tarafını muayene eder. Sağ beyinde meydana gelir hasar, vücudun sol tarafında tesirini gösterir. Felç bulguları ile ilgili milletin profesyonel davranması çok mühimdir.  Bu bilinçlenme inme olaylarının erken tanısı ve müdahalesi bakımından çok mühimdir. Felce ilişkili ön belrtileri şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Travmaya ilişkili olmayan anlık gelişen bilinç kaybı
  • Aniden gelişen yüzde,  kolda ya da bacakta gelişen kısmi ya da tam uyuşukluk ve davranış ettirememe
  • Ani gelişen görme bozukluğu ya da kaybı
  • Aniden meydana gelen konuşma bozukluğu
  • Daha öncesinde yaşanmamış anlık kuvvetli başağrısı
  Felç riskinden korunma önerileri

  Felç rizikosunu artıran en mühim etken fazla yüksek tansiyondur. 4 yaşın üzerindeki bireyler senelik kontrollerini yapmalıdır. Tuz tüketimini azaltmak en mühim faktörlerden biridir.  Beslenmeye çok İlgi göstermek gerekmektedir.
  ]]>
  Yüz Felci Ameliyatı https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-ameliyati.html Sat, 01 Dec 2018 05:07:30 +0000 Yüz felci ameliyatı, yüz felci yüze kadar gelen sinir liflerindeki harabiyet sonucunda, mimik kaslarında hareket azlığına ya da hareketin hiç olmamasına neden olan bir sorundur. Normalde çoğu hastada herhangi bir tedav Yüz felci ameliyatı, yüz felci yüze kadar gelen sinir liflerindeki harabiyet sonucunda, mimik kaslarında hareket azlığına ya da hareketin hiç olmamasına neden olan bir sorundur. Normalde çoğu hastada herhangi bir tedaviye gerek kalmadan iyileşme göstermektedir. Ancak bazı durumlarda iyileşmenin gecikmesi nedeniyle cerrahi yöntemlere başvurulur. Tedavide yüz felcinin oluşma nedenine bağlı olarak, değişik yüz felci ameliyatları yapılabilir. Felcin sebebi kronik orta kulak iltihabına bağlıysa, orta kulakta olan iltihap temizlenir. Yüz sinirinin çevresini saran kılıftan iltihap temizlenir. Tükürük bezindeki tümörden kaynaklanıyorsa, ameliyatla tükürük bezi ve sinirin tümörle bağlantılı olan bölümü çıkarılır. Ameliyatta kulak arkasında girilip sinire ulaşarak, çevresindeki kılıfın açılması hedeflenir. Bunun gibi yüz felci ameliyatında farklı seçenekler vardır.

  Yüz felci tedavisi sırasındaki cerrahi seçenekler nelerdir

  Fasial sinirin onarımı: Sinirin erken dönemde onarımı yapılır.

  Hipoglossal fasial sinir onarımı: Fasial sinirin ciddi derecede zarar gördüğü durumlarda Hipoglossal sinir, çiğneme kasları siniri olan trigeminal sinir ya da aksesuar sinir ucu ile fasial sinirin onarımı yapılır.

  Tensör fasya lata statik askı: Bu yöntemin hareket kabiliyeti yoktur. Yüz simetrisinin statik olarak sağlanması için uygulanır.

  Göz kapağı için temporalis kas transferinin yapılması

  Möbiüs sendromunda trigeminal sinir grasilis kas transferinin yapılması

  Sinir nakli (Cross face sinir nakli): Hastanın bacağından alınan sinir greftinin felçli olmayan yüz bölgesindeki sinir ucuyla karşı felçli bölümdeki sinire ulaştırılması ile uygulanır. Bu ameliyatta en iyi sonuçlar yüz felcinin başlamasıyla birlikte ilk 3 ay içinde almak mümkündür.

  Yüz Felci Ameliyatı

  Göz kapağı ameliyatı: Yüz felci nedeniyle göz kapağı kapatılamıyorsa, kapağın sürekli açık kalmasının engellenmesi amacıyla yapılır

  Grasilis kas transferi: Hastalarda sinir transferi için geç kalınmışsa, yüz felci uzun süredir devam ediyorsa sinir nakli sonrasında, grasilis kas sinir transferi yapılarak yüz hareketlerinin rekonstrüksiyonu için yapılmaktadır.

  Pektoralis minör kas transferi: Bu ameliyat yüz felcinde az tercih edilen kas sinir transferidir.

  Tarsorafi: Bu ameliyatlarda hastanın göz kapakları kısmen birbirine dikilerek açık kalmalarına engel olunur.

  Yüz felci tedavisinde gerekiyorsa, yüz germe ameliyatı, alın germe ameliyatı, orta yüz germe ameliyatı, botoks tedavisi gibi operasyonlarda yapılır.

  ]]>
  Kısmi Yüz Felci https://www.felc.gen.tr/kismi-yuz-felci.html Sun, 02 Dec 2018 00:05:48 +0000 Kısmi Yüz Felci, Özellikle kış aylarında görülen yüz felcinin, halk arasında cereyan denen hava akımıyla olduğunu düşünürken, tıp dünyası bunun virüslerden kaynaklanabileceğini savunuyor. Yüz de bulunan fay Kısmi Yüz Felci, Özellikle kış aylarında görülen yüz felcinin, halk arasında cereyan denen hava akımıyla olduğunu düşünürken, tıp dünyası bunun virüslerden kaynaklanabileceğini savunuyor. Yüz de bulunan faysal denilen sinir hücrelerinin sıkışmasıyla meydana gelen kısmi yüz felcinde doktorlar özellikle kış aylarında yüźün soğuktan korunması gerektiğini savunuyor. Hastalığın tedavisi genellikle 3-6 hafta sürüyor ve içinde kortizon bulunan ilaçlarla sağlanıyor. Tedaviden sonra hastalara yüz egzersizi de yaptırılıyor. Kısmi yüz felci geçiren hastaların %12 ' sinde bu olay tekrarlanabiliyor. Kısmi yüz felci,kazalar,göz hastalıkları, kulak hastalıkları beyin hasarları vb. durumlardan dolayı meydana gelebiliyor.

  Kısmi Yüz Felci
  Kısmi Yüz Felcinden Nasıl Korunursunuz

  Vücut direncini düşüren hastalıklardan kendimizi korumalıyız çünkü bu hastalıklar kısmi yüz felcini tetikliyebiliyor. Soğuk havalarda yüzünüzü mutlaka soğuk havadan korumalısınız kısmi yüz felcine en büyük etken soğuk havadır. Cereyan yapacak şekilde pencereleri açık bırakmaýın ve araba yolculuklarında camı açmayın. Vücut direncini arttıracak meyve ve sebzeler tüketin ayrıca orta kulak iltahabından korunun ve doktor kontrollerinizi aksatmayın
  ]]>
  Yüz Felci Egzersizleri https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-egzersizleri.html Sun, 02 Dec 2018 20:47:58 +0000 Yüz Felci Egzersizleri, Yüz felcinde fizik tedavi yöntemi tek tedavi değildir. Ve yüz felcine neden olan durumlar ilk önce ortadan kaldırılmalıdır. Yüz felci genel olarak cereyan ve soğuk ortamdan etkilenerek geçirilmesi çok Yüz Felci Egzersizleri, Yüz felcinde fizik tedavi yöntemi tek tedavi değildir. Ve yüz felcine neden olan durumlar ilk önce ortadan kaldırılmalıdır. Yüz felci genel olarak cereyan ve soğuk ortamdan etkilenerek geçirilmesi çok yüksektir. Ancak bunun yanı sıra birde aileden herhangi birinin yüz felci geçirmesi nedeni ile o ailedeki tüm kişilerin geçirebileceğine işarettir. Ancak yüz felci geçiren kişi ilk 3 hafta soğuk dış ortamdan kaçınmalı ve korunmalıdır. Yüz felci egzersizleri veya jimnastiğinin yapılış şekli, yüz felci geçiren kişi öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanına gitmelidir. Bir ayna kendinize seçerek karşısında yüz egzersizleri yapılabilir. Egzersizler ayna karşısında günde 3-4 defa ve her egzersiz 8- 10 saniye sürmelidir. Ayrıca yüz fercinden korunmak için terlediğiniz zaman rüzgar ve soğuk ortamdan korunmalı, ıslak saç ile dışarı çıkılmamalı, seyahat ederken cam tamamen açık olmamalı. Yüz felci egzersizleri yapan kişi dudaklar kapalı iken üfler gibi yapmak, dudaklar açık iken yine üfler şekilde ağızlar büzülür. gözler kapalı iken yine ağız açılır. Burun sağa sola doğru kıvrılır, burun sonuna kadar açılır, göz kırpılır, ağız kapalı iken göz açılıp kapanır. alt dudak üst dudağın üzerine çekilir. Alt çene kaldırılır, ve ağız açık tutulur, faklı ağız şekilleri yapılmaya çalışılmalıdır. 

  Yüz felci egzersizini tek yapamıyor iseniz doktor kontrolüyle yapılabilir. Ayrıca sadece fizik tedaviye bırakılmamalı bununla beraber egzersizler yapılmalı, sakız çiğnenmeli, güler gibi yanaklar kaldırılıp indirilmeli. Yüz jimnastiği denince akla gelen şunlardır.
  • Göz jimnastiği.
  • Alın jimnastiği.
  • Ağız jimnastiği.
  Yüz Felci EgzersizleriYüz kaslarına fizik tedavi uygulanması durumunda yüz sinirlerinin işlevini geri kazandırdığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yalnız uzun süren felç durumunda yüz kasları güçsüzleşir. Sonrasında yüz siniri düzeldiğinde yüzde asimetri ve güç kaybı oluşmaktadır. Bu durumda hastanın kendi kendine yapabileceği egzersizler sakız çiğneme, suyu pipet ile içme, masaj yapma. yüz uyuşana kadar parmak uçları ile yüze hafif hafif vurma dışında fizik tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Bu uygulamaları yaparak eski fonksiyonlarını kazanmak oldukça mümkündür. Yüz felcinde en önemli yaklaşım egzersizlerdir. Fizik tedavi ile aynı zamanda egzersiz yapılması en önemli uygulamadır. Yüz siniri beyinden aldığı hareket komutlarını ilgili bölgelere ulaştırır. Bunların yanı sıra yüze sıcak kompres uygulamaları yapılarak günlük masajlar yapılır. Gözler sıkıca kapatılmalı ve göz kırpmaya çalışılmalıdır. Gözler sonuna kadar açılabilecek kadar açılmalıdır. Parmak uçları ile kaşın üzerinden çekilerek kaşlar yukarı aşağı çekilip hareket edilmelidir. Buz çiğne veya em. Bir düğmeye ip geçir düğmeyi dudaklarının arasına al ipi çekerken dudaklar ile düğme tutulmalıdır. Yumuşak bir fırça ile  çeneye ve yüze yavaş bir şekilde sürülmelidir. Çene ileri uzatılmaya çalışılmalıdır. Genç yaşta bir yüz felcliği geçiren kişinin ve tekrar iyileşmesi sonunda ikinci felci tamamen kalıcı şekilde yakalanması oldukça büyük risk taşımaktadır. Yaşlıların yüz felci geçirmesi daha zor geçmektedir. Mutlaka yüzde kalıcı bir şekil bozukluğu görülmektedir. Yaşlılar hareket ve egzersizde daha zorluk çektiğinden dolayı iyileşmesi oldukça güçtür.
  ]]>
  Kısmi Felç Belirtileri https://www.felc.gen.tr/kismi-felc-belirtileri.html Mon, 03 Dec 2018 06:44:10 +0000  Kısmi Felç Belirtileri, Felç beyni besleyen damarlardan herhangi birinin işlevini devam ettiremez hale gelmesi, tıkanması veya kanaması sonucu oluşmaktadır. Felci tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Yüksek tansiyo  Kısmi Felç Belirtileri, Felç beyni besleyen damarlardan herhangi birinin işlevini devam ettiremez hale gelmesi, tıkanması veya kanaması sonucu oluşmaktadır. Felci tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, aşırı stres, kan pıhtı seviyesindeki değişimler  gibi birçok faktör kısmi felce neden olmaktadır. Aynı zaman da bireylerin yaşam biçimleri ve sağlık koşullarına dikkat etmeleri de etkilemektedir. Sürekli sigara ve diğer alışkanlıklara sahip olan ve spor yapmayan kişiler de tansiyon ve benzeri rahatsızlıklar neden olmaktadır. Bu ve buna benzeri yaşam tarzı olan kişiler büyük bir risk altındadır.  Felç birden ve aniden gerçekleşmektedir. Kısmi felç vücudun herhangi bir alanında gerçekleşmektedir. Örneğin; yüz, kol veya bacak, beş duyu organı gibi alanlarda gerçekleşmektedir. 

  Belirtileri;

  Beyin işlevsel olarak vücudumuz merkezi sistemini oluşturmaktadır. Sağ beyin vücudumuzun sol kısmını sağ beyin ise vücudumuzun sağ kısmını kontrol etmektedir. Yanı beynin sol tarafında gerçekleşen herhangi bir hasar ya işlevsel bir bozukluk vücudumuzun sağ tarafını etkilemektedir. 
  Kısmi Felç Belirtileri
  Felç rahatsızlıklarında erken tanı ve tedavi önem arz etmektedir. Erken tanı yaşanabilecek birçok olumsuzlukları engellemektedir. Bu nedenle bireyleri felç hastalığına ve belirtilerine karşı bilgilendirmek gerekmektedir. Kısmi felç belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Aniden gerçekleşen bilinç kaybı
  • Ani gelişen kol, bacak, yüz de uyuşukluk ve hareket etmede zorlanma
  • Beklenmedik anda gerçekleşen görme bozukluğu, çift görme ve konuşmada yaşanan güçlük 
  • Başın belli bir alanın da aniden gerçekleşen baş  ağrısı 
  • Vücuduna hakim olamama, baş dönmesi ve vücut dengesinin bozulması
  • Kol, bacak veya yüzde aniden gerçekleşen fiziksel değişim gibi nedenler sayılabilir. 
  ]]>
  Kısmi Felç Geçermi https://www.felc.gen.tr/kismi-felc-gecermi.html Mon, 03 Dec 2018 07:49:29 +0000 Kısmi Felç Geçer Mi, Kısmi felç geçer mi geçmez mi den önce, kısmı felçi geçirme nedenleri hakkında fikir sahibi olmakta fayda vardır. Felç geçirme riski her insanda bulunmaktadırlar. Bunların arasında, yüksek tansiyonu Kısmi Felç Geçer Mi, Kısmi felç geçer mi geçmez mi den önce, kısmı felçi geçirme nedenleri hakkında fikir sahibi olmakta fayda vardır. Felç geçirme riski her insanda bulunmaktadırlar. Bunların arasında, yüksek tansiyonu olanlar, sigara ve alkol kullananlar, şeker hastalığı olanlar, aşırı yorucu ve güneş altında çalışanlarda felç geçirme riski yüksektir. Felç geçirme, beynimizde bulunan damarlardaki, kanların tıkanması ve patlaması sonucu sorunlu olan damarın bulunduğu bölgedeki diğer damara zarar vermesi yani kanın yaptığı basınç sonucunda beyindeki damarların hücrelerinin yok olmasıyla meydana gelmektedir. Kısmı felç dediğimiz olayda burada zedelenen hücrelerin, gerekli tedaviler ile hücrelerin kendisini yenileyerek tekrardan damarın eski fonksiyonuna kavuşmasıyla kısmi felç hastalığı geçmektedir. Ama eski sağlığa kavuşma oranı ülkemizde pek azdır. On kişiden genellikle iki veya üç kişi eski sağlığına kavuşmaktadır. 

  Kısmi Felç Hastalığının Tedavisi; Kısmı felç geçirenlerin tedavisi; fizik tedavit ve rehabilitasyonlar ve beyin cerrahları ile nüroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Kanama esnasında, sorun olan damarın tedavisi beyin cerrahları ve nüroloji uzmanları tarafından gerçekleşir. sonraki süreçte, hastanın felç geçirdiği bölge için fizyoterapist ve rehabilitasyon uzmanlarının desteğiyle kısmi felç olan bölgenin, egzersizler ile beyine verdikleri uyarılarla hücrelerin kendisini yenilemesi sağlanır. Burada dikkat edilmesi en önemli husus gittiğiniz fizyoterapist rehabilitasyon uzmanının son derece başarılı bir geçmişi olması gerekmektedir. İyi araştırılıp gidilmesinde  fayda vardır.

  Kısmi Felç Geçermi

  Yapılan egzersizler beyne uyarı yapmadığı sürece pek bir katkısı olmayabilir. Tabi ki burada en büyük görev kısmi felç geçiren hastaya düşmektedir. Çok sabırlı ve hırslı bir şekilde verilen haraketleri yapmak için çaba sarf etmelidir. Moralini her an için yüksek tutmamalı ve eski sağlığına tekrardan kavuşacağına inanmalıdır. Hasta inanmadığı ve çaba sarf etmediği takdirde iyileşmesi pek mümkün olmayabilir. Yukarda belirtiğimiz oranın düşük olmasının asıl sebebide hastanın inanmamasından dolayıdır. Fizyoterapist ve rehabilitasyon uzmanların yanında nüroloji ve beyin cerrahi uzmanlarından da ilaç tedavisi ve kontrollerde sağlanmalıdır. Fizyoterapist ve rehabilitasyon tedavisi ise bir yıla kadar sürebilir ama ne olur olsun vazgeçilmemelidir. Bir yılın sonunda iyileşme oranları sonuçları sizin gayretiniz ve yaşınız ile orantılıdır. Kısmi felç hastalığının iyileşme oranında gençler bir adım daha önde diyebiliriz. Gençlerin yaş itibarıyla yapılan egzersizlerin fayda sağlaması ve  hücrelerin de yaşı ve sağlamlığı ile iyileşme oranları yüksektir. 

  ]]>
  Ses Teli Felci Tedavisi https://www.felc.gen.tr/ses-teli-felci-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 00:50:30 +0000 Ses Teli Felci Tedavisi, Ses tellerine gelen sinirlerin fonksiyon dışı kalması ile ortaya çıkmasıyla oluşmaktadır. Hastalar seslerindeki çatallanmadan, konuşurken yorulmadan ve yeterince yüksek ses çıkaramamaktan zaman zaman o Ses Teli Felci Tedavisi, Ses tellerine gelen sinirlerin fonksiyon dışı kalması ile ortaya çıkmasıyla oluşmaktadır. Hastalar seslerindeki çatallanmadan, konuşurken yorulmadan ve yeterince yüksek ses çıkaramamaktan zaman zaman oluşan gıcık öksürüğünden şikayetçi olabilirler. Ses çıkarırken orta hat da birbirine dokunması gereken ses tellerinden felçli olan ses teli orta hat dan uzakta kalmaktadır. Ne kadar uzak kalır ise o kadar ses bozuk çıkar. Bazı hastalarda o kadar uzak kalır ki konuşma esnasında hava kaçarak kişinin konuşurken yorulmasına neden olur. Altı ay sonunda düzelmez ise ameliyat ile tedavi edilir.  Çalışmayan ses teli dışarıdan konulan bir silikon protezle orta hatta doğru itilir. Böylece çalışan ses teli ile rahat teması sağlanır. Ameliyat lokal anestezi altında kontrol edilerek tedavi edilir. Çift taraflı ses teli felci guatr ameliyatından hemen sonra görülür.

  Ses teli felcinde görülen bazı belirtiler 

  • Nefes alırken ses çıkması.
  • Nefes darlığı çekilmesi.
  • Konuşurken sık sık nefes alınması.
  • Konuşurken yorulmak.
  • Bir şey kaldırırken eğilememe.
  Ses tellerinin her ikisinde felç durumu görülüyor ise kişinin nefes alması oldukça zor olarak kişiye rahatsızlık verir. Boyunda, göğüsün üstünde ses tellerine yakın yerlerde yapılan ameliyat ses tellerine zarar veren sinirlerde zarar vermektedir. Ses teli felcinin tedavisi tek veya çift taraflı olmasına göre değişmektedir. Tek taraflı felçte amaç ses telinin düzelmesidir.  Ses teli felcinin çift taraflı olmasında ses artarsa nefes azalır, nefes açıldıkça ses kısılır. Cerrahi tedavide boyundan açılarak yapılabileceği gibi ağız içinden mikrocerrahi yöntemle de gerçekleştirilebilir. Ses terapisiyle başarılı sonuçlar alınabilmektedir.  Ses tellerinin ameliyat sonunda düzelmesi ile hemen ameliyat ardından soğuk ve sıcak içecek, yiyecekler yenilmemelidir. Ameliyat sonrası kişiler belirli bir süre korunmalıdırlar. Ses teli felcinde oluşan ses darlığı nefes darlığı genelde merdiven çıkarken daha fazla meydana çıkmaktadır. Ses teli felcinde mutlaka bir uzman tarafından kontrol olunması gerekmektedir.  

  Ses Teli Felci Tedavisi
  Nefes darlığı olan hastalarda nefes darlığının, ses tellerinin birini ameliyatla kenara çekerek rahatlatılması gerekmektedir. Hava yolunu güvence altına almak için boğazda geçici delik açmak gerekebilir. Fakat bu delik hasta hastahaneden çıkmadan kapatılır. İlaç tedavisi olmamaktadır. Ses teli felci tedavisi denince akla ilk gelen ameliyattır. Ameliyat sonrası düzelmede olabilir fakat çok az kişide düzelmeme de görülebilmektedir.  Bu ameliyat için mutlaka uzman bir doktor tarafından ameliyat olunması oldukça sağlıklı olur çünkü normal bir doktor tarafından ameliyat olan kişilerde ses telinin kopması da görülebilmektedir. Ses teli felci ameliyattan önce sıcak içecekler içerek yada sıcak yiyecekler yiyerek boğaz ısıtılabilir bu nedenle boğaz yumuşar ve ses tellerinde açılma açılma ve sesin çıkması görülüyor ise ameliyata gerek kalmamaktadır. Fakat uzun süreli ses kısıklığı ve felç gibi belirtilerin oluşmasında beklenmemeli ve tedavi için doktora başvurulmalıdır.
  ]]>
  Yüz Felci https://www.felc.gen.tr/yuz-felci.html Tue, 04 Dec 2018 20:23:22 +0000 Yüz felci, Doktorlar, yüz felcinin, yüz kaslarını hedefleyen ve ani bir şekilde ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu söylüyorlar.  Beyin merkezli olan yüz hareketleri 7.sinirden kaslara doğru hareket verir ancak k Yüz felci, Doktorlar, yüz felcinin, yüz kaslarını hedefleyen ve ani bir şekilde ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu söylüyorlar.  Beyin merkezli olan yüz hareketleri 7.sinirden kaslara doğru hareket verir ancak kaslar etkisiz kaldığı için yüz oynatılamaz ve yüz hareketleri engellenmiş olur. Bu engeller çeşitli nedenlerden dolayı da ortaya çıkmış olabilir. Bayan ve erkeklerde eşit derecede görülmektedir. Kış aylarında daha fazla ortaya çıktığı bilinir ama bu halk tarafından tamamen uydurmadır. Yılın her mevsiminde yüz felci ile karşılaşmak mümkündür.

  Yüz felci her insanda farklıdır ve kişiye bağlı olarak çok farklı şekillerde hastalık ortaya çıkar. Bazen çok hafif rahatsızlık şeklinde görülür ve kişi güldüğü an da yüz felci olduğu anlaşılır. Yüz felci insan üzerinde hızlı faaliyet gösteren bir hastalıktır ve birkaç saat ya da birkaç günde hedefine ulaşması mümkündür. Soğuk ve rüzgar hastalığı olarak halk arasında da bilinir. Fakat bu durumu yalnızca kış ayında olacak diye söylemek gayet yanlıştır. Hastalığın belirtilerine gelecek olursak hastalık kendini hemen belli etmektedir. Uzmanlara bu nedenle teşhis konusunda sıkıntı zorlamaktadır. Birkaç gün önceden hasta olacak kişide kulak arkasında ağrılar ile başlar. Yüzün bir tarafında kaslar zayıflar ve güçsüzleşir ve tamamen etkisiz hale gelmeye başlar. Mimikler istenildiği gibi hareket ettirilemez. Göz kapaklarını kapatmakta zorlanır ya hiç kapatamaz, dudak kenarı düşer ve alın hareket ettirilemez. Hastada yüz felci rahatsızlığından dolayı duyusal kayıp olmaz ancak hissizlik belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda da tat kaybı yaşanır fakat bu yüz felcinin net bir belirtisi olduğunu ifade etmez başka bir sebepten dolayı da tat alma duygusu kaybedilebilir. Kendi isteği olmadan gözyaşları, göz kapatmaya çalışırken göz küresinin yine kendi isteği olmadan yukarı kayması, korneada meydana gelen tahriş ve göz kapaklarında meydana gelen kısılmalar hastalığın görülebilir belirtileri arasında yer almaktadır.  Felçli tarafta, yiyecek ve içeceklerin kendi isteği dışında dışarı düşmesi de görülmektedir. Hastalığın tedavisine gelinecek olursa da bütün hastalıkların amacı hasarı onarmak, işlev noksanlığını en aza indirmek ve siniri eskisi gibi iyi hale getirmekle mümkün olacaktır. Tedavi durumunda felçli taraftaki gözün korneasının hassasiyetine özen gösterilmeli ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Kısa sürecek tedavilerde bir göz bandajı ile gözü kapatmak iyi olacaktır. İyileşme süreci uzun sürecekse göz kapaklarının birbirine dikilmesi hasta için daha uygun olacaktır.

  Yüz Felci

  Sonuç olarak hastanın yüz felci eğitimi tedaviden daha önemlidir. Hastanın ilk önce hastalığını bilmesi tedavinin başlangıcını oluşturur. Hastaya rahatsızlığı da detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. İlk aşamada hasta soğuktan korunmalıdır. 3-5 hafta arasında da soğuk havada kesinlikle dışarı çıkılmaması gerekmektedir. İlk olarak felçli kısma tedavi uygulanır ve ilk seferde bu tedavi yöntemi yeterlidir. Bu tür hastalıklarda göz kapatılmasında sıkıntı yaşanmaktadır.  Bu yüzden de hasta uyku gözlükleri ile uyumalı ve gözden akan yaşlar içinde doktor tavsiyesi üzerine göz damlaları kullanmalıdır. İlk 24-48 saat içerisinde doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanmaktadır. Hastanın mevcut başka hastalıkları da varsa bunlar da göz önüne alınmalı ve tedavi ona göre uygulanmalıdır. Fizik tedavi hastalığın iyileşmesinde ve tekrar eski haline kavuşmasında büyük pay sahibidir. Fiziksel tedavi yöntemleri olarak da hastaya; masaj, yüz egzersizi uygulanmaktadır.

  ]]>
  Göz Felci https://www.felc.gen.tr/goz-felci.html Wed, 05 Dec 2018 14:38:48 +0000 Göz felci, İnsan için çok önem arz eden bir organdır. Çünkü hayatın tüm bağlantısını görme organı ile gerçekleştirdiği için insan gözde olabilecek tüm rahatsızlıklar insanın tüm işlerini engellemekle beraber ha Göz felci, İnsan için çok önem arz eden bir organdır. Çünkü hayatın tüm bağlantısını görme organı ile gerçekleştirdiği için insan gözde olabilecek tüm rahatsızlıklar insanın tüm işlerini engellemekle beraber hayattan kopmasına sebep olacaktır. Göz felcide gözün hareketi sırasında ve bunu yaparken bu duruma katılan yapıların etkilenmesi ile meydana gelmektedir. Göz içerisinde iltihaplanma, tümer oluşumu, gözde kan birikmesi ve kasların şişmesi ile göz çukuru içinde göz dönemez. Bu durum ise çok ciddi bir rahatsızlığın habercisidir.

  Göz felci oluşumu ileriki yaşlarda göz damarlarının tıkanması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genelde şeker hastalarında ve yüksek tansiyonu bulunan insanlarda önemli ölçüde görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Çünkü bu hastalıklar göz felcini tetiklemektedir. Ama gereken teşhis ve tedavi sonrası kısa sürede bu rahatsızlıklar düzelmektedir. Göz felcinde doktorların en fazla dikkat ettiği durum ise sinirlerdir. Sinirler üzerine baskı yapan damar genişlemeleri doktorların en fazla endişe ettikleri durumdur. Bu genişleme aşırı derece büyür ve bu büyüme sırasında olabilecek yırtılma göz felci olan hastanın ölümüne sebebiyet verecektir. Göz felci olan hastalar için en tehlikeli durumların başında gelmektedir. Doktorlarında ilk yaptıkları hasta da damar genişlemesine bakmaktır. Göz felcinin meydana geldiği bölgeyi çok ayrıntılı bir şekilde incelemek gerekmektedir. Göz felcine neden olabilecek durumlar incelenmesi ile gözde olan rahatsızlığın tedavi yolu bu şekilde belli olacaktır. Sinirler ile hareket eden göz arkasındaki yerlerinde tutulması mümkündür. Eğer tutulma oldu ise bölgede çok şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Çoklu göz sinirlerinin tutulmasında da çok ayrıntılı bir inceleme gerekmektedir. Bu incelenmenin ana nedeni vücutta var olan herhangi bir kanserden mi kaynaklandığını tespit için çok ayrıntılı inceleme yapılır.

  Göz Felci

  Göz felci için şunları kısaca söylemekte fayda vardır. Bu rahatsızlığa en yakın olan hastalar şeker hastaları ve yüksek tansiyonu olan hastalardır. Bu hastalar çok da fazla dikkat etmekle beraber herhangi şüphede doktora gitmelerinde fayda vardır.  Sorunun göz felci ise direk müdahale ile hastalığın hasarını en aza indirmek mümkün olacaktır. Göz felci rahatsızlığının geçmesi içinde doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanılmalıdır. Göze ve göz kapağına günlük egzersiz yaparak kısa sürede bu tedavi yöntemi ile eski sağlığınıza kavuşacağınızdan şüpheniz olmasın.

  ]]>
  Felç İyileşirmi https://www.felc.gen.tr/felc-iyilesirmi.html Wed, 05 Dec 2018 14:58:59 +0000 Felç iyileşir mi, Felç çok fazla rastladığımız oldukça önemli bir sağlık problemidir. Türkiye'de sakatlığın 3. sıradaki nedenidir. Felç dediğimizde beynin bir damar hastalığını anlamalıyız. Bu damar sağlık Felç iyileşir mi, Felç çok fazla rastladığımız oldukça önemli bir sağlık problemidir. Türkiye'de sakatlığın 3. sıradaki nedenidir. Felç dediğimizde beynin bir damar hastalığını anlamalıyız. Bu damar sağlık sorunu beynin kanamasıda olabilir, beyni beslemekle görevli bir damarın tıkanmasıda olabilir. Damar tıkandığı zaman beyin enfarktüsü meydana çıkar, kanama geliştiğinde de buna beyin kanaması denmektedir. İster beyin kanaması, arzu eder beyin damar tıkanması olsun bulgularında bir fark yoktur, kolaylıkla birbirlerinden ayrılmazlar. Bu bulgular vücudun bir tarafında birdenbire meydana çıkan inme, duygu kaybı, konuşmada bozukluk,görmede kayıp, anlık gelişen vertigo şikayeti, bulantı, öğürme, çift görme benzeri şikayetlerdir. 

  Damar tıkanıklığının rehabilitasyonu damarı tekrar kısa zamanda açmaktır. Damar ya bir pıhtı eritici ilaçla veya mekanik yöntemle başka bir deyişle anjiyografik yöntemle bir biçimde gidip tıkanmış damarın içinden pıhtıyı çekip almak ile açılır. Bu rehabilitasyonların yapılma ömrü, hasta inme geçirdikten sonraki 8 saattir. İlk 4 buçuk saatte pıhtı eritici ilaçlar toplardamar yöntemiyle verilebilir. 4-8 saat aralığında hastaya kesinlikle anjiyografi yapılmalıdır. Kateter ile tıkanmış damara erişilmesi gerekir ve birtakım yollarla damar içerisinde bulunan pıhtının eritilmesi yada çekilip alınması sağlanır.

  Felcin tedavisi

  İnme; fonksiyonel, ruhsal ve bilişsel bozukluklar sebebiyle kişinin kendi bakımını ve yaşamsal uıyumunu mühim ölçüde etkiler. Son zamanlarda yaşlanan popülasyon ile beraber inme rehabilitasyonu giderek büyük önem kazanmaktadır. Amaç inme geçirmiş arkadaşımızın en yüksek düzeyde müstakil olmasını sağlamaktır. Hasta ve hasta yakınlarının öncelikle isteklendirilmiş olmaları ve rehabilitasyon programlarına etkin model katılımları sağlanmalıdır. Rehabilitasyona hastanın hali stabilleşmesinin ardından yaşamsal sorunları muayene altına alındıktan anında ardından başlamalıdır.

  Felç rehabilitasyonunu kimler yapar

  Başta fizyolojik tıp ve rehabilitasyon profesyonel hekimi olmak üzere, fizyoterapist,  ortez-protez teknisyeni, konuşma terapisti, rehabilitasyon hemşiresi,  toplum bilimci ve psikolog, beyin cerrahı, nörolog, psikiyatrist, yer alır .

  Felç rehabilitasyonu neleri içerir

  Tedavi; davranış, dengeyi sağlama koordinasyonun sağlandığı fizyolojik rehabilitasyonu, gündelik hayat aktivitelerini yapabilmek amaçlı iş-uğraşı terapisini, konuşma terapisini, yutma rehabilitasyonunu, idrar torbası ve barsak rehabilitasyonunu içerir. Felç geçirmiş hastalar, güzel bir rehabilitasyon ekibi ve güzel bir rehabilitasyon programıyla ambulasyon, kendine hizmet ve gündelik hayat aktivitlerini kendi kendine yapabilir duruma gelebilmektedir. Yapılmış ortezlerin  fonksiyonellik kazanımında faydası fazladır.

  Felç rehabilitasyonu ve ailenin durumu

  Felç rehabilitasyonu sürecinde hastanın ailesi ve yakınları da rehabilitasyon ekibinin mühim bir parçası model onay edilmelidir. Hastanın maneviyat ve motivasyonun yüksek düzeyde tutulması aile ve  yakınlarının desteği  ile olası olabilmekte ve iyileştirme sürecine pozitif tesiri olmaktadır. İnmede birçok lüzumsuz, eksik veya hata biçimlerde uygulamalar yapılmaktadır. İnme rehabilitasyonu yalnızca kolay hareketlerden meydana gelen egzersiz rehabilitasyonu değildir. Ülkemizde üzgünüm ailelere profesyonel veya bilinçsizce gerçek olmayan birtakım iletiler verilmektedir. Mesela en sık sık duyduğumuz yanlışlıklardan bazıları ozon veya kuantum benzeri uygulamaların tedavi metodunda yapılmış olan telkinlerdir. Bunun tersi vaziyetlerle da karşılaşabilmekteyiz.  
  ]]>
  Felç Belirtileri https://www.felc.gen.tr/felc-belirtileri.html Thu, 06 Dec 2018 09:34:37 +0000 Felç Belirtileri, Felç, beyne kan akışını sağlamakta olan damarlardan herhangi birinin ani olarak tıkanması ile beraberinde beyne kan akışının ulaşmasını engellemesi veya beyne ulaşacak olan kanın durdurulması ile birlikte Felç Belirtileri, Felç, beyne kan akışını sağlamakta olan damarlardan herhangi birinin ani olarak tıkanması ile beraberinde beyne kan akışının ulaşmasını engellemesi veya beyne ulaşacak olan kanın durdurulması ile birlikte oluşum göstermekte olan belirtilere felç belirtileri denir. Felçlik oluşumu dünya çapında sıklıkla karşılaşılmakta olan rahatsızlık belirtilerinden önemli olanlar arasında olmaktadır. Yağılan araştırmalara  göre kalp rahatsızlıkları ve kanser rahatsızlıklarından sonra meydana gelen en önemli rahatsızlık olmaktadır. Felç oluşumu nedeniyle birçok insan çaresizlik içerisinde yaşamını sürdürmeye devam etmekte ve yine felç oluşumuna bağlı olarak birçok insan yaşamının son evrelerini yaşamaktadır. Felçlik belirtileri genel olarak genç nüfusa oranla yaşlı olan kişilerde daha sık belirti göstermektedir. Felç oluşumu damar tıkanıklarına bağlı olarak oluşmakta ve damarların kan dolaşımı sağlamadığından dolayı kişilerde felçlik belirtileri göstermektedir. 

  Felç belirtileri genel olarak vücudun herhangi bir yerinde yani kollarda, bacaklarda, yüzün bir bölümünde yaşanan duyu kaybı ile baş dönmeleri, yutkunma güçlüğü çekilmesi, görmede yaşanan sıkıntılar felç belirtileri arasında kendini göstermektedir. Elbette her insan felçlik geçirdiği vakit aynı belirtileri gösterecek değildir. Kişilerin vücut yapıları, bünyelerinin hassasiyetine göre felçlik oluşması değişik şekillerde meydana gelebilmektedir. Felçlik oluşumunda beynin tüm vücudu yönetmesine bağlı olarak vücudun bazı bölgelerindeki hücrelerin fonksiyonlarını kaybetmesine bağlı olarak işlev kayıpları oluşması ile duyu kayıplarının yaşanması felç belirtilerinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. 

  Felç Belirtileri
  Felç Belirtileri:
  • Vücutta damar tıkanıklıklarına bağlı olarak kan dolaşımının sağlanmaması ile birlikte gerçekleşmekte olan bilinç kayıpları belirtileri yaşanması.
  • Vücudun bazı bölgelerinde ani olarak belirmekte olan uyuşmalar, kollarda yada bacaklarda beliren uyuşmalar, yüzün yarısında his kayıplarının yaşanması ve hareket kayıpları felçlik belirtileri arasında olmaktadır.
  • Ani olarak meydana gelmekte olan görme kaybı yada görme bozukluklarının oluşması.
  • Kişilerin normal konuşmalarına nazaran yaşanmakta olan konuşma bozuklukları yada konuşma esnasında zorluk yaşanması, kekemelik oluşması bu belirtiler arasında olmaktadır.
  • Ani olarak meydana gelen ve şiddetli bir şekilde oluşum göstermekte olan baş ağrılarının meydana gelmesi.
  • Kişilerde herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın yaşanmakta olan bilinç kayıpları.
  • Kişiler felçlik oluşumu meydana geldiği  esnada ayaktaysa eğer bir anda halsizlik belirtili oluşur ve ayakta durmada zorluk oluşur ve bu oluşumlarda felçlik belirtileri arasında olmaktadır. 
  Felç belirtileri genel olarak belirtilmekte olan durumların yaşanması ile kendini göstermektedir. Toplumumuz çoğu rahatsızlık oluşumlarının belirmesinde hassasiyet göstermemektedir. Fakat kişilerde oluşan rahatsızlıklar oldukça önemlidir ve ileri ki zamanlarda tedavisi zor olan daha farklı rahatsızlıkların meydana gelmesine sebebiyet verecektir. Yaşanılan bütün bu rahatsızlıkların sebebinin ne olduğu hakkında kişiler bilinçli davranmalı ve eğer belirtilen şekillerde rahatsızlıklar meydana geliyorsa kişiler bu hususta daha temkinli olmalıdır. Çünkü felçlik oluşumlarının erkenden tanısı ve tedavi edilmesi önemli olan durumlardan olmaktadır.

  Felç belirtileri hipertansiyon rahatsızlığı olan kişilerde, diyabet rahatsızlığı olan kişilerde, kalp rahatsızlıkları meydana gelen kişilerde, aşırı derece sigara kullanmakta olan kişilerde, kolesterol dengesi bozuk olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Felçlik belirtilerinin yaşanmasında en önemli husus altını çizerek söylenmesi gereklidir ki kalp damar tıkanıklarının meydana gelmesine bağlı olarak kan dolaşım hızının düşmesi ile kalbi]]> Felç Neden Olur https://www.felc.gen.tr/felc-neden-olur.html Thu, 06 Dec 2018 16:49:25 +0000 Felç Neden Olur, Felç geçirmek halk diliyle inmenin nedenleri arasında, iki faktör vardır. Bunlardan birincisi; beyin damarlarının patlayarak oluşan beyin kanaması bir diğeri ise beynimizde bulunan damarların pıhtı atmasıdır Felç Neden Olur, Felç geçirmek halk diliyle inmenin nedenleri arasında, iki faktör vardır. Bunlardan birincisi; beyin damarlarının patlayarak oluşan beyin kanaması bir diğeri ise beynimizde bulunan damarların pıhtı atmasıdır. Konuyu açacak olursak beynimizde bulunan damarların çok hassas ve ince yapısından dolayı kan dolaşım süreci içerisinde  zaman zaman zorlanmaktadır. Oluşan bu zorlu kan akışımı sırasında damarlarda kanın her hangi bir yerde tıkanması veya halk dilinde baloncuk (anevrizma) oluşmasıyla damarlar patlamaktadır. Bu şekilde, beyin kanaması gerçekleşmiş olur. Damarın patlamasıyla oluşan beyin kanamasında patlayan damarın içinden çıkan kanın, beynimizin kafatasını göz önünde bulunduracak olursak bu kanlar beynimizde diğer damarlara basınç yaparak, diğer damarları zedeleyerek damarda bulunan hücrelleri yok etmektedir. Bunun sonucunda artık patlayan damarda çıkan kanın yaptığı basınç, vüdumuzun hangi kısmıyla ilgili damara denk gelmiş ise o bölgenin damarda ki hücrelerin yok olması ve zedelenmesinden dolayı eski fonksiyonu göremediğinden, beynimize uyarıda bulunamayarak felç diğer ismiyle inme gerçekleşmiş olur.

  Beyin kanamasıyla gerçekleşen felçler pıhtı atılmasıyla gerçekleşen felçlere oranla daha çok gerçekleşmektedir. Beynimizdeki damarların pıhtı atarak oluşan felçler hakkında bilgi verecek olursak; Beynimizde bulunan damarların tıkanmasıyla oluşan çatlaklardan çıkan kanın tabiki bu kan pıhtı halinde çıkması sonucu bu pıhtılaşmış kanın beynimizde bulunan diğer damarlara ve çıkan damarlarda ki bulunan hücreleri yok etmesiyle oluşur. Zedelenen damarın artık eski işlevini görmemesiyle felç gerçekleşmiş olur.

  Felç Neden Olur

  Her iki rahatsızlığında ortaya çıkma sebebleri ve oluşması bakımından risk taşıyanları belirtecek olursak; Felç geçirme her insanda yüzde beş ile on arasında risk taşımaktadır. Bunların arasında özellikle yüksek tansiyonu bulun hastalar ve şeker hastaları gibi kan değerleriyle ilgili hastalıkları bulunanlar, sigara alkol ve çayı fazla tüketenler ( sigara alkol ve çayı fazla tüketimi kanlarının katı olmasına ve kalp ile beyinde kanlarının dolaşımının zorlanmasına neden olmaktadır. Damarları zorlayan bu kan dolaşımı beyin kanaması kalp krızi gibi ciddi raharsızlıklara neden olur).  yorucu ve güneş altında uzun süre çalışanlar. Bu gibi durumlardan her hangi biri sizde mevcut ise zaman kaybetmeden hastaneye giderek kontrollerinizi yaptırabilirsiniz. Böylelikle felç geçirmenin önlemini de alabilirsiniz. Bu önlemleri kısaca açıklayacak olursak; Yüksek tansiyon ve şekeriniz yüksek ise doktor kontrolünde kan sulandırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kan tahlillerinde kanınınzın yüksek derecede katı çıkmış ise kesinlikle sigara ve alkolü bırakmalısınız. çayı ise azaltmalısınız. Bu arada yaptığınız kontrollerde mutlaka beyin tomografi çektirmeyi unutmayınız. Beyninizde baloncuk buluntusu var ise önlemini alınabilir. Beyin kanaması gibi ciddi bir rahatsızlığın gerçekleşmesine izin vermeyebilirsiniz.

  ]]>
  Geçici Felç Tedavisi https://www.felc.gen.tr/gecici-felc-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 23:46:23 +0000 Geçici Felç Tedavisi, felç geçirme beyin hastalıklarınla alakalıdır. Beynimizde bulunan  damarlardan, akımı gerçekleşen kanlarla bağıntılı bir rahatsızlık türüdür. Beynimizde ki damarların inceliği ve hassaslığınd Geçici Felç Tedavisi, felç geçirme beyin hastalıklarınla alakalıdır. Beynimizde bulunan  damarlardan, akımı gerçekleşen kanlarla bağıntılı bir rahatsızlık türüdür. Beynimizde ki damarların inceliği ve hassaslığından dolayı kan akışı sırasında bazı sorunlar meydana gelerek, felç geçirme diye adlandırdığımız rahatsız ortaya çıkmaktadır. Beynimiz, vücudumuza emir komuta veren uyarı bir organımız olduğundan; gerçekleşen bu kan akışımı aksadığı takdirde felç meydana gelmektedir. Beynimize giden kanın aksaması genellikle kanımızda oluşan pıhtılardan dolayı gerçekleşmektedir. Pıhtılaşan kanın tıkanması ile damar artık hangi organımıza bağlı ise orada felç yani beyinden herhangi bir uyarıcı gelmemektedir. Bu pıhtı ebatına göre önem kazanmaktadır. Eğer pıhtılaşan kan küçük miktarda ise kendiliğinden bir süre sonra daha da ufalarak tıkanan yerde kan akışımı devam etmeye başlar. Ve felç kendiliğinden geçmiş olur. Fakat pıhtılaşan kan büyük derecede pıhtılaşmış ve beynimizdeki damarın içinde tıkanma meydana getirmiş ise derhal tedavi edilmelidir. Aksi takdirde beynimizdeki damarın ince ve hassaslığı göz önüne alındığında damarın patlamasına yani beyin kanamasına neden olabilir. beyin kanaması ölümle veya kalıcı felç ile sonuçlanabilir.

  Geçici Felç Tedavisi

  Geçirilen felcin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu biz kendi başımıza anlayamayız . Yani ufaktan bile felç belirtisi varsa vücudumuzun herhangi bir yeri haraket edemiyorsa kalp krizi geçirmiş gibi acil bir şekilde hastaneye gitmeliyiz. Çünkü pıhtılaşan kanın ebatınına biz kendimiz bilemeyeceğimizden hastanede gerekli tedaviler yapılmalıdır. Pıhtılaşan kanın dağılması yani ufaklaşmasını sağlayan bazı tedavi yöntemleri kullanılarak pıhtılaşan kanın damara zarar vermeden dağılması sağlanmalıdır. Tekrardan belirtecek olursak felç belirtisi olur olmaz çok acil bir şekilde hastaneye gitmeliyiz hastalığı küçümsememeli ve geçer diyerek ihmal etmemeliyiz. Pıhtılaşan kanın damara zarar vermesi maksimum üç saatden sonra damarda ciddi zedelemere neden olur. Yani ilk geçirilen felçde maksimum üç saat içinde gerçekleştirilen tedavilerde büyük başarı sağlanmıştır. Geçici felçte gerçekleştirilen tedaviler de ilk olarak damardan kan dolaşımı gerçekleştirilmesi ve tıkanmanın giderilmesi için damar yoluyla ilaç verilirir. Bu ilaç pıhtılanan kanın ufalmasını sağlar. Tedavilerde çok çabuk bir şekilde tepki alınmaktadır. Pıhtılaşan ve tıkanan bölgenin geri eskisi gibi kan akışı gerçekleştirildiğinde hastanın felç olan bölgesi aynı zamanda hareket etmesi ile felçliği giderilebilir. Bir diğer tedavi ise kalp anjiyosunda olduğu gibi tıkanan damarın by pass yapılarak açılması sağlanır. Bu tedavi ilaç yönteminden sonra gerçekleşir. ilaç tedavisi tepki vermediği takdirde bu yönteme başvurulur. Yapılan anjiyo sonrasında ilk olarak eskisi gibi tepki vermesede kısa zamanda geri eski haline dönebilir. 

  ]]>
  Yüz Felci İçin Dua https://www.felc.gen.tr/yuz-felci-icin-dua.html Fri, 07 Dec 2018 13:40:54 +0000 Yüz Felci İçin Okunacak Dua, Allah-u Teala dertsiz dert yaratmamıştır. Her hastalığın bir şifası mutlaka vardır. kuranı kerim başlı başına bir şifa hazinesidir. kulun başına ne gelirse gelsin tevekkül içinde edilmiş bir Yüz Felci İçin Okunacak Dua, Allah-u Teala dertsiz dert yaratmamıştır. Her hastalığın bir şifası mutlaka vardır. kuranı kerim başlı başına bir şifa hazinesidir. kulun başına ne gelirse gelsin tevekkül içinde edilmiş bir dua ile ne hastalar ne dertlerden kurtulmuştur. her dua olmasını istediğiniz şey için kapının anahtarı gibidir. Her hangi bir hastalığı olan kimse doktorun uyguladığı tedavinin yanında dua etmemeyi ihmal etmemelidir. Çünkü şifa Allah tandır. Allah-u Tala şifa vermeyi dilediğinde dünyanın en iyi doktorları dahi çok basit bir hastalığa dahi şifa olamazlar.

  Yüz felci geçiren hasta için uygulanması gereken bir kaç duayı şu şekilde sıralayabiliriz.

  Yüz felci için geçiren hastaya bir suyun içerisine ve hastanın üzerine 21 Ayetel kürsü, 72 fatiha, 1 defa haşr suresinin son ayetleri, 1 adet Yasin, 17 defa ihlas suresi, 17 defa nas suresi, 17 defa Felak suresi okunur. bu su ile hastanın eli yüzü yıkanır ve üç gün tekrar edilir. Allah ın izni ile şifa bulur. Defalarca denenmiştir.

  Besmelei şerif 21 defa veya 111 defa bir kağıda yazılır. 7 kat bir her hangi bir şeyle sarılır ve hasta üzerinde taşır. Biiznillah şifa bulur.

  Yüz Felci İçin Dua
  Yüz felci geçirmiş bir hastaya aşağıdaki ayet bir kağıda yazılır ve sonra suyun içinde silinir. Bu su ile hastanın yüzü yıkanır. 3 veya 7 gün tekrar edilir.İnşallah şifaya kavuşur.

  subhaneke la ilme lena illa ma allemtena inneke entel alimül hakim. fesebbih bi hamdi rabbike ve nükaddisü leke bi rahmetike ya erhamer rahımın.

  Dua eden kişi her ne için dua ediyorsa etsin duasının karşılık bulacağına bütün kalbiyle inanmalıdır. Çünkü Allah u Tealanın gücünün yetmeyeceği hiç bir şey yoktur. 
  ]]>
  Ses Teli Felci Ameliyatı https://www.felc.gen.tr/ses-teli-felci-ameliyati.html Sat, 08 Dec 2018 02:29:02 +0000 Ses Teli felci Ameliyatı, Gırtlakta bulunan ses telleri ses üretmenin yanında,  yutkunmayla kapanarak yiyecek ve içeceklerin akciğere kaçmasını da engellemektedir. Gırtlak kaslarını hareket ettiren sinirlerin çalışmayı du Ses Teli felci Ameliyatı, Gırtlakta bulunan ses telleri ses üretmenin yanında,  yutkunmayla kapanarak yiyecek ve içeceklerin akciğere kaçmasını da engellemektedir. Gırtlak kaslarını hareket ettiren sinirlerin çalışmayı durdurması sonucunda meydana gelen Ses teli felcinin oluşmasında birçok etken bulunmaktadır. Ses teli felci kafa içimizdeki, boyun ve göğüs bölgesindeki sorunların yanı sıra hiç bir eden yokken de meydana gelebilmektedir. Bazı tümörler, boyun travmaları, kalp problemleri, damar hastalıkları, guatr cerrahisi ve enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklar da bu hastalığa sebep olan etkenler arasındadır.

  Tek Taraflı Ses Teli Felci

  Genellikle ses telini uyaran sinirin zedelenmesi sonucunda oluşmaktadır. Ses teli ortada ise ses normaldir. Bu tür felçte ses teli genellikle orta hattın hafif dış yanına kaymıştır. bu da hafif ses değişikliklerine sebep olur.

  Çift Taraflı Ses Teli Felci

  Soluk almada belirgin bir sıkıntı yaratacağı için acil müdahale gerektiren bir durumdur.

  Ses Teli Felcinde Tedavi Yöntemleri

  Ses Teli Felci olan kişilerde boğuk, kısık bir ses ile nefes yetmezliği durumu söz konusu olmaktadır. Bu hastalarda ilk olarak ses terapisi denenmelidir. bu yöntemle hastaların çoğunda oldukça başarılı sonuç alınmaktadır. Ancak, bu yöntemin işe yaramadığı durumlarda Cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Ciddi yutkunma problemi olan hastalarda, çalışmayan ses telini orta hatta yaklaştırarak, yutma esnasında diğer ses telinin gırtlağı tam olarak kapatması sağlanır. Bu medializasyon prosedürleri ile yutma sorununun ortadan kaldırılmasının yanı sıra hastada daha kaliteli ses de sağlanmış olur.

  Ses Teli Felci Ameliyatı
  Orta hattan yaklaştırma ameliyatları iki şekilde gerçekleşmektedir:
  • Enjeksiyon ile genellikle hastanın kendisinden alınan yağ dokusunun, boynun dış kısmından yada ağız yoluyla çalışmayan ses telinin kenarına enjekte edilmesi sonucunda ses telinin orta hatta yaklaştırılmasıdır.
  • Enjeksiyon yönteminin yeterli olmadığı durumlarda tiroplasti yani açık cerrahiye başvurulur. bu durumda, ciltten kesi yapılarak kıkırdak penceresi açılır. 
  • Bu pencereden, şekil verilmiş katı silikon ya da özel şeritler yerleştirilir ve ses teli orta hatta itilir.
  Yalnız unutulmamalıdır ki yukarıdaki iki müdahale yöntemi de bir KBB uzmanı tarafından ve uygun koşullarda yapılmalıdır. Ayrıca, tüm bu operasyonlardan önce 9-12 ay arasında bir süre beklenmelidir.
  ]]>